Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-01-08, 10:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Camping Τσόλις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
...κι εδώ ένα ...σπαγγέτι που δεν μπόρεσα να καταλάβω τί είναι. Όποιος ξέρει ας μας διαφωτίσει


Ένα ασβεστόσπογγος (Porifera, Calcarea) Clathrina clathrus ή Yellow Network Sponge.

Ένας ακόμα από τους πολλούς ξεχωριστούς πρωταγωνιστές του Τσόλις....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-08, 12:03
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Camping Τσόλις

Πολύ ωραίες οι φωτό σας παιδιά... Τα ασκίδια όντως έχουν φτιάξει πολύ μεγάλες αποικίες κυρίως στον κάθετο βράχο αριστερά από την εξέδρα του Τσόλις κοιτάζοντας τη θάλασσα. Το χειμώνα είναι σαφώς περισσότερα και καλύπτουν σε πολά σημεία τα βράχια...
Οσον αφορά το πώς επηρεάζει το γεγονός ότι η περιοχή έχει γίνει δημοφιλής προορισμός την θαλάσσια πανίδα θα έλεγα ότι με τον τρόπο που εξελίσσονται τα πράγματα μάλλον αρνητικά. Οι δύτες θα βγούν από τη θάλασσα ενθουσιασμένοι και θα μιλήσουν για κάποια ψάρια, αλλά εκεί καραδοκούν με ανοιχτά αφτιά οι ελεύθεροι αλλά και κάποιοι μπουκαλάκηδες που βουτάνε όλο το καλοκαίρι με απώτερο σκοπό να εντοπίζουν τα ψάρια και όταν μπαίνει το φθινόπωρο να τα εξολοθρεύουν.
Είναι κοινό μυστικό ότι κάποιοι ποντίζουν ψαροντούφεκα όταν κάνουν την κατάδυσή τους ακόμα και κατακαλόκαιρο και ενώ φαίνεται πως πέφτουν χωρίς όπλα τα παίρνουν στην πορεία... Ξέρω αρκετούς που εφάρμοζαν αυτή την τακτική παλιότερα, τώρα τελευταία με τη συχνότητα που βουτάω δεν έχω αντιληφθεί κάτι, πλέον ο τόπος έχει "καεί" αρκετά που δεν έχει το ενδιαφέρον για τους μποουκαλέ να ρισκάρουν.
Οι παράκτιοι το έχουν παρακάνει, δεν υπάρχει μέρα που να μην είναι πέντε έξι τουλάχιστον στην εξέδρα. Αφήστε 2-3 βαρκούλες που τριγυρνάνε μόνιμα εκεί με καθετές, μέχρι και παραγάδια ρίχνουν..
Το καλοκαίρι μέχρι τις αθερινούλες που κρύβονται κάτω από την εξέδρα κυνηγάνε με μικρά δίχτυα...Το μέρος πρέπει να προστατευτεί, είμαι σίγουρος ότι έχει τη δυναμική να ξανααποκτήσει τους κατοίκους που το έχουν εγκαταλείψει και αυτοί είναι βασικά τα κοπάδια των ψαριών που συναντούσαμε σε πολύ μεγαλύτερη συχνότητα και αριθμούς . Οι σηκιοί πχ που συναντούσα σε κάθε βουτιά παλιά μέσα στα κοιλώματα του τοίχου και
έδιναν ζωή στο βράχο (συναντούσαμε σε κάθε βουτιά μικρά κοπαδάκια από 3 μέχρι 6-7 ψάρια στα κοιλώματα του βράχου με συχνότητα 3 κοπαδάκια τη βουτιά) την έχουν κάνει ή μάλλον έχουν αφανιστεί...
Προσωπικά θλίβομαι με την κατάντια των βυθών μας αλλά τι μπορώ να κάνω...... Προσωπικά θα βοηθούσα όσο μπορούσα οποιαδήποτε κίνηση με σκοπό την προστασία κάποιων περιοχών αν και γνωρίζω εκ των προτέρων ότι αυτό θα γίνει με σκοπό να κονομήσουν κάποιοι καλά χωρίς να κάνουν και πολλά... Θέλω πολύ όμως αύριο να μπορώ να δείχνω κάτι όμορφο σε αυτά τα νερά στα παιδιά μου...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-08, 23:51
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Camping Τσόλις

Kυριακή 16.3.08. Σχεδιάσαμε μια χειμωνιάτικη κατάδυση στο κάμπινγκ με βασικό σκοπό τη δοκιμή εξοπλισμού. Μέγιστο βάθος 25μ. χρόνος κατάδυσης 45'.
Ο Βαγγέλης Δερματάς είχε μαζί η φωτογραφική του μηχανή


και σχεδιάσαμε να ψάξουμε για κανένα γυμνοβράγχιο, να πουμε στον Πουρσανίδη τι είδαμε αυτή την εποχή στα μέρη μας. Ο Βαγγέλης λοιπόν τράβαγε τις φωτογραφίες, εγώ εψαχνα για θέματα. Ο Νεκτάριος και η Ντιλένα συμπλήρωσαν την παρέα.







Αν και έχουμε καταδυθεί τόσες φορές στο Τσόλις, ο τόπος δεν σταματάει να μας επιφυλάσσει εκπλήξεις με την ποικιλία μορφών ζωής που φιλοξενεί. Είδαμε ένα ψάρι με μύτη μυτερή σα ράμφος να παραμονεύει από μια τρύπα στην άμμο . Δεν ήταν όμως εύκολο για το Βαγγέλη να το φωτογραφίσει εκτός από το ράμφος- στόμα του.


Στα 4 μέτρα βάθος δίπλα στην αλυσίδα ποντισμένου ρεμέντζου είδα ένα γυμνοβγράγχιο που δεν είχα ξαναδεί. Ο βαγγέλης όμως τώρα που τον χρειαζόμουνα ήταν εκτός οπτικού πεδίου, ίσως να είχε βγεί αφού η βουτιά είχε ουσιαστικά τελειώει... Αναδύθηκα και βγήκα στην στεριά και τότε είδα τον Βαγγέλη να βγαίνει ακριβώς δίπλα στο ρεμέντζο. Τού φώναξα να ξανακαταδυθεί για χάρι της επιστήμης και του εξήγησα που ήταν ο στόχος. Έχω εμπιστοσύνη στο Βαγγέλη που τα κατάφερε πολύ καλά και φωτογράφησε το μαύρο πλασματάκι με την μακριά λεπτή ουρά που και αυτός είχε ξαναδεί μόλις μία φορά αλλά δεν το είχε φωτογραφήσει...
Πιθανώς είναι ένας μικρός λαγός αλλά προσωπικά δεν το νομίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-08, 15:02
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Camping Τσόλις

Αυτό το τελευταίο, είναι οπισθοβράγχιο του είδους Aglaja tricolorata
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-08, 16:44
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Camping Τσόλις

Αγλαία λοιπόν
Ευχαριστώ Δημήτρη!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-03-08, 13:02
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Camping Τσόλις

Ζει σε αμμώδη βυθούς και κρύβεται μέσα στην άμμο.
Επίσης έχει όστρακο, στο οποίο κρύβεται σε περίπτωση άμυνας.
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-04-08, 20:11
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Camping Τσόλις

Kυριακή 13.4.2008.

Ορατότητα κακή, θερμοκρασία 15 βαθμοί μουντή ατμόσφαιρα έξω και μέσα στο νερό.

Ένα φύκι σα μαλλί που αναπτύσσεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή είχε καλύψει τα πάντα...

Η πλούσια μικροζωή του τόπου μας υποδέχτηκε πάλι...
Kρινοειδή...


γυμνοβράγχια σαν αυτά που είδαμε στην προηγούμενη κατάδυση,


(μέσα στο μαλλί παλεύει να προχωρήσει το καημένο, πολύ μαλούρα ρε παιδί μου...)

ψαράκια


αλύσιες

φλαμπελίνες...


......τα γνωστά.... Οι φωτό τραβήχτηκαν ανοργάνωτα (με διακοσάρι!!!! φίλμ Κodak που με προμήθευσε ένας περιπτεράς) γι αυτό έχουν αυτά τα χάλια...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-04-08, 11:21
Oleg Swacki Oleg Swacki is offline
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 34
Απάντηση: Camping Τσόλις

Παράθεση:
Ένα φύκι σα μαλλί που αναπτύσσεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή είχε καλύψει τα πάντα...
Είσαι σίγουρος ότι δεν συνδέεται με ρύπανση ?
Συγκεκριμένα αποχέτευσης...
Σκοτώνει τα πάντα αυτό το φύκι και βακτηρίδια που αναπτύσσονται,
έλλειψη o2 κλπ.

Για άνθρωπο... μολύνσεις, δερματίτιδες κλπ.

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-08, 19:25
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Camping Τσόλις

Γιωργο ξεχασες να μου σκαλιξεις την πληγη μου για την Κυριακη που μας περασε . Ναι , ημουν κι εγω στο Τσολις (στο τελειωμα επαγγελματικου ταξειδιου ) και παρ'ολο που ειχα ετοιμασει τα παντα , ως και την βιντεοκαμερουλα μου , σκοτεινες δυναμεις (Ιγμοριτιδα , η Θεά του Κατω Κοσμου , ή αλλη μια καταρα των Φαραω ? ) αποφασισαν να με χρισουν Εξωφυλαρουχο της αποστολης .
Το μονο θετικο , δεν χρειαστηκε ξεπλυμα ο εξοπλισμος μου (:ban ghead: ) . Οσο για τον μουντο καιρο , η μιση Σαχαρα αιωρουταν στην ατμοσφαιρα εκεινες τις ημερες (χαριζοντας μου την "υπεροχη εμπειρια" της Ακατανομαστης Θεας)

Οσο για αυτο το "μαλλι" παρατηρειται καθε χρονο και στην Χαλκιδικη απο τα τελη Μαρτιου μεχρι περιπου τα τελη Ιουνιου , οποτε και αργα αργα εξαφανιζεται . Επικαθεται παντου , με αποτελεσμα την καταστροφη των κοραλλιων και φανταζομαι πολλων αλλων οργανισμων (ελλειψη φωτος κλπ) . Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθουμε τι ειναι , γι αυτο αν καποιος-α γνωριζει , ας ριξει λιγο φως στα βαθυτατα μεσανυχτα μου παρακαλω !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 17-04-08 στις 10:24.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-04-08, 20:29
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Camping Τσόλις

Michalissssssssssssssssss στο είπα, εγώ δεν καταλαβαίνω από ιγμορίτιδες και αρρώστιες. Πλάτς και μέσα... δε με άκουσες. Τώρα για το φύκι αυτό
τι να πω. Δεν είναι από μόλυνση ούτε προκαλεί μάλλον πρόβλημα στο οικοσύστημα. Φουντώνει κάθε χρόνο τέτοια εποχή από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με μάσκα και μετά χάνεται...εξαφανίζεται ... διαλύεται δηλαδή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.