Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-07-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Στενές επαφές.....Λεσεψιανού τύπου

Hemiramphus far


__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-08, 16:12
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Στενές επαφές.....Λεσεψιανού τύπου

Parexocoetus mento


__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-08, 17:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Αντρέα σε ευχαριστουμε και για την έρευνα και για τα φωτογραφικά πειστήρια!

Σου τα μετέφερα σε νέα κατηγορία γιατί το "Δείξτε μας και καμιά φωτογραφία" αφορά θέματα που έχουμε φωτογραφήσει εμείς.
Αν τυχόν θες να αλλάξουμε κάτι στον τίτλο, πες μου.

Υποθέτω ότι όλες οι φωτό είναι από το www.fishbase.org
Σωστά;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-08, 17:39
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Να προσθέσω με την ευκαιρία κι ένα όμορφο τρομπετόψαρο που δεν υπάρχει στη λίστα σου αλλά έχει αναφερθεί συχνά στην Ελλάδα κι εγώ το έχω συναντήσει πολλές φορές στη Ρόδο

Fistularia commersoni


θα έχει πολύ ενδιαφέρον όταν θα αρχίσουμε να τα βλέπουμε όλα αυτά και στο Σαρωνικό
(Coming soon to a diving site near you )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-08, 19:31
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Μαρια τετοιο τρομπετοψαρο (!!) εχω συναντησει στην αγαπημενη μου Παλαιοχωρα . Ηταν δυο και κινουνταν ελαχιστα , ουτε δυο μετρα απο την ακτη . Το περιεργο ηταν οτι αλλαξαν χρωμα και εγιναν σκουρα καποια στιγμη , μαλλον επειδη φοβηθηκαν απο εμας που μπηκαμε στο νερο .
Επισης στο Ελαφονησι συναντησα αλλον εναν μεταναστη το sygnathus typhlae και πολλους "Γερμανους" (δεν γνωριζω ανα ηδη αναφεθηκαν απο τον Αντρεα και δεν ξερω την επιστημινικη τους ονομασια) .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-08, 21:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια τετοιο τρομπετοψαρο (!!) εχω συναντησει στην αγαπημενη μου Παλαιοχωρα . Ηταν δυο και κινουνταν ελαχιστα , ουτε δυο μετρα απο την ακτη . Το περιεργο ηταν οτι αλλαξαν χρωμα και εγιναν σκουρα καποια στιγμη , μαλλον επειδη φοβηθηκαν απο εμας που μπηκαμε στο νερο .
Επισης στο Ελαφονησι συναντησα αλλον εναν μεταναστη το sygnathus typhlae και πολλους "Γερμανους" (δεν γνωριζω ανα ηδη αναφεθηκαν απο τον Αντρεα και δεν ξερω την επιστημινικη τους ονομασια) .
Μιχάλη το Syngnathus typhle δεν είναι καθόλου εξωτικό. Αντιθέτως είναι γνωστή η κατανομή του σε όλη τη Μεσόγειο (Μαύρης Θάλασσας περιλαμβανομένης) και τις ανατολικές ακτές του Ατλαντικού.

Οι Γερμανοί που έχουν ήδη κατακλύσει όλα τα νότια παράλια του Αιγαίου αναφέρθηκαν ήδη από τον Ανδρέα: είναι τα είδη του γένους Siganus (rivulatus και luridus έως τώρα)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-08, 07:45
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

http://64.95.130.5/photos/CGNET_FW_T...ry.cfm?id=1360
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη το Syngnathus typhle δεν είναι καθόλου εξωτικό. Αντιθέτως είναι γνωστή η κατανομή του σε όλη τη Μεσόγειο (Μαύρης Θάλασσας περιλαμβανομένης) και τις ανατολικές ακτές του Ατλαντικού.
Εννοειται πως δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου Μαρια , απλα οταν το πρωτο ειδα , μιλησα με ατομα του τμηματος Βιολογιας (ζωολογους κλπ) οπως επισης και με την ιχθυολογο φιλη μας Ελινα και μου ειπαν οτι καποτε ηρθε απο την Διωρυγα . Οχι απαραιτητα τωρα . Μην ξεχναμε οτι η διωρυγα δεν ανοιξε προσφατα . Ειναι οντως γνωστο στο Αιγαιο και μαλιστα στους ψαραδες καποιων περιοχων ειναι γνωστο με το ονομα "κατουρλιδα" ή "κατρουλιδα" .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-07-08, 08:49
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
http://64.95.130.5/photos/CGNET_FW_T...ry.cfm?id=1360

Εννοειται πως δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου Μαρια , απλα οταν το πρωτο ειδα , μιλησα με ατομα του τμηματος Βιολογιας (ζωολογους κλπ) οπως επισης και με την ιχθυολογο φιλη μας Ελινα και μου ειπαν οτι καποτε ηρθε απο την Διωρυγα . Οχι απαραιτητα τωρα . Μην ξεχναμε οτι η διωρυγα δεν ανοιξε προσφατα . Ειναι οντως γνωστο στο Αιγαιο και μαλιστα στους ψαραδες καποιων περιοχων ειναι γνωστο με το ονομα "κατουρλιδα" ή "κατρουλιδα" .
Μιχάλη, ούτε κι εμένα μου αρέσει να αμφισβητώ κανένα, let alone που δεν είμαι καθόλου ιχθυολόγος και στην κάθε ευκαιρία μου δηλώνω άσχετη με τα ψάρια.
Αυτός είναι και ο λόγος που φροντίζω όταν κάτι δεν γνωρίζω να παραθέτω τις αναφορές μου. Και σε ό,τι αφορά το S. typhle σου έχω δώσει το σύνδεσμο στο fishbase όπου αναγράφονται αυτά που σου είπα.
Επίσης, μία βασική προϋπόθεση για να έχει έρθει το είδος από τη διώρυγα θα ήταν να ζει ακόμα στην άλλη πλευρά της. Όμως μπορείς κι εσύ να διαβάσεις την κατανομή του και να δεις ότι το είδος ζει σε εύκρατες και οχι τροπικές θάλασσες (Distribution. Eastern Atlantic: Vardø, Norway, Baltic Sea and the British Isles to Morocco. Also throughout the Mediterranean, Black Sea and Sea of Azov. Record off Ghana is still questionable).

Από την άλλη δεν μπορώ να είμαι και 100% βέβαιη ότι μιλάμε για το ίδιο είδος... Είσαι σίγουρος ότι ήταν το typhle και όχι το acus ας πούμε; Όχι βέβαια ότι το S. acus είναι καθόλου τροπικότερο αλλά (και πάλι στο fishbase) μπορείς να διαβάσεις ότι "Despite literature records, occurrence in the Indo-Pacific outside South African waters lacks conclusive evidence".
Ασχέτως αν θεωρούνται έγκυρες, τουλάχιστον υπάρχουν βιβλιογραφικές αναφορές γι'αυτό που θα έπαιρναν στο λαιμό τους και τον πιο επιμελή αναγνώστη...

ΥΓ. Συγγνώμη, μόλις είδα την εικόνα σου και είναι το typhle
Επομένως άκυρα τα περί acus αλλά τα αφήνω να υπάρχουν.
Συγχαρητήρια για την ενημέρωση του fishbase με τα ευρήματά σου!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 08-07-08 στις 09:10.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-07-08, 10:13
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, ούτε κι εμένα μου αρέσει να αμφισβητώ κανένα, let alone που δεν είμαι καθόλου ιχθυολόγος και στην κάθε ευκαιρία μου δηλώνω άσχετη με τα ψάρια.
Α
Πιθανως να ειχα λανθασμενη πληροφορηση . Ιχθυολογος μπορει να μην εισαι αλλα εισαι καταπληκτικο ψαξοζουζουνο και ξετρυπωνεις πολυ σωστες πληροφοριες σε ευρυτατο φασμα θεματων ! Keep up the good work
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-07-08, 10:15
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Υποβρύχιοι λαθρομετανάστες

Μπράβο, εξαιρετικό post
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.