Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-09-09, 22:22
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Μη βαράτε τώρα που θα πετάξω κοτσάνα πρόμπαμπλι αλλά γιατί εμένα -άσε τα πτερύγια- η μούρη του ψάρη του απείρανθου δε μου κάνει με τίπτα, αλλά με τίπτα, για κατσούλα;; Οι κατσούλες είναι "κουτσομούρες" (το ρύγχος τους κατεβαίνει σχεδόν κάθετα) αφού, ενώ ο ψάρης του απείρανθου είναι πασιφανώς μακρυμούρης.....

και ερωτώ η δόλια: εκτός από χρώμα, αλλάζουν και μούρη καθώς μεγαλώνουν αυτές οι κατσούλες;; εεε;;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-09, 10:31
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

μα και στη φωτο που εβαλα μαρια το μωρο εχει αλλη φατσα απο την τελικη....

οι ενστασεις του εκτωρα μου φαινονται πιο λογικες....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-09-09, 12:44
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Θα συμφωνήσω κι γω στο ότι φαίνεται να είναι μωρό κατσουλάκι ή χτενάκι που λέμε στη Β. Ελλάδα, πρώτον για τη συμπεριφορά, δεύτερον η φώτο του Γιώργου( δηλαδή της Lindas) και τρίτον αν και βάσιμες οι ενστάσεις του Έκτωρ, κοιτώντας την αρχική φώτο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι οι ακτίνες χωρίζουν γιατί το πτερύγιο είναι τραγικά διάφανο και μπορεί να μπερδεύει. Θέλουμε κιάλλη φωτο Απείρανθεεεε, είναι φανταστικά περίεργο και όμορφο το ψαράκι σου ή μάλλον ο ψάρης σου !
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-09, 17:35
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elinoplop Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω κι γω στο ότι φαίνεται να είναι μωρό κατσουλάκι ή χτενάκι που λέμε στη Β. Ελλάδα, πρώτον για τη συμπεριφορά, δεύτερον η φώτο του Γιώργου( δηλαδή της Lindas) και τρίτον αν και βάσιμες οι ενστάσεις του Έκτωρ, κοιτώντας την αρχική φώτο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι οι ακτίνες χωρίζουν γιατί το πτερύγιο είναι τραγικά διάφανο και μπορεί να μπερδεύει.
....άλλα τα μάτια του αετού και άλλα του φεγγαρόψαρου. Τέσπα ελινοπλόπ περιμένω τηλ. για της αβάτζες του στοιχήματος.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-09, 16:36
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
....άλλα τα μάτια του αετού και άλλα του φεγγαρόψαρου. Τέσπα ελινοπλόπ περιμένω τηλ. για της αβάτζες του στοιχήματος.
XAAXAAAXXAAA OK αετε ταμελε
βγαλε τον μεγεθυντικό φακό
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Ελινοπλόπ. Δεν έχω τέτοιων αν θυμάσαι ξέμεινε σε κάποιο σπίτι. Άσε που σαν καλός αετός δεν χρειάζομαι τέτοια πράγματα . Άσε που κολαούζος που φαίνεται χωριό δεν θέλει, επςςςςς το ανάποδο δεν λένε?
Μπιγκμπλού πρόσεξε τα σχόλια (ναι ναι αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις) σου διότι τους λούτσος τους έχω μετατρέψει σε κοπάδι από προβατάκια και τους κάνω βόλτες γύρω γύρω από τα συντρίμμια και κανένα χάπι δεν θα σε σώσει. Είσαι απλά ένας τυχεράκιας επειδή το μοντάζ μας περνάει σχολείο να το κάνουμε σπετσναζ και έχει και κάτι καψούρες και με έχει χιοσή των Χιώτη κανονικά.
Άλκη το νου σου σε αυτές στης βουτιές του ΣΚ να μην σπάσουν τα ζευγάρια! Άντε και ντισκοβερ σκουμπα στην κολυμπήθρα!!!!!!!!
Γιώργο οι ενστάσεις του Έκτορα δεν είναι ποτέ λογικές.
Φυσαλίδα. Ναι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει. Εδώ το κάναμε και τα θηλαστικά (μίση ζωή μαύρος, μισή ζωή λευκός , για πάντα Παοκάρα μαικλ ζωντανός!!!)
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 09-09-09 στις 20:46.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-09, 20:52
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελινοπλόπ. Δεν έχω τέτοιων αν θυμάσαι ξέμεινε σε κάποιο σπίτι. Άσε που σαν καλός αετός δεν χρειάζομαι τέτοια πράγματα . Άσε που κολαούζος που φαίνεται χωριό δεν θέλει, επςςςςς το ανάποδο δεν λένε?
Μπιγκμπλού πρόσεξε τα σχόλια (ναι ναι αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις) σου διότι τους λούτσος τους έχω μετατρέψει σε κοπάδι από προβατάκια και τους κάνω βόλτες γύρω γύρω από τα συντρίμμια και κανένα χάπι δεν θα σε σώσει. Είσαι απλά ένας τυχεράκιας επειδή το μοντάζ μας περνάει σχολείο να το κάνουμε σπετσναζ και έχει και κάτι καψούρες και με έχει χιοσή των Χιώτη κανονικά.
Άλκη το νου σου σε αυτές στης βουτιές του ΣΚ να μην σπάσουν τα ζευγάρια! Άντε και ντισκοβερ σκουμπα στην κολυμπήθρα!!!!!!!!
Γιώργο οι ενστάσεις του Έκτορα δεν είναι ποτέ λογικές.
Φυσαλίδα. Ναι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει. Εδώ το κάναμε και τα θηλαστικά (μίση ζωή μαύρος, μισή ζωή λευκός , για πάντα Παοκάρα μαικλ ζωντανός!!!)


έχει τρελή ρέντα αυτό τον καιρό σας λέωωωω...

(Πάρε κι αυτό που μου το'στειλαν σε γκράφιτι:
"Κεριά στο μανουάλι
για τον Τζάκσον τον Μιχάλη")
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-09-09, 01:03
apogeorge apogeorge is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Μηνύματα: 25
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Λοιπόν, παίδες ακούστε!
Πέρυσι ήμουνα στα Κουφονήσια και στα 2 μέτρα νερό, σε αμμώδη περιοχή, συνάντησα μάλλον το ίδιο: Μία μικρή μαύρη Κατσούλα, η οποία έμοιαζε αρκετά με το ψαράκι της φωτογραφίας.
Εντυπωσιάστηκα τόσο, ώστε επειδή έχω θαλασσινό ενυδρείο, την έπιασα με σκοπό να τη διατηρήσω, να την μεγαλώσω και να την αναγνωρίσω. Δυστυχώς, δεν μου επέζησε για μεγάλο διάστημα και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ...
Μετά από μία πρόχειρη έρευνα που έκανα τότε, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ήταν ένα μικρό iniistius pavo. Πρόκειται για μία τροπική Κατσούλα, η οποία μετανάστευσε πολύ πρόσφατα από την Ερυθρά θάλασσα στα νερά μας, σύμφωνα και με καταγραφές που έχουν γίνει στην Ρόδο.

Υ.Γ.: Μόλις γύρισα από Καστελόριζο και ετοιμάζω για ανέβασμα κάτι απίστευτες φωτογραφίες από λεσσεψιανούς μετανάστες!
__________________
apogeorge-Γιώργος Αποστολόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-09, 09:26
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

ΩΧ ωχ ωχ
Καστελόριζο!!!!
Βάλε να γουστάρουμε!
Fistularies παντού λέμε, και άλλα πολλά
πες μου ότι άνοιξε καταδυτικό εκεί apogeorge
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-09, 09:44
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Νεαρή (και τροπική;) Κατσούλα στη Νάξο

apogeorge, ανυπομονώ κι εγώ να δω υποβρύχιο Κατσελόριζο!

Ευχαριστούμε και για τη συνδρομή, μετά από τόσες προτασεις περί Κατσούλας νομίζω ότι το θρεντ δικαιούται πλέον την αυτονομία του.
(Δεν είμαι σίγουρη για τον τίτλο που διάλεξα, τον αφήνω ανοιχτό στη διάθεσή σας... )

Keep up the great work guys!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.