Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-07-10, 20:23
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην σχολιάσω για την Bonellia viridis (τα οποία πρόσφατα έμαθα πως έχουν φανατικούς θαυμαστές είδικα προς Ισπανία πλευρά) που μέχρι τώρα έχει περάσει απαρατήρητη.
Θαυμαστές ως προς την γεύση???????????????????
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-10, 20:52
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Όχι Δημήτρη δεν μου έχει τύχη ακόμα να γνωρίσω γαστρονομικό θαυμαστή της Μπονέλιας. Από ότι μου αφηγούνται όμως στα Ισπανίας έχει πολλές από αυτές και έτσι έχουν απόκτηση και αυτές το φαν κλαμπ τους. Ένταξη δεν είναι τόσο όμορφες όσο τα άλλα ζωάκια αλλά δεν είναι να παραξενευόμαστε κιόλας που απέκτησαν και αυτές λίγη σελεμπριτοσύνη.

Μάγκα μου εκεί στας Αθήνας πρέπει να μαζέψετε όλους τους οφθαλμίατρους και να τους ρίξετε κατάρα. Αυτό δεν είναι χορευταρού αλλά κολυμβητικός πλατυελμίνθας (swimming flatworm ντε!) οι οποίοι δεν είναι διάσημοι για τις ντεμί-τροπικές διακοπές τους στην Μεσόγειο. Μέχρι βέβαια που εμφανίσθηκαν οι δαιμόνιοι ρεπόρτερ και πάνε βόλτα οι διακοπές ινκόγκνιτο. Γνωρίζει κανείς περισσότερα λοιπών ? ποιος είναι ο κύριος ? τι γυρεύει εδώ γύρω ? με ποιους έχει κόντρες (φέρει τραύμα) ?


__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Ρε λες να έιναι Απλύσια και να ξεφτυλιστούμαι τελίως!και δεν βρίσκω και καμοιά χαρτοσακούλα εδώ γύρω να φτιάξω καμια κουκούλα να έχω να κρυφτώ ρε γμτ.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-10, 21:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

μην μου σφυράς αμέριμνη εμένα, δεν σπάει το ήθικο μου ετσι εύκολα, για καβάτζα το είπα (Αιγόκερος γιου νόου). flatworm είναι.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-10, 21:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
μην μου σφυράς αμέριμνη εμένα, δεν σπάει το ήθικο μου ετσι εύκολα, για καβάτζα το είπα (Αιγόκερος γιου νόου). flatworm είναι.
(κοίτα να δεις που έχει δίκιο ο τεντυμπόης βλέπει καλύτερα όποιος βουτάει περισσότερο μάλλον.... καλά, αν και δεν το'χω με τα πλατυσκούληκα, αν βρω τίποτα νεότερο θα σου πω. ξανακωλόφαρδε )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-10, 21:58
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι Δημήτρη δεν μου έχει τύχη ακόμα να γνωρίσω γαστρονομικό θαυμαστή της Μπονέλιας. Από ότι μου αφηγούνται όμως στα Ισπανίας έχει πολλές από αυτές και έτσι έχουν απόκτηση και αυτές το φαν κλαμπ τους. Ένταξη δεν είναι τόσο όμορφες όσο τα άλλα ζωάκια αλλά δεν είναι να παραξενευόμαστε κιόλας που απέκτησαν και αυτές λίγη σελεμπριτοσύνη.

Μάγκα μου εκεί στας Αθήνας πρέπει να μαζέψετε όλους τους οφθαλμίατρους και να τους ρίξετε κατάρα. Αυτό δεν είναι χορευταρού αλλά κολυμβητικός πλατυελμίνθας (swimming flatworm ντε!) οι οποίοι δεν είναι διάσημοι για τις ντεμί-τροπικές διακοπές τους στην Μεσόγειο. Μέχρι βέβαια που εμφανίσθηκαν οι δαιμόνιοι ρεπόρτερ και πάνε βόλτα οι διακοπές ινκόγκνιτο. Γνωρίζει κανείς περισσότερα λοιπών ? ποιος είναι ο κύριος ? τι γυρεύει εδώ γύρω ? με ποιους έχει κόντρες (φέρει τραύμα) ?


Flatworm ειναι κατα 120% (απο τον τρόπο που κινεί τα πτερύγια.. όποτε τα πετυχαίνω, κάθομαι κανενα 20λεπτο, τα πειράζω και αυτά μου χορεύουν.. μου αρέσει να παρατηρω την συμπεριφορά τους για την αποφυγή εχθρών)...

Τωρα για την Bonelia, έχω ενα hotspot που οι αθεόφοβες κυκλοφορούν και μέρα χαλαρά στο φανταστικό βάθος των ~ 2...
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-07-10, 22:01
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Βλέποντας Εκτωρα το βιντεο, παρατηρω πως έχει 2 παχιές λευκες γραμμες απο κάτω..... χαρακτηριστικο των πλατυελμυνθων (καπου εχω φωτος απο το εργαστηριο να σου δειξω) ... Aplysia δεν είναι με τπτ...

Δες και
__________________
www.terrasolutions.eu

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D.Poursanidis : 14-07-10 στις 22:02. Αιτία: video add
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-10, 10:10
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
ε άντε ρε νεοκλήηηηη, πήγαινέ μας για καμιά βουτιάαααααααααααα
Μωρέ να πάμε..αλλά όπως λέει και ο Έκτορας...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά από γκαβωμάρα καλά πας . Όταν φιδιάζαμε στην Τζια.
http://www.scubadive.gr/forum/showth...?t=3914&page=2
θα τις δεις;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-07-10, 18:25
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τι είναι αυτά παρακαλώ ? ....

Λοιπών δεν θα ασχοληθώ με τις κακοήθειες της φυσαλίας και αφού ο καρθαρίαθ αργεί να φανεί θα απαντήσω στην ρίζα του μηνύματος για να επωφεληθούμε από τις φωτογραφίες του dmanetakis. Η καφέ πορτοκαλί ανεμώνη πρέπει να είναι αυτή που οι φίλοι μας οι εγγλέζοι λένε Club-tipped anemone. Στο διαβατήριο γράφειTelmatactis cricoides και φίλε dmanetakis θα μας κάνεις την χάρη να ρίξεις μια σχολαστική ματιά στις φωτογραφίες μπας και δούμε και τίποτα μικροσκοπικές γαριδίτσες ή αλλά καρκινοειδή αφού αυτή η ανεμώνη (αν είναι όντως αυτό το είδος) συμβιώνει με πάρα πολλά είδη καρκινοειδών.

Τώρα αυτή η ανεμώνη που είναι δίπλα στην μπονέλια μπορεί να είναι η συνηθισμένη Cerianthus membranaceus που βγαίνει και σε μαύρο χρώμα και κυκλοφορεί και παντού αλλά η αλήθεια είναι πως παίζουν κάνα δυο ακόμα παρόμοιες και μπερδεύομαι.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.