Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-08, 19:54
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας



Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού της περιοχής Βουρκαρίου της Κέας

Η ομάδα του Kea Dive Expedition (K.D.E.) σε συνεργασία με το Δήμο Κέας και την υποστήριξη του Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ,
διοργανώνει την Κυριακή 28/9/08 ώρα 12:00 το μεσημέρι
Εθελοντικό Καθαρισμό Βυθού της περιοχής Βουρκαρίου της Κέας.

Ο Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ στηρίζoντας συνολικά την προσπάθεια της Καταδυτικής Αποστολής στην Κέα, καλεί όλα τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου να συμμετάσχουν στον καθαρισμό.

Ειδικά για τους αυτοδύτες της Αττικής, η Τζιά είναι τόσο κοντά που προσφέρεται ακόμη και για μονοήμερη εκδρομή και όσοι συμμετάσχουν θα έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν με τα μέλη της ομάδας του K.D.E. που θα έχουν ήδη ολοκληρώσει το μεγαλύτερο μέρος των καταδύσεών τους στο άγνωστο ναυάγιο της Κέας.

Για την καλύτερη οργάνωση του καθαρισμού, δηλώστε την συμμετοχή σας με ένα μήνυμα στο παρόν θέμα ή μέσω e-mail στον Βύρωνα Ρηγινό (byron@keawest.gr).

Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. "Τηθύς"
__________________
Scuba Club Tethys
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 07:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

1. geogeo (μη νομίζετε ότι το να βουτήξεις στο Βουρκάρι δεν χρειάζεται θάρρος )
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-08, 08:27
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Τι καλα που θα ηταν να οργανωναν σε ολοκληρη την χωρα , οχι μονον επαγγελματιες αλλα και διαφοροι Συλλογοι , καθαρισμους ακτων , οχι μοναχα των ακτων απο τις οποιες καταδυονται , αλλα και αλλων και λιμανιων , χωρις σουβλακια , χωρις αλλα κινητρα , ετσι , μοναχα για να καθαρισει η ακτη και η Θαλασσα .
Μπραβο στους K.D.E. , μπραβο στον ΤΗΘΥΣ , προσωπικα , ως πολιτης αυτης της χωρας σας ευχαριστω που προσφερετε εποικοδομητικο εργο στην χωρα μας και αποτελειτε παραδειγμα . Τουλαχιστον εσεις , μπορειτε και θελετε .

Μιχάλης Αδαμτζίλογλου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-08, 09:42
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Talking Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Καλημέρα-καλή εβδομάδα σε όλους!

Αρχικά εκ μέρους της Ομάδας K.D.E. αλλά και του Δήμου Κέας , του Ναυτικού Αθλητικού Ομίλου Κέας-ΝΑΟΚ και του Φόρουμ για την Κέα www.keawest.gr θέλω να ευχαριστήσω θερμά το Δ.Σ. του ΤΗΘΥΣ και στη συνέχεια ΟΛΟΥΣ τους φίλους ερασιτέχνες αυτοδύτες που θα ενδιαφερθούν και θα θελήσουν να συμμετάσχουν εθελοντικά στην επιχείρηση καθαρισμού του βυθού του γραφικού λιμανιού του Βουρκαρίου ("Vourkari Sea Bottom Safari-VSBS").

Στη συνέχεια να αναφέρω ότι παρόμοια επιχείρηση ΔΕΝ έχει ξαναγίνει στην περιοχή και αποτελεί θαυμάσια ευκαιρία δημοσιότητας τόσο για τους εμπλεκόμενους φορείς αλλά και για την διάδοση της αξίας "των καθαρών βυθών" και της "ανακύκλωσης". Ο Δήμος Κέας πρόσφατα ξεκίνησε το πρόγραμμα ανακύκλωσης (Μπλε Κάδοι) το οποίο όμως δεν έχει ακόμη διαδοθεί ευρύτερα. Συνεπώς στην επιχείρηση αυτή μπαίνει και αυτή η διάσταση. Ο ΝΑΟΚ προτίθεται να προσφέρει αφίσες με το χάρτη της Κέας και τα σημεία όπου υπάρχουν οι Μπλε Κάδοι κ.λπ.

Πάμε τώρα λίγο στο οργανωτικό και επιχειρησιακό σκέλος.

Εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία από "Καθαρισμό Βυθού", και θα παρακαλούσα όσοι έχουν, να καταθέσουν μέσα από διάλογο κάποιες πρακτικές ιδέες.

Θα προμηθευτούμε με ικανό αριθμό από δυχτάκια (σαν αυτά για πατάτες) προκειμένου οι δύτες να έχουν τουλάχιστον ένα-δύο ο καθένας μαζί με snap clip. Όταν γεμίσει μπορούν να το δέσουν σε down lines που θα έχουν κρεμαστεί απο τα υποστηρικτικά σκάφη επιφανείας που θα είναι αγκυροβολημένα σε διάφορα σημεία στον κόλπο. Τα σκάφη ανεβάζουν το γεμάτο, το αδειάζουν σε πλαστική σακούλα του Δήμου και το ξαναπετάνε μέσα για επαναχρησιμοποίηση.

Όπως είναι γνωστό από τα διάφορα post της Μαρίας και άλλων, ΔΕΝ πειράζουμε αντικείμενα πάνω στα οποία έχουν αποικίσει ή σχηματιστεί θαλάσσιοι οργανισμοί (Λάστιχα, τσιμεντόλιθοι κ.λπ.). Όμως σε περίπτωση που βρεθούν μεγάλα ή επικίνδυνα αντικείμενα που καλό θα ήταν να βγουν (π.χ. άγκυρες), τότε αν υπάρχει δυνατότητα αυτά να μαρκαριστούν από τον δύτη, αυτά θα μπορέσουν να ανελκυστούν από κάποιο σκάφος επιφανείας μετά την έξοδο όλων των δυτών από τη θάλασσα.

Υπάρχει και το θέμα 'Πώς χωρίζουμε την περιοχή?'. Φυσικά θα εξαρτηθεί απο το πλήθος των συμμετοχών, διαδικαστικά όμως έχω λίγο κενό εδώ

Άλλες συμπληρωματικές - βελτιωτικές προτάσεις?

Σχετικά με τις δηλώσεις συμμετοχών.

Να τις ξεχωρίσουμε στα άτομα και στα σκάφη. Όσοι δηλώνουν ας το διευκρινίζουν.

Δηλαδή αν κάποιοι θα κάνουν κέφι να έρθουν στην κοντινή Τζιά με το φουσκωτό τους κ.λπ. να μας το πουν. Έτσι θα οργανώσουμε και τα υποστηρικτικά σκάφη.

Διαμονές & Δρομολόγια πλοίων

Για όποιους θέλουν να έλθουν εκδρομούλα για Π-Σ-Κ και έχουν ανάγκη από κατάλυμα μπορούν να βρουν δωμάτια και στο Βουρκάρι και στην περιοχή της Κορησσίας (κεντρικό λιμάνι). Για περισσότερα εδώ και εδώ .

Για τα δρομολόγια πλοίων (από το Λαύριο για Κέα) δείτε εδώ.
Υπάρχει βολικό δρομολόγιο και για αυθημερόν επίσκεψη την Κυριακή 28/9 με αναχώρηση 09:00 και επιστροφή 18:30 με το F/B MARMARI EXPRESS.

Πρόγραμμα Κυριακής 28/9

Το τελικό πρόγραμμα είναι υπό διαμόρφωση και θα ανακοινωθεί εντός λίγων ημερών.
Όμως το γενικό πλάνο είναι να βρεθούμε στο Βουρκάρι κατά τις 11:00, να συντονιστούμε και κατά τις 12:00 να ξεκινήσει η επιχείρηση.
Η διάρκεια της εντός νερού θα είναι από 45 - 60 λεπτά (τα βάθη είναι μικρά).

Μετά τη συγκομιδή και συγκέντρωση της "λείας" στο ντόκο, παρουσία του Δημάρχου Κέας κ. Νικόλαου Δεμένεγα, του Λιμενάρχη και άλλων εκπροσώπων της τοπικής κοινωνίας και του Τύπου, θα γίνει η "τελετή" της αποκομιδής και η εναπόθεση για την Ανακύκλωση.

Μετά θα φάμε όλοι μαζί στον "Αρίστο" και θα το γλεντήσουμε

Αυτά από εμένα προς το παρόν.

Εκτός από το e-mail ( byron@keawest.gr ) και τα PM's, το κινητό μου είναι 6945-930303.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Beracuda : 08-09-08 στις 17:23. Αιτία: Επικαιροποίηση πληροφοριών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-08, 12:08
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
1. geogeo
2. fivos - See you there


Βύρωνα εγώ θα έρθω με δικές μου μπουκάλες, αλλά αν μπορείτε να εξασφαλίσετε μερικές extra φιάλες + ζώνη βαρών θα ήταν καλό γι αυτούς που δεν μπορούν να φέρουν μαζί τους
Υπάρχει καταδυτικό κέντρο στη Τζιά που μπορεί να βοηθήσει?

Επίσης όσοι έχουν extra εξοπλισμό καλό θα ήταν να βοηθήσουν.
Θα έχω μαζί μου 2 μπουκάλες (15L + 18L) + μία εχτρα ζώνη με 8 κιλά.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-08, 12:14
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Η ημερομηνία είναι τελείως οριακή για μένα αφού πρέπει να βρίσκομαι στη Μυτιλήνη την εβδομάδα μεταξύ 21-27/9....
Αλλά έχω σκάσει από τη ζήλεια μου θα κάνω ό,τι μπορώ για να είμαι εκεί....

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-08, 12:17
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Να θέσω ένα θεματάκι. Η Τζια είναι όντως εύκολος προορισμός για Σ/Κ ή και μονοήμερη. Μόλις 1ώρα από το Λαύριο.
Το θέμα όμως είναι ότι για να κουβαλήσεις εξοπλισμό χρειάζεται αυτοκίνητιο. Πράγμα που δημιουργεί δύο προβλήματα.
1ον αυξάνει το κόστος με τα πήγαινε-έλα εισιτήρια του αυτοκινήτου, που δεν έχει αλλο όφελος (Η διαδρομή απ'το λιμάνι στο Βουρκάρι είναι 2 -3 χλμ το πολύ) πλην της μεταφοράς του εξοπλισμού.
2ον υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας θέσεων για επιστροφή αυτοκινήτου απ' την Τζιά Κυριακή απόγευμα.
Είναι ένα θέμα που θέλει διερεύνηση και οργάνωση.
Για να δούμε ιδέες ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-08, 12:33
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βύρωνα εγώ θα έρθω με δικές μου μπουκάλες, αλλά αν μπορείτε να εξασφαλίσετε μερικές extra φιάλες + ζώνη βαρών θα ήταν καλό γι αυτούς που δεν μπορούν να φέρουν μαζί τους
Υπάρχει καταδυτικό κέντρο στη Τζιά που μπορεί να βοηθήσει?

Επίσης όσοι έχουν extra εξοπλισμό καλό θα ήταν να βοηθήσουν.
Θα έχω μαζί μου 2 μπουκάλες (15L + 18L) + μία εχτρα ζώνη με 8 κιλά.
Φοίβο thanks!

ΔΕΝ υπάρχει καταδυτικό κέντρο στη Τζιά.
Όμως θα έχουμε το K.D.E. κέντρο κοντά. Σε περίπτωση που κάτι χρειαστεί και μπορεί εύκολα να καλυφθεί "εκ των ενόντων" θα γίνει.

Πάντως λόγο των συνθηκών, εγώ θα συνιστούσα όσοι έλθουν να είναι τουλάχιστον "Αυτόνομοι" σε εξοπλισμό γιατί τα Logistics προκειμένου να καλυφθούν ανάγκες του καθενός μπορεί να είναι πρακτικά δύσκολα.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-08, 12:58
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θέσω ένα θεματάκι. Η Τζια είναι όντως εύκολος προορισμός για Σ/Κ ή και μονοήμερη. Μόλις 1ώρα από το Λαύριο.
Το θέμα όμως είναι ότι για να κουβαλήσεις εξοπλισμό χρειάζεται αυτοκίνητιο. Πράγμα που δημιουργεί δύο προβλήματα.
1ον αυξάνει το κόστος με τα πήγαινε-έλα εισιτήρια του αυτοκινήτου, που δεν έχει αλλο όφελος (Η διαδρομή απ'το λιμάνι στο Βουρκάρι είναι 2 -3 χλμ το πολύ) πλην της μεταφοράς του εξοπλισμού.
2ον υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας θέσεων για επιστροφή αυτοκινήτου απ' την Τζιά Κυριακή απόγευμα.
Είναι ένα θέμα που θέλει διερεύνηση και οργάνωση.
Για να δούμε ιδέες ...
Γιώργο εάν μπορώ να βοηθήσω με 1-2 ιδέες θα έλεγα τα εξής:

1. Για το κόστος. Δεν είναι και τόσο μεγάλο. Το μικρό ΙΧ = 29.00 Ευρώ και το άτομο 8.50. Υπάρχει και η περίπτωση "car pooling" δηλ. ένα αυτοκίνητο που θα φορτωθεί με τον εξοπλισμό για μια παρέα και οι υπόλοιποι θα έλθουν χωρίς αμάξια. Αυτό είναι και το ιδανικό σενάριο για την "αυθημερόν" επίσκεψη. Για Π-Σ-Κ αλλάζει το θέμα. Η Τζιά προσφέρεται για πλοήγηση-εξερεύνηση με αυτοκίνητο και αν υπάρχει και 4 χ 4 ακόμα καλλίτερα, έχει πολλές ωραίες διαδρομές και απόμακρες παραλίες.

2. Για εισιτήρια. Δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει ΕΓΚΑΙΡΑ το δρομολόγιο που τον εξυπηρετεί (click εδώ), καλεί το πρακτορείο και κλείνει θέση μετ' επιστροφής.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia
Η ημερομηνία είναι τελείως οριακή για μένα αφού πρέπει να βρίσκομαι στη Μυτιλήνη την εβδομάδα μεταξύ 21-27/9....
Αλλά έχω σκάσει από τη ζήλεια μου θα κάνω ό,τι μπορώ για να είμαι εκεί....
Καθαρισμός Βυθού χωρίς Μαρία ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Στη διάθεσή σας για ότι άλλο προκύψει.

Β.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
........
Για Π-Σ-Κ αλλάζει το θέμα. Η Τζιά προσφέρεται για πλοήγηση-εξερεύνηση με αυτοκίνητο και αν υπάρχει και 4 χ 4 ακόμα καλλίτερα, έχει πολλές ωραίες διαδρομές και απόμακρες παραλίες.
..........
Συμφωνώ μαζί σου Βύρωνα, εχω κάνει αρκετές απ' αυτές ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Για εισιτήρια. Δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει ΕΓΚΑΙΡΑ το δρομολόγιο που τον εξυπηρετεί (click εδώ), καλεί το πρακτορείο και κλείνει θέση μετ' επιστροφής.
Απ' όσο θυμάμαι, Κυριακή απόγευμα επιλέγουν όλοι να επιστρέψουν από ΠΣΚ στη Τζιά. Θέλει προγραμματισμό έγκαιρο, αν αφεθεί για τελευταία στιγμή φοβάμαι ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρισμός Βυθού χωρίς Μαρία ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
και σ' αυτό συμφωνώ βεβαίως
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.