Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-10-07, 09:26
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω μαζί σου για το ΕΑΝ80. Σου δίνει σχεδόν ίδιους χρόνους με το 100%, μπορείς να γεμίσεις στα 200 ενώ οξυγόνο στα 150 (και πάλι δύσκολα εκτός αν έχεις δικές σου 50λιτρες ή/και booster ). Αυτό σημαίνει ότι με τις 11,2 λίτρα που έχω βγάζω 2-3 βουτιές ενώ αντίστοιχα με το οξυγόνο 1-2. Δηλαδή παραπάνω χρόνος και χρήμα. Τη δικαιολογία του κυματισμού δεν την καταλαβαίνω γιατί ούτως ή άλλως η αποσυμπίεση γίνεται κατά το μεγαλύτερο τμήμα της στα 5 με 6 μέτρα.
Απο το γνωστό άρθρο για Oxygen Window του J.Brian (μπορείς να το κατεβάσεις σε pdf εδώ ή να το διαβάσεις σε html εδώ

CONCLUSIONS
It should be obvious from the above discussion that much decompression physiology is poorly understood, and models used at best approximate in vivo physiology. Clearly, not all decompression illness can be predicted or prevented. However, thoughtful application of available models coupled with careful diving technique can minimize risk of decompression illness. By reducing non-metabolic gas to a minimum and reducing tissue on-gassing, the oxygen window can be utilized to increase tissue off-gassing during decompression. Real life experience indicates that use of O2-enriched deco mixes can function to limit decompression time and possible the incidence of decompression illness. Use of high O2-mixes requires careful attention to dive planning and execution. As always, the careful, thoughtful diver will be the safer diver.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-07, 09:55
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Το "ιδανικό σενάριο" είναι γνωστό (αν και δεν έχω ακούσει για κανέναν που να την έπαθε επειδή ανέπνεε ΕΑΝ80 και όχι 100%) και όχι μόνο για τις καταδύσεις.
Το θέμα είναι τι βολεύει γενικότερα (cost - benefit).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-07, 10:20
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δεί κάποια μελέτη για αυτό που λέει ο κος Ζαχαριάδης;

Ξαναλέω, μου είναι δύσκολο να πιστέψω τι λέει ένας γιατρός, όταν απο την άλλοι είναι σχεδόν όλοι οι οργανισμοί και χιλιάδες δύτες σε όλο τον κόσμο.

Όχι στην χρήση 100% Ο2 νομίζω δεν λέει κανένας οργανισμός.. μπορεί βέβαια να έιμαι λάθος

Πάντως στο Adv. Nitrox, χρησιμοποιείς ένα μείγμα , και το πιο πιθανόν είναι να χρησιμοποιήσεις ΕΑΝ50, οπότε μην ανησυχείς
Τωρα τι ειχε στο νου του που να ξερω φανταζομαι ομως οτι δεν μπορει να το ειπε ετσι γιατι του ηρθε. Αν θυμαμε καλα σε καποιο σημειο ελεγε οτι ειναι πλεον αποδεδειγμενο οτι αποσυμπιεζεις καλυτερα με μερικη πιεση Ο2 1ΑΤΑ παρα απο οτι με 2ΑΤΑ (εχω μια επιφυλαξη για τα νουμερα γιατι δεν εχω το περιοδικο μπροστα)
Το θεμα δεν ειναι ποσα αερια αλλα το οτι λεει οχι σε μιγματα πλουσιοτερα σε οξυγονο απο 50%

Παράθεση:
Προσπαθείστε πάντα να συνδέσετε την απάντηση με κάτι που έχετε ήδη στο κεφάλι σας, με μια γνώση που θεωρείτε τεκμηριωμένη και επιδιώξτε να ξεκαθαρίσετε κάθε σύγκρουση που δημιουργείται με άλλες απόψεις για να αποκρυσταλλώσετε το όλο σκηνικό και παρασκήνιο. Και προπάντως ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΙ.
Το προβλημα ειναι οτι το τοπιο ειναι γενικως θολο. Ο μεν λεει α ο δε β και το στηριζουν με επιχειρηματα που στα ματια του αδαους ειναι σωστα.
Και ακριβως επειδη δεν πρεπει να ειμαστε ευκολοπιστοι ρωταω ποια αποψη να λαβει κανεις υποψη του γιατι οσο να ναι η αποψη ενος εξειδικευμενου στο θεμα γιατρου παντα εχει μια αλλη βαρυτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα ειναι οτι το τοπιο ειναι γενικως θολο. Ο μεν λεει α ο δε β και το στηριζουν με επιχειρηματα που στα ματια του αδαους ειναι σωστα.
Και ακριβως επειδη δεν πρεπει να ειμαστε ευκολοπιστοι ρωταω ποια αποψη να λαβει κανεις υποψη του γιατι οσο να ναι η αποψη ενος εξειδικευμενου στο θεμα γιατρου παντα εχει μια αλλη βαρυτητα.
Δεν έχω δεί όμως κανέναν να λέει όχι σε μείγματα πάνω απο ΕΑΝ50 που λέει ο κ. Ζαχαριάδης. Εάν κάποιος έχει διαβάσει κάτι τέτοιο ας μας το παρουσιάσει.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Α φίλε Sharkius!

Έχουμε να κάνουμε με την περίπτωση που δεν έχεις τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να μπορείς να αξιολογείς κάθε νέα πληροφορία και κάθε νέο άρθρο....Αναγκαστικά βασίζεσαι πάνω σε κάποια αρχή που θεωρείς έγκυρη. Εξηγούμαι:

Ένας ειδικός αναφέρει μια καινούργια για μένα πληροφορία. Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο προηγουμένως. Έχω την δυνατότητα να ζητήσω άμεση διευκρίνηση και εξήγηση της νέας θέσης μέχρι όλες μου οι απορίες να εξαντληθούν. Ξέρω και τι λέει η άλλη πλευρά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και γιατί το λέει ώστε να μπορέσω να κάνω μια σύγκριση και να ακολουθήσω την άποψη που με έχει πείσει?

Έστω όμως ότι δεν μπορώ να κάνω διευκρινηστικές ερωτήσεις στο άτομο που έχει εκφράσει αυτή την άποψη. Τι να κάνω? Βλέπω τι ακολουθούν οι περισσότεροι, για πόσο καιρό το κάνουνε και ποιοι στηρίζουνε αυτές τις τακτικές. Αυτό κάνω και εγώ διότι δεν έχω στοιχεία που να συνηγορούν υπέρ της μειοψηφούσας άποψης. Η κάθε νέα πληροφορία θεωρείται άκυρη μέχρι να διερευνηθεί κατάλληλα και είτε να γίνει αποδεκτή (από εκείνους που αποδέχομαι ότι κρίνουν σωστά) είτε να απορριφθεί.

Σε καλύπτω?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-07, 12:57
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω τι ακολουθούν οι περισσότεροι, για πόσο καιρό το κάνουνε και ποιοι στηρίζουνε αυτές τις τακτικές. Αυτό κάνω και εγώ διότι δεν έχω στοιχεία που να συνηγορούν υπέρ της μειοψηφούσας άποψης. Η κάθε νέα πληροφορία θεωρείται άκυρη μέχρι να διερευνηθεί κατάλληλα και είτε να γίνει αποδεκτή (από εκείνους που αποδέχομαι ότι κρίνουν σωστά) είτε να απορριφθεί.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-07, 23:41
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δεί όμως κανέναν να λέει όχι σε μείγματα πάνω απο ΕΑΝ50 που λέει ο κ. Ζαχαριάδης. Εάν κάποιος έχει διαβάσει κάτι τέτοιο ας μας το παρουσιάσει.
Τι να σου πω δεν εχω τις γνωσεις να το ψαξω σε τοσο βαθος, φανταζομαι ομως οτι για να το λεει κατι θα εχει υποψη του.
Δεν νομιζω να βγαινει και να πεταει ξεκαρφωτα...
Ειδωμεν ξαναδιαβασα το αρθρο και λεει οτι θα εχει αναλυτικη απαντηση σε αρθρο του τον Νοεμβριο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Τον Ιανουάριο η DAN διοργανώνει το 2008 Technical Diving Conference συνέδριο... κάτι μπορεί να αναφερθεί και εκεί..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

H απάντηση της DAN

Παράθεση:
Dear Mr Agelopoulos,
reported as such, this statement does not indeed make any sense.
There are clear and well know toxic limits to the use of oxygen, which are not attained during First Aid procedures at atmospheric pressure unless continuous breathing of 100% oxygen is prolonged beyond 10-12 hours. The current European recommendations regarding oxygen first aid in diving accidents clearly state that 100% oxygen should be administered until reaching a hyperbaric treatment facility and until a period of 6 hours.


Regarding breathing oxygen at depth, an oxygen partial pressure of 1.6 ATA, such as the one you may have with 100% oxygen at 6 meters, is presently considered the maximum exposure pressure to avoid oxygen toxicity phenomena while diving. Although on the high limit and even if 1.4 is generally considered safer, pressures of 1.6 are regularly used during decompression procedures and should not be considered "dangerous" absolutely, but only when excessive exposure time is attained.
Regarding a "safe percentage" of oxygen in the breathing mixture,
considering only percentages does not make sense, what counts is always the combination between oxygen concentration and exposure pressure: even concentrations as low as 10 or even 5% can be dangerous if the exposure pressure is too high.

With my best regards

Alessandro Marroni, M.D.
Chief Medical Officer, DAN Europe
medical@daneurope.org
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-10-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Thanks Thanos.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.