Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-10-09, 17:07
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Δημήτρη,

Οι λόγοι για τους οποίους κάνεις το τρολλάρισμα δεν με αφορούν αλλά δυστυχώς είσαι και πάλι εκτώς θέματος. Σε παρακαλω να κρατήσεις τις προσωπικές σου συμπάθειες, αντιπάθειες ή λεκτικές προσπάθειες χειραφέτησης άλλων μελών εκτώς του παρόντος θέματος (τουλάχιστον ).



Το θέμα της συζήτησης είναι, πως ενώνωνται οι διπλές, με τσέρκι ή ιμάντα, αν χρειαστεί να στηθούν επί τόπου στο σημείο της κατάδυσης, και γιατί.

Όποιος/α θέλει, απαντάει.
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-10-09, 10:00
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τολμηρό αγόρι.....
Εγώ πάντως το παραδέχομαι...... αν με υποχρέωναν να χρησιμοποιήσω διπλές με manifold και Ιμάντες.... μια ανασφάλεια (κρύο ιδρώτα να το πω....)θα την είχα......
Πολυ σωστα , αλλωστε εγω δεν μπορεσα να ολοκληρωσω το Advanced Nitrox περυσι λογω διαρκων απουσιων , οποτε δεν εχω διδαχθει ουτε σεταρισμα ουτε τιποτα . Σχετικα με τις φιαλες αυτες , μαλλον δεν πρεπει να μπουν τσερκια λογω υλικου . Ασε που με τους ιμαντες αυτους , ετσι οπως ειναι δεμενοι , δεν προκαλει καμμια ανασφαλεια το σεταρισμα . Αν δογματικα πρεπει να νοιωθω ανασφαλης , ΟΚ , θα το βαλω στο προγραμμα (οπως επισης και τα σχολεια που θελω επιτελους να κανω)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-10-09, 15:46
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Ανδρέα,

Όπως έχεις καταλάβει υπάρχουν διάφορα σενάρια setup εξοπλισμού.
Εσύ πρέπει απλά να αποδεχτείς αυτό το setup που θα εκπαιδευτείς να χρησιμοποιείς.

Η γνώμη μου είναι να μην αναζητήσεις το «καλύτερο» setup, γιατί απλά δεν υπάρχει.

Παράθεση:
Το θέμα της συζήτησης είναι, πως ενώνωνται οι διπλές, με τσέρκι ή ιμάντα, αν χρειαστεί να στηθούν επί τόπου στο σημείο της κατάδυσης, και γιατί.
Όλα έχουν θετικά και αρνητικά ή ευκολίες και δυσκολίες.

Καλύτερα να εμπιστευτείς τον εκπαιδευτή σου και όχι τα forum! (γνώμη μου)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-10-09, 16:30
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lcoivera Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να εμπιστευτείς τον εκπαιδευτή σου και όχι τα forum! (γνώμη μου)
Σωστός ή σωστή, συγνώμη, αλλά δεν γνωρίζω...

Είμαι της άποψης, ότι η γνώση αν δεν μοιράζεται, δεν παέι ακριβώς χαμένη, αλλά περιορίζεται σε κάποια ... στεγανά. Ανακινώντας με κάποιες ερωτήσεις συγκεριμένα θέματα, παράγεται -συνήθως- μέσα από τη διαδικασία της ερώτησης, της απάντησης, του προβληματισμού γιατί να είναι κάτι σωστό ή γιατί το θεωρούν κάποιοι λάθος -γενικά μιλάω- αυτό που θα μπορούσε να είναι ένας γόνιμος διάλογος.

Διαπιστώνω -γενικά μιλάω- ότι με τον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να αναπτυχθεί μια συζήτηση. Είτε γιατί λείπει ένα κομμάτι της επικοινωνίας που είναι η άμεση επαφή με τον/την συνομιλητή/ρια, ώστε να περάσουν και τα λεπτεπίλεπτα τμήματα της επικοινωνίας, όπως ο τόνος της φωνής, ο μορφασμός κάποιας αντίδρασης κλπ κλπ ή γιατί τελικά είμαστε πιο πίσω από την εξέλιξη της τεχνολογίας: Μας δίνεται μια μορφή επικοινωνίας, η εικονική παρέα ή αλλιώς φόρουμ, αλλά τελικά δεν είμαστε σε θέση να την χρησιμοποιήσουμε... αποτελεσματικά !

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Διαβάζοντας προσεκτικά τις απαντήσεις σας, και σε δεύτερη ανάγνωση (ή "zwischen den Zeilen" κατανοητό για κάποιους) κατάλαβα τι θέλετε να πείτε, κι ας μην μπήκαμε σε βαθιές τεχνικές λεπτομέρειες.

Ότι η κατάδυση είναι ένα επικίνδυνο άθλημα, που κρύβει κινδύνους και οτιδήποτε παράγεται ή προωθείται μέσα από την κατάδυση ή για την κατάδυση, συνοδεύεται πάντα από disclaimer αποποίησης ευθύνης, δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω/διαβάζω αυτό ! Δεν έφτασα σε επίπεδο Τεκ πιστεύοντας οτι στο νερό κάνουμε μόνο ... μπουρμπουλήθρες !

Σίγουρα όμως, το να αναζητήσει κάποιος, όπως εγώ, διαφορετικές γνώμες ή τρόπους από αυτόν που μου έδειξε ο εκπαιδευτής μου, δεν μειώνει ούτε το κύρος του εκπαιδευτή, ούτε του οργανισμού ούτε την μέθοδο του εκπαιδευτή -κάποτε το είχα ακούσει κι αυτό ! Έχουμε όλοι το δικάιωμα, να ρωτάμε και να ακούμε διάφορες απόψεις και να συγκρίνουμε. Για σκεφτείτε το...

Κλείνοντας, η ερώτησή μου είχε ακαδημαϊκό χαρακτήρα και οι απαντήσεις της ήταν κάτι σαν στατιστική. Το θέμα θα μπορούσε να παραμείνει ανοιχτό, για όποιον/αν θα ήθελε να συμπληρώσει κάτι.

Ευχαριστώ.
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-09, 08:30
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Παράθεση:
Σίγουρα όμως, το να αναζητήσει κάποιος, όπως εγώ, διαφορετικές γνώμες ή τρόπους από αυτόν που μου έδειξε ο εκπαιδευτής μου, δεν μειώνει ούτε το κύρος του εκπαιδευτή, ούτε του οργανισμού ούτε την μέθοδο του εκπαιδευτή -κάποτε το είχα ακούσει κι αυτό ! Έχουμε όλοι το δικάιωμα, να ρωτάμε και να ακούμε διάφορες απόψεις και να συγκρίνουμε. Για σκεφτείτε το...
Ελλάς το μεγαλείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-09, 13:43
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι της άποψης, ότι η γνώση αν δεν μοιράζεται, δεν παέι ακριβώς χαμένη, αλλά περιορίζεται σε κάποια ... στεγανά. Ανακινώντας με κάποιες ερωτήσεις συγκεριμένα θέματα, παράγεται -συνήθως- μέσα από τη διαδικασία της ερώτησης, της απάντησης, του προβληματισμού γιατί να είναι κάτι σωστό ή γιατί το θεωρούν κάποιοι λάθος -γενικά μιλάω- αυτό που θα μπορούσε να είναι ένας γόνιμος διάλογος.
Σαφέστατα...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων

Σίγουρα όμως, το να αναζητήσει κάποιος, όπως εγώ, διαφορετικές γνώμες ή τρόπους από αυτόν που μου έδειξε ο εκπαιδευτής μου, δεν μειώνει ούτε το κύρος του εκπαιδευτή, ούτε του οργανισμού ούτε την μέθοδο του εκπαιδευτή -κάποτε το είχα ακούσει κι αυτό ! Έχουμε όλοι το δικάιωμα, να ρωτάμε και να ακούμε διάφορες απόψεις και να συγκρίνουμε. Για σκεφτείτε το...
Σαφέστατα και πάλι.

Αλλά έχω μία μιρκή επιφύλαξη ως προς την σύγκριση με σκοπό την εξαγωγή χρήσιμου συμπεράσματος. Η σύγκριση μια άποψης η οποία έχει παρουσιαστεί σε ένα σχολείο με την δέουσα τεκμηρίωση και τον απαραίτητο χρόνο για διευκρινήσεις και επεξηγηματική συζήτηση από τη μία, με μια άποψη που εκφράζει κάποιος σε ένα φόρουμ από την άλλη, έχει το μειονέκτημα του ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...Για να μπορείς λοιπόν να συγκρίνεις πρέπει να είσαι σε θέση να κρίνεις. Και για να είσαι σε θέση να κρίνεις πρέπει να είσαι κάτοχος κάποιας στοιχειώδους γνώσης την οποία είτε την παίρνεις ατομικά μέσα από προσωπική μελέτη ή μέσα από εμπειρία είτε την παίρνεις από άλλους μέσα από ένα σχολείο, μια επιμορφωτική διάλεξη ένα διάλογο μέσα από ένα φόρουμ που έχει όμως σαν βάση την στήριξη των τοποθετήσεων που εκφράζονται με ανάλογες παραπομπές κλπ κλπ. Αν δεν μπορείς να κρίνεις είσαι αναγκασμένος να βασίζεσαι πάνω στην αληθόφάνεια, την πειστικότητα, το στυλ έκφρασης καμιά φορά του συνομιλητή σου κλπ. Μην πλατιάζω, νομίζω είναι κατανοητό αυτό που θέλω να πώ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.