Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-01-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Βουλουτιάδης Εμφάνιση μηνυμάτων
γ) Είναι σημαντικό να διασφαλιστεί η ελεύθερη χρήση των περιοχών Π.Ο.Α.Κ.Π από τους Έλληνες πιστοποιημένους αυτοδύτες χωρίς καμία οικονομική υποχρέωση προς τους ιδιώτες επενδυτές όπως επίσης η σύμφωνη γνώμη και η συνεργασία της τοπικής αυτοδιοίκησης των περιοχών αυτών σχετικά με αυτήν την χρήση τους στα πλαίσια μιας γενικότερης κοινωνικής πολιτικής που προάγει τον πολιτισμό και την ευαισθητοποίηση των αρχών προς τον πολίτη.
Έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο παραβαίνει τις διατάξεις και τους νόμους της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δεν μπορεί ο Έλληνας αυτοδύτης να έχει διαφορετική αντιμετώπιση από τον Ιταλό ή το Γερμανό, όπως και δεν μπορούν να υπάρχουν 2πλοί τιμοκατάλογοι.

Όσο για τη σύμφωνη γνώμη της τοπικής αυτοδιοίκησης (και όχι απαραίτητα της τοπικής κοινωνίας), είναι δεδομένη από τη στιγμή που η θαλάσσια έκταση θα ενοικιαστεί από τους τοπικούς δήμους στους ιδιώτες επενδυτές, όπως γίνεται με τις ιχθυοκαλλιέργειες.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-08, 11:13
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Δεν μπορεί ο Έλληνας αυτοδύτης να έχει διαφορετική αντιμετώπιση από τον Ιταλό ή το Γερμανό, όπως και δεν μπορούν να υπάρχουν 2πλοί τιμοκατάλογοι.
Ναι, συμφωνώ, μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα σωστά. Σβήσε την λέξη "Έλληνας" και άσε μόνο τον όρο "πιστοποιημένος αυτοδύτης" ...

Παράθεση:
Όσο για τη σύμφωνη γνώμη της τοπικής αυτοδιοίκησης (και όχι απαραίτητα της τοπικής κοινωνίας), είναι δεδομένη από τη στιγμή που η θαλάσσια έκταση θα ενοικιαστεί από τους τοπικούς δήμους στους ιδιώτες επενδυτές, όπως γίνεται με τις ιχθυοκαλλιέργειες.
Μακάρι, δεν λέω. Αλλά στην Ελλάδα ζούμε ... Υπάρχουν τοπικά συμφέροντα και φατριές και δεν είναι λίγοι αυτοί που θα προτιμήσουν να βάλουν τζάμπα τον κουμπάρο τους μέσα χωρίς φράγκο ενώ εγώ π.χ που θα θελήσω να βουτήξω εκεί, θα μου ζητήσουν χρήματα. Γι' αυτό το λέω ...

Την καλημέρα μου ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 25-01-08 στις 11:17.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-08, 12:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Το ζήτημα της τιμής δε θα ήταν το πρώτο που θα με απασχολούσε αν εκτιμούσα ότι η τιμή αυτή έχει ένα πραγματικό αντίκρυσμα.
Εννοώ ότι σαν δύτρια που αγαπάει το βυθό, θα ήθελα να στηρίξω μια σωστή προσπάθεια προστασίας και ανάδειξής του.
Αν η προσέγγιση είναι σωστή, θα πλήρωνα ευχαρίστως ένα λογικό ποσό το οποίο θα μετέφραζα σαν ένα "περιβαλλοντικό φόρο" για την ενίσχυση των θετικών δράσεων (σκεφτείτε μόνο τι διόδια πληρώνουμε για δρόμους καρμανιόλες σε αυτή τη χώρα ...)

Το ζήτημα για μένα είναι το αν και κατά πόσο θα επικροτώ τελικά το όποιο αποτέλεσμα...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-08, 12:55
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Το ζήτημα της τιμής δε θα ήταν το πρώτο που θα με απασχολούσε αν εκτιμούσα ότι η τιμή αυτή έχει ένα πραγματικό αντίκρυσμα.
Κι αν εκτιμούσες πως η τιμή αυτή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ένα πραγματικό αντίκρυσμα ; Τότε, τζάμπα λεφτά για να γίνονται πλούσιοι κάποιοι. Αλλά τότε, θα ήταν ήδη αργά, γιατί ήδη θα είχε καθιερωθεί ένα σύστημα κι άντε να το αλλάξουμε. Δεν λέω πως έχεις άδικο - σε πολλές περιπτώσεις έτσι σκέφτομαι κι εγώ - αλλά νομίζω πως είναι σημαντικό να επισημανθεί.

Ας π.χ υποθέσουμε πως πληρώνουμε για να πάρουμε ένα είδος "άδειας" για κατάδυση σε Π.Ο.Α.Κ.Π και τα έσοδα ενός εισιτηρίου ποσοστιαία διαμοιράζονται στην τοπική αυτοδιοίκηση και στον ιδιιώτη - ιδιοκτήτη του πάρκου για τάχαμ ενός είδους "περιβαντολογικού φόρου". Πόσα από αυτά τα έσοδα που ασφαλώς θα ενίσχυαν τις τοπικές αυτοδιοικήσεις και τις τοπικές οικονομίες, νομίζεις πως θα τα διέθεταν για το περιβάλλον ; Εγώ νομίζω πως δεν θα έδιναν ούτε φράγκο γιατί αυτές οι τοπικές κοινωνίες, οι δήμοι και οι κοινότητες δηλ. αυτών των περιοχών έχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα από το περιβάλλον. Κάτι ανάλογο που γίνεται όπως είπες με τα διόδια. Αν για τους δρόμους διέθεταν το 100% του εισιτηρίου που πληρώνει ο κοσμάκης, αυτή την στιγμή θα είχαμε δρόμους σαν αυτούς της Φ1. Μόνο το 5% περίπου των εσόδων των διοδίων πηγαίνει για τον σκοπό που έχει δημιουργηθεί αυτό. Το υπόλοιπο ; χάνεται ... στον δρόμο.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-08, 13:23
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Cool Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Γεια σε όλους! Όλα αυτά τα θέματα μας απασχολούν και μας προβληματίζουν και περιμένουμε οι προσκεκλημένοι ομιλητές να λύσουν τις όποιες απορίες μας. Η προστασία των περιοχών που θα αποτελέσουν ‘ΠΟΑΚΠ’ είναι ένα ζήτημα που δεν έχει διευκρινιστεί με σαφήνεια – όπως και πολλά άλλα – και σίγουρα θα γίνει θέμα. Σε ότι αφορά τα δύο Εθνικά Θαλάσσια Πάρκα, λόγω προσωπικής γνωριμίας, έχω ενημερώσει για την ημερίδα τους υπεύθυνους των Φορέων Διαχείρισής τους και πιθανόν να βρίσκονται εκεί κάποιοι εκπρόσωποι. Η αυτόνομη κατάδυση είναι μία δραστηριότητα που πραγματοποιείται μέσα στις επιτρεπόμενες ζώνες των δύο πάρκων και οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί, το γνωρίζουν και ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το θέμα. Μη νομίζετε πως δεν γίνονται πράγματα επειδή δεν τα μαθαίνουμε… Εγώ κάθε τρεις και λίγο μαθαίνω από κάτι και πέφτω από τα σύννεφα! Στη Ζάκυνθο ας πούμε, έχουν ήδη παραγγείλει και ίσως έχουν εγκαταστήσει κιόλας, σημαδούρες για να προσδένουν τα σκάφη ώστε να περιοριστεί η αγκυροβολία, ενώ στα σχέδιά τους είναι η χάραξη ‘μονοπατιών για snorkeling’, όπως έχει γίνει και σε άλλα μέρη του κόσμου (π.χ. Γαλλία, Ισπανία). Θα μου πείτε γιατί εμείς δεν τα μαθαίνουμε… Το θέμα είναι ότι για να υπάρχει ενημέρωση, πρέπει να υπάρχει ενδιαφέρον και ‘ενότητα’. Εμείς καλά καλά δεν γνωριζόμαστε! Δεν ξέρουμε τι σχεδιάζουν για εμάς, χωρίς εμάς… Δεν ξέρουμε ποιοι ασχολούνται με το θέμα όπως αντίστοιχα δεν ξέρουν αυτοί ασχολούνται τους λοιπούς άμεσα ενδιαφερόμενους! Ας πούμε για την ύπαρξη και δραστηριοποίηση του Τμήματος Επιστημών της Θάλασσας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, έμαθαν οι υπεύθυνοι των δύο Εθνικών Θαλάσσιων Πάρκων της Ελλάδας, σε μία συνάντηση στο εξωτερικό, πριν από μερικούς μήνες! Φυσικά βέβαια ποτέ δεν φταίει μόνο ένας… Πρέπει κάποιος που θέλει να συμμετέχει σε κάτι δυναμικά να δηλώσει 'εδώ είμαι' και οι υπόλοιποι να έχουν τεντωμένα τα αυτιά τους για να τους ακούσουν. Για αυτό άλλωστε είναι τόσο σημαντική αυτή η ημερίδα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-08, 13:25
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Cool Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Σε ότι αφορά το ‘αντίτιμο εισόδου’ σε ένα ΠΟΑΚΠ, θεωρώ πως είναι απολύτως απαραίτητο! Δεν μπορείς να προστατέψεις τίποτα με μηδέν χρήματα! Σας παραθέτω ένα σχετικό απόσπασμα από τη Διπλωματική Διατριβή του Μεταπτυχιακού μου που βέβαια αναφέρεται σε Θαλάσσιες Προστατευόμενες Περιοχές (ΘΠΠ):

Σύμφωνα με έρευνα του RAC/SPA, κατά μέσο όρο οι ΘΠΠ της Μεσογείου χρειάζονται 50-1000 € ανά εκτάριο το χρόνο, ανάλογα με την έκταση, την ένταση των προστατευτικών μέτρων, την επίβλεψη, την ερευνητική δραστηριότητα και το διαμοιρασμό των διαχειριστικών ευθυνών (Lοpez Ornat, 2006). Μεγάλα αλιευτικά καταφύγια (fisheries reserves) χωρίς δυνατότητα επίσκεψης, απαιτούν περίπου 5-10 € ανά εκτάριο το χρόνο για έρευνα και περιφρούρηση (Ministry of Fisheries, Spain). Η φύλαξη σε ΘΠΠ μεγάλης έκτασης είναι ιδιαίτερα δύσκολη και πολυέξοδη, εκτός αν γίνεται με τη βοήθεια και συνεργασία ενδιαφερόμενων ομάδων χρηστών (π.χ. αλιείς, τουριστικές υπηρεσίες και ακαδημαϊκά κέντρα). Αυτό βέβαια απαιτεί τη ζωνοποίηση και σωστή διαχείριση της ΘΠΠ (Lοpez Ornat, 2006).

Όπως προαναφέρθηκε, οι ΘΠΠ παγκοσμίως αποτυγχάνουν στην επίτευξη των στόχων διατήρησης λόγω ελλιπούς χρηματοδότησης. Η καταβολή ενός αντίτιμου για την επιτρεπόμενη είσοδο και χρήση των ΘΠΠ από τους επισκέπτες αυτοδύτες έχει προταθεί σαν μια πιθανή λύση του προβλήματος αυτού. Σύμφωνα με μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί σχετικά με την προθυμία των αυτοδυτών να πληρώσουν (willingness to pay) προκειμένου να τους επιτραπεί η είσοδος σε ΘΠΠ, οι αυτοδύτες φάνηκαν να είναι θετικοί, προκειμένου να εξασφαλιστεί η προστασία της ΘΠΠ που επισκέπτονται (Arin & Kramer, 2002; Depondt & Green, 2006). Συγκεκριμένα, σε 3 καταδυτικές τοποθεσίες στις Φιλιππίνες (Anilao, Mactan Island και Alona Beach), τα δυνητικά έσοδα υπολογίστηκαν σε 3,5 χιλιάδες έως και 1 εκατομμύριο Αμερικανικά δολάρια, αναλόγως την περιοχή. Θα πρέπει βέβαια να σημειωθεί ότι πρόκειται για μία από τις πλουσιότερες περιοχές του κόσμου σε θαλάσσια βιοποικιλότητα. Αυτά τα έσοδα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για τη διατήρηση της βιοποικιλότητας της περιοχής και πιθανώς για τη δημιουργία εναλλακτικών μορφών εργασίας για τους παραδοσιακούς αλιείς της περιοχής (Arin & Kramer, 2002). Τέλος, το κύριο εμπόδιο στην καθιέρωση του συστήματος καταβολής αντιτίμου εισόδου, δε φαίνεται να είναι οι διοργανωτές εκδρομών (tour operators) αλλά το γεγονός ότι η ύπαρξη διαφάνειας κατά την αξιοποίηση των εσόδων αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την αποδοχή του συστήματος (Depondt & Green, 2006).

Νομίζω πως αυτή η τελευταία πρόταση είναι η απάντηση σε όλα αυτά που συζητάτε... η ύπαρξη διαφάνειας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 25-01-08 στις 13:30.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-08, 13:49
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Βουλουτιάδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν εκτιμούσες πως η τιμή αυτή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ένα πραγματικό αντίκρυσμα ; Τότε, τζάμπα λεφτά για να γίνονται πλούσιοι κάποιοι. Αλλά τότε, θα ήταν ήδη αργά, γιατί ήδη θα είχε καθιερωθεί ένα σύστημα κι άντε να το αλλάξουμε. Δεν λέω πως έχεις άδικο - σε πολλές περιπτώσεις έτσι σκέφτομαι κι εγώ - αλλά νομίζω πως είναι σημαντικό να επισημανθεί.

Ας π.χ υποθέσουμε πως πληρώνουμε για να πάρουμε ένα είδος "άδειας" για κατάδυση σε Π.Ο.Α.Κ.Π και τα έσοδα ενός εισιτηρίου ποσοστιαία διαμοιράζονται στην τοπική αυτοδιοίκηση και στον ιδιιώτη - ιδιοκτήτη του πάρκου για τάχαμ ενός είδους "περιβαντολογικού φόρου". Πόσα από αυτά τα έσοδα που ασφαλώς θα ενίσχυαν τις τοπικές αυτοδιοικήσεις και τις τοπικές οικονομίες, νομίζεις πως θα τα διέθεταν για το περιβάλλον ; Εγώ νομίζω πως δεν θα έδιναν ούτε φράγκο γιατί αυτές οι τοπικές κοινωνίες, οι δήμοι και οι κοινότητες δηλ. αυτών των περιοχών έχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα από το περιβάλλον. Κάτι ανάλογο που γίνεται όπως είπες με τα διόδια. Αν για τους δρόμους διέθεταν το 100% του εισιτηρίου που πληρώνει ο κοσμάκης, αυτή την στιγμή θα είχαμε δρόμους σαν αυτούς της Φ1. Μόνο το 5% περίπου των εσόδων των διοδίων πηγαίνει για τον σκοπό που έχει δημιουργηθεί αυτό. Το υπόλοιπο ; χάνεται ... στον δρόμο.
Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ αγαπητέ μου.
Γι'αυτό θα είμαστε εκεί: για να διεκδικήσουμε τη διαφάνεια.....

Έχει κανείς σας ακουστά τη Σύμβαση του Aarhus?


Παράθεση:
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3422
Κύρωση της Σύμβασης για την πρόσβαση σε πληροφορίες, τη συμμετοχή του κοινού στη λήψη αποφάσεων και την πρόσβαση στη δικαιοσύνη για περιβαλλοντικά θέματα.
Υπάρχει σε .pdf, Αν δεν μπορείτε να τον βρείτε μόνοι σας στείλτε μου πμ με e-mail. Έχει πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι μελλοντικά θα αποδειχθεί πολύ χρήσιμο εργαλείο για τους Συλλόγους μας



Κατατοπιστικότατος Tiburon !!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Kostdive
Kostdive Kostdive is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 35
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

εγω γιατι πιστεβω πως ολοι εμεις που βουταμε θα βουτιξουμε μια φορα μονο ,μπορει και καμια!
Γιατι?
γιατι μια βουτια με μια σχολι κοστιζει περιπου 30 ε.
για να πασ σαντορινη μια βδομαδα ποσα ψιλα χρειασοντε?
με αφτα το λεφτα που θες για σαντορινη μπορεις να πασ ερυθρα?σιγουρα ΝΑΙ.
οποτε να εισαστε σιγουρη οτι μονο ξενη τουριστες θα βουτανε.
μακαρι να κανω λαθος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-01-08, 15:38
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Γι'αυτό θα είμαστε εκεί: για να διεκδικήσουμε τη διαφάνεια.....
... όταν εκμαιεύεις τέτοιες δηλώσεις από μέλη Δ.Σ (χεχεχε) τότε σημαίνει πως τα λόγια σου τουλάχιστον δεν πάνε στράφι. Χαίρομαι ιδιαίτερα γι' αυτό.

Παράθεση:
Σε ότι αφορά το ‘αντίτιμο εισόδου’ σε ένα ΠΟΑΚΠ, θεωρώ πως είναι απολύτως απαραίτητο! Δεν μπορείς να προστατέψεις τίποτα με μηδέν χρήματα!
Προσωπικά, δεν διαφωνώ με τον τρόπο που το θέτεις. Σαφώς. Υπάρχει όμως ένα πολύ μεγάλο θέμα που αφορά την διαχειριστική ικανότητα αυτών των εσόδων.

Παράθεση:
Η καταβολή ενός αντίτιμου για την επιτρεπόμενη είσοδο και χρήση των ΘΠΠ από τους επισκέπτες αυτοδύτες έχει προταθεί σαν μια πιθανή λύση του προβλήματος αυτού.
Κι άλλο αντίτιμο ; Κι άλλο εισιτήριο ; Γιατί ; Υπάρχει ένα ερώτημα - μπορεί να φανεί κάπως - ωστόσο θα το διατυπώσω : Γιατί να πληρώσω εγώ για να κάνεις εσύ κάτι ; (το εγώ και το εσύ δεν αναφερόνται προσωπικά, γενικά μιλάω) Δεν φτάνει τόσα χρόνια που πληρώνω ; Πολύ σωστά λες "Δεν μπορείς να προστατέψεις τίποτα με μηδέν χρήματα!" Αυτό μπορεί πολύ εύκολα να το καταλάβει ένας π.χ Ισπανός γιατί ο Ισπανός πληρώνει π.χ το Ταμείο Εθνικής Οδοποιϊας του και τα λεφτά του πιάνουν τόπο που λέμε. Μπορεί να το καταλάβει όμως ένας Έλληνας ; Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα που λέμε. Άντε πείσε εσύ τον Έλληνα γι' αυτό. Και σε πολλές περιπτώσεις, έχει και δίκιο. Γιατί ο Έλληνας πληρώνει το Ταμείο Εθνικής Οδοποιϊας του αλλά τα λεφτά του γίνονται πάρτυ και χλιδάτες εκδηλώσεις με πυροτεχνήματα. Γιατί λοιπόν να πληρώσω εγώ για να προστατέψω τις Θ.Π.Π ; Μα ... ήδη πληρώνω! Δεν πληρώνω φόρους ; Δεν πληρώνω τέλη για χίλια δυο πράγματα ; Αυτά τα λεφτά, στα πληρώνω με το παραπάνω. Και μου ζητάς κι άλλα ; (όχι εσύ - εννοείται - γενικά μιλάω ...) Και τι φταίω εγώ αν εσύ δεν μπορείς να διαχειριστείς το χρήμα και συνεχώς βάζεις αντίτιμο για το ένα, αντίτιμο για το άλλο ; Πόσα ακόμη χρήματα θα μου ζητήσεις για να προστατέψεις τάχαμ το περιβάλλον ; Θέλω να πω δηλ. πως σε πολλές περιπτώσεις ο Έλληνας, μάλλον ο νέο-έλληνας, δικαίως φωνάζει και διαμαρτύρεται για την συνεχόμενη επιβολή φόρων με την μορφή αντιτίμων, εισητηρίων, τελών κτλ. αφού βλέπει αυτό που έλεγε πριν η physalia πως τα χρήματα τα οποία πληρώνει δεν έχουν πραγματικό αντίκρυσμα. Στην Σκωτία ο Σκωτσέζος πληρώνει για τους δρόμους του αλλά έχει δρόμους. Στην Γερμανία ο Γερμανός πληρώνει για την υγεία του, αλλά έχει νοσοκομεία. Όταν λοιπόν αργότερα πεις σ' αυτούς τους ανθρώπους "ε, φίλε, θα πληρώσεις για το περιβάλλον", φυσικά θα σου απαντήσουν "Ναι, θα πληρώσω", γιατί ξέρουν πως τα λεφτά τους θα πάνε εκεί που πρέπει να πάνε. Είναι πολύ λογικό λοιπόν να συμβαίνει αυτό :

Παράθεση:
Σύμφωνα με μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί σχετικά με την προθυμία των αυτοδυτών να πληρώσουν (willingness to pay) προκειμένου να τους επιτραπεί η είσοδος σε ΘΠΠ, οι αυτοδύτες φάνηκαν να είναι θετικοί, προκειμένου να εξασφαλιστεί η προστασία της ΘΠΠ που επισκέπτονται (Arin & Kramer, 2002; Depondt & Green, 2006). Συγκεκριμένα, σε 3 καταδυτικές τοποθεσίες στις Φιλιππίνες (Anilao, Mactan Island και Alona Beach), τα δυνητικά έσοδα υπολογίστηκαν σε 3,5 χιλιάδες έως και 1 εκατομμύριο Αμερικανικά δολάρια, αναλόγως την περιοχή.
Θα μου επιτρέψεις να έχω πολύ μεγάλη αμφιβολία αν αυτό το "willingness to pay" θα ήταν ίδιο και στην Ελλάδα και αν θα το καταλάβαινε και ο νεοέλληνας - πλύν της physalia
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-01-08, 15:43
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Για να δούμε και ένα παράδειγμα απο την Μάλτα...

http://www.marinefoundation.org/proj...erialeagle.htm

Δείτε πόσα πολλά ρrοjects έχει αναλάβει και το γεγονός ότι έχει την υποστήριξη όλων των καταδυτικών.

Σχετικά με την πληρωμή, πληρώνουμε τόσα και τόσα άσκοπα λεφτά εκεί θα κολλήσουμε;; Δηλαδή αντί τα 30-40 ευρώ που πληρώνουμε για να πάμε στον Ποθητό ή στις Φλέβες τα πληρώσουμε για να βουτήξουμε στο πάρκο, είναι άσχημα;;

Σκεφτείτε λίγο και τα μουσεία και τους αρχαιολογικούς χώρους... δεν πληρώνουμε και εκεί;;

Μην γινόμαστε φτηνοί στα πίτουρα και ακριβοί στο αλεύρι.

Εάν δεν είναι οικονομικά βιώσιμο κάτι δεν θα λειτουργήσει.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 25-01-08 στις 15:50.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.