Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-04-09, 13:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτογραφία Μαρία δείχνει έναν Isurus oxyrinchus (shortfin Mako)....
είναι αυτό το ψάρι που σκότωσαν;
έχω την τάση να μην εμπιστεύομαι τις φωτό που βάζουν τα άρθρα αυτά.
Θα μπορούσε όμως....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-04-09, 13:25
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Βασικά φισ πρέπει να έχεις δίκαιο για το περί εμπιστοσύνης διότι η άλλη φώτο του ψαριού έμενα μου μοιάζει να είναι από άλλο άτομο. Δεν το έχω βέβαια με τους καρχαρίες άλλα υπάρχουν πολλά σημεία που τα δύο ψάρια (πέρα από το μέγεθος) διαφέρουν.
http://www.agroschannel.com/index.ph...02-22-08-58-03
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 22-04-09 στις 13:31.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-04-09, 14:18
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Στείλαμε αυτο το σχόλιο σε zougla, agroschannel και thiva-press



Παράθεση:
Η είδησή σας περί της πρόσφατης θανάτωσης καρχαρία στον Κορινθιακό και μάλιστα χωρίς να έχει υπάρξει κανένας απολύτως κίνδυνος για τους θύτες-ψαροκυνηγούς, είναι κύριοι επιεικώς απαράδεκτη.

Τα καρχαριοειδή της Μεσογείου απειλούνται με εξαφάνιση ακριβώς επειδή κάποιοι άνθρωποι, καλή ώρα, σκοτώνουν προκαταβολικά, ορμώμενοι μονάχα από γελοίες προκαταλήψεις και παιδικές φοβίες. Ταυτόχρονα βέβαια πιστεύουν ότι διαπράττουν ανδραγαθήματα, ανόητη ψευδαίσθηση που εσείς με τις δημοσιεύσεις σας φροντίζετε δυστυχώς να ενισχύετε.

Το βήμα που δίνετε σε αυτούς τους κυρίους ανεβάζοντας αυτό το άρθρο, δεν σας τιμάει. Τέτοιες ενέργειες αξίζουν μόνο κατακραυγής ή απαξίωσης.
Κανείς τους δεν κινδύνεψε επειδή το ψάρι πλησίασε τη βάρκα τους. Οι κύριοι αυτοί δε διέπραξαν τίποτα άλλο παρά μόνο έναν στυγνό φόνο και μάλιστα ενός είδους σπάνιου και απειλούμενου.

Διαβάστε, σας παρακαλούμε, το Κοινοτικό Σχέδιο Δράσης για τους Καρχαρίες.
http://www.rac-spa.org/dl/elasmo.pdf

Όλα τα καρχαριοειδή των ευρωπαϊκών θαλασσών θεωρούνται απειλούμενα είδη και η αλιεία τους απαγορεύεται.

Η άγνοια εκείνων που υποτίθεται ότι έχουν αναλάβει την ενημέρωση του κοινού, είναι ιδιαίτερα επιζήμια και κατακριτέα.
Σας παρακαλούμε θερμά να ανακαλέσετε το άρθρο σας. Θα είναι μια μικρή αλλά σημαντική συνδρομή στην προσπάθεια όλων μας να αλλάξει αιώνα αυτή η χώρα και να φτάσει επιτέλους στο παρόν.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "Τηθύς"
www.scubadive.gr
Μέλος της Διεθνούς Οργάνωσης Shark Alliance
http://www.sharkalliance.org/
Αν πέσει και άλλο σάιτ με την "ηρωική δημοσίευση" στην αντίληψή σας ενημερώστε μας, ή στείλτε εσείς απευθείας αυτό το κείμενο ή αντίστοιχη διαμαρτυρία.

Ευχαριστούμε Πέτρο για την ενημέρωση, ως μέλος της Shark Alliance έχουμε ακόμα μεγαλύτερη υποχρέωση πλέον να κάνουμε τέτοιες παρεμβάσεις.

Ένας καλεσμένος μείον λοιπόν στο πάρτυ για την ημέρα της Γης.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-04-09, 22:09
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Αυτοί απ' το θήβα νομίζω απάντησαν. Στείλτε τους μια διευκρίνηση γιατί κάτι δεν κατάλαβαν καλά.
Άθλιο το ύφος του ''ρεπορτάζ'' του πάντα άθλιου ζουγκλα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-04-09, 23:10
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ.

Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο, χωρίς να είμαι μέλος του συλλόγου σας: και εγώ δεν είμαι υπέρ της θανάτωσης καρχαριοειδών, αν και δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν δω στη θάλασσα. Μάλλον θα μείνω να θαυμάζω το πλάσμα, αφού όταν συναντώ κάποιο σπάνιο ψάρι (κάποιο σαλάχι, κάτι που ξέρω ότι μπορεί να μην το ξαναδώ) δεν πατάω τη σκανδάλη, μέχρι σήμερα τουλάχιστον.

Απο την άλλη: ελάχιστη εώς μηδαμινή ενημέρωση υπάρχει για το ποια αλιεύματα επιτρέπονται και ποια όχι στους ερασιτέχνες ψαράδες (τουλάχιστον για καρχαριοειδή δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ποτέ σε κανένα περιοδικό του χώρου, απο όπου έχουμε και τη κύρια πηγή ενημέρωσης). Για την ενημέρωση απο τα κατά τόπους λιμεναρχεία θα γελάσετε και εσείς και εγώ μαζί αν σας πω ότι φυσικά και δεν ενημερώνουν. Τα μόνα που αναγράφει η άδεια αλιείας είναι ότι απαγορεύεται το ψάρεμα με φακό, με αναπνευστική συσκευή και το Μάιο.


Ως εκ τούτου, κρίνω λίγο αυστηρή την επιστολή σας. Όχι επι της ουσίας. Αλλά στους τύπους. Χρησιμοποιείται βαρείς λεκτικούς χαρακτηρισμούς, και κάτι τέτοιο οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα: στερείται το δικαίωμα απο αυτούς τους ψαράδες να παραδεχθούν ότι κάνανε λάθος γιατί τους οδηγείται στην άμυνα.

Είχαμε διαβάσει όλοι μας άρθρα για την αλίευση του καρχαρία προσκυνητή και κανένα δεν είχε τέτοια δριμύτητα, ακόμα και αυτά που στιλήτευαν την πράξη.

Παρακάτω βάζω με bold τις φράσεις που βρίσκω υπερβολικές.


Παράθεση:
Η είδησή σας περί της πρόσφατης θανάτωσης καρχαρία στον Κορινθιακό και μάλιστα χωρίς να έχει υπάρξει κανένας απολύτως κίνδυνος για τους θύτες-ψαροκυνηγούς, είναι κύριοι επιεικώς απαράδεκτη.

Τα καρχαριοειδή της Μεσογείου απειλούνται με εξαφάνιση ακριβώς επειδή κάποιοι άνθρωποι, καλή ώρα, σκοτώνουν προκαταβολικά, ορμώμενοι μονάχα από γελοίες προκαταλήψεις και παιδικές φοβίες. Ταυτόχρονα βέβαια πιστεύουν ότι διαπράττουν ανδραγαθήματα, ανόητη ψευδαίσθηση που εσείς με τις δημοσιεύσεις σας φροντίζετε δυστυχώς να ενισχύετε.

Το βήμα που δίνετε σε αυτούς τους κυρίους ανεβάζοντας αυτό το άρθρο, δεν σας τιμάει. Τέτοιες ενέργειες αξίζουν μόνο κατακραυγής ή απαξίωσης.
Κανείς τους δεν κινδύνεψε επειδή το ψάρι πλησίασε τη βάρκα τους. Οι κύριοι αυτοί δε διέπραξαν τίποτα άλλο παρά μόνο έναν στυγνό φόνο και μάλιστα ενός είδους σπάνιου και απειλούμενου.

Διαβάστε, σας παρακαλούμε, το Κοινοτικό Σχέδιο Δράσης για τους Καρχαρίες.
http://www.rac-spa.org/dl/elasmo.pdf

Όλα τα καρχαριοειδή των ευρωπαϊκών θαλασσών θεωρούνται απειλούμενα είδη και η αλιεία τους απαγορεύεται.

Η άγνοια εκείνων που υποτίθεται ότι έχουν αναλάβει την ενημέρωση του κοινού, είναι ιδιαίτερα επιζήμια και κατακριτέα.
Σας παρακαλούμε θερμά να ανακαλέσετε το άρθρο σας. Θα είναι μια μικρή αλλά σημαντική συνδρομή στην προσπάθεια όλων μας να αλλάξει αιώνα αυτή η χώρα και να φτάσει επιτέλους στο παρόν.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "Τηθύς"
www.scubadive.gr
Μέλος της Διεθνούς Οργάνωσης Shark Alliance
http://www.sharkalliance.org/
Το σχόλιο μου είναι μια γνώμη (αν θέλετε-επιτρέπετε) για το πως θα μπορούσε αυτή η επιστολή να έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στους ψαράδες (μιας και είμαι ένας, τους νιώθω).

Σας χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-04-09, 23:30
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχόλιο μου είναι μια γνώμη (αν θέλετε-επιτρέπετε) για το πως θα μπορούσε αυτή η επιστολή να έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στους ψαράδες (μιας και είμαι ένας, τους νιώθω).
Όχι απλά επιτρέπουμε, αλλά και θέλουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-04-09, 01:00
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Ωραιο το κειμενο παιδια!
Θα μπορουσε να ειναι και πιο καυστικο!
(γιατι μην ξεχνατε σε ποιους απευθυνεται...)
Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν χαιδευουν αυτια.
Η στοχοποιηση καλο ειναι να γινεται μεθοδευμενα και με απλα ελληνικα!
Η γλωσσα θα πρεπει να τσακιζει κοκκαλα και να αφυπνιζει!

Φτανει πια σε αυτη την χωρα ο ξυλινος λογος και τα μισολογα του στυλ: να μην δυσαρεστησουμε κανεναν - να τα εχουμε καλα με ολους - καλες δημοσιες σχεσεις κλπ....
Εχουμε πηξει απο ψευτικα λογια και χαιδεματα.... και ουσια μηδεν!!!



__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-04-09, 01:52
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το κειμενο παιδια!
Θα μπορουσε να ειναι και πιο καυστικο!
(γιατι μην ξεχνατε σε ποιους απευθυνεται...)
Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν χαιδευουν αυτια.
Η στοχοποιηση καλο ειναι να γινεται μεθοδευμενα και με απλα ελληνικα!
Η γλωσσα θα πρεπει να τσακιζει κοκκαλα και να αφυπνιζει!

Φτανει πια σε αυτη την χωρα ο ξυλινος λογος και τα μισολογα του στυλ: να μην δυσαρεστησουμε κανεναν - να τα εχουμε καλα με ολους - καλες δημοσιες σχεσεις κλπ....
Εχουμε πηξει απο ψευτικα λογια και χαιδεματα.... και ουσια μηδεν!!!



Σε ποιους απευθύνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-04-09, 07:11
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποιους απευθύνεται?
Βασικά νομίζω σε όσους θέλουν να ενημερωθούν και να ξέρουν στο εξής ότι
οι πίνες, φούσκες κλπ είναι προστατευόμενα είδη, τα καρχαριοειδή είδη υπό εξαφάνιση κλπ κλπ...
Στους Ράμπο και εξολοθρευτές του βυθού (μια κατηγορία ψαράδων που δε σέβεται τίποτα ή έστω είναι ανενημέρωτη) που θα πρέπει να μάθουν να συμπεριφέρονται και να σέβονται τον κόσμο στον οποίο εισβάλλουν και καταστρέφουν -υποτίθεται χωρίς να γνωρίζουν το κακό που κάνουν- και ας πάρουν χαμπάρι ότι στο φινάλε υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που δεν τρώνε κουτόχορτο, και θα είναι πλέον ενεργά απέναντί τους όταν ενεργούν όπως οι 4 φίλοι...

@ Μαρία ίσως θα πρέπει να ενημερώσουμε σα σύλλογος τα περιοδικά του χώρου του φαρέματος αφού όπως λέει ο Phoevos οι ψαράδες είναι ανενημέρωτοι για τα είδη υπό εξαφάνιση και τα προστατευόμενα είδη
(μπορώ να αναλάβω την προώθησή του στο Thalassa)
@ Phoevos Θα μπορούσες να αναρτήσεις -αν συμφωνείς - κάποιο κείμενο σχετικά με τα παραπάνω στα ψαροντουφεκάδικα φόρουμ ώστε να υπάρξει κάποια ενημέρωση. Άλλωστε η δική σου ανάρτηση θα τύχη μεγαλύτερης αποδοχής και αναγνωσιμότητας.

Επίσης όσον αφορά τον καρχαρία ο τρόπος που έχει χτυπηθεί από τις βέργες δείχνει να έγινε από κοντά και σχεδόν εξ' επαφής, θα μου επιτρέψετε να υποθέσω ότι το ψάρι πρέπει να ήταν άρρωστο ή αδύναμο, και να έλαβε "χαριστική βολή" στον κρόταφο από τους 4 ράμπο φίλους...
Δείτε και σχετική συζήτηση στο HUTS
http://www.huts.gr/forums/showthread.php?t=4687
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-04-09, 08:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Φοίβε, έχεις δίκιο να ανησυχείς για το ποιόν της προσέγγισης αλλά να ξέρεις ότι το κέιμενο δεν απευθυνόταν σε ψαράδες αλλά στους δημοσιογράφους....
Θα μπορούσε σίγουρα να είναι σεμνότερο και ευγενικότερο.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως το αποτέλεσμα έως τώρα, όλοι (εκτός του Μάκη ) ενδιαφέρθηκαν να ακούσουν αυτό που είχαμε να πούμε και ζήτησαν περισσότερες πληροφορίες.
Το Agroschannel και το Thivapress έχουν ήδη ανεβάσει το Δελτίο Τύπου της Shark Alliance (το thivapress έχει και έντυπη εφημερίδα στην οποία θα μπει άρθρο σήμερα).

Μεταγενέστερη προσθήκη: το thivapress ανέβασε και αρθράκι για την αντίδραση του Τηθύς! Τους ευχαριστούμε!

Το EviaNews μας είπε ότι η δημοσίευση για τους ηρωικούς ΨΤ θα κατέβει.



Γιώργο (Χρόνια πολλάαααααα!!),
είναι πολύ καλη η ιδέα σου για το άρθρο -αλλά όχι όπως είναι τώρα.

Θα επανέλθω.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 23-04-09 στις 10:32.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.