Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=32)
-   -   01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2317)

Χρηστος Ευθυμιου 04-03-08 08:25

01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Μια καλή ευκαιρία για μια εκδρομή στην φύση προσφέρεται το τετραήμερο της πρωτομαγιάς από την Τετάρτη 30.04.08 μέχρι την Κυριακή 04.05.08 (μια ημέρα άδεια για τους εργαζόμενους) στην Λίμνη των Κρεμαστών στον Νομό Ευρυτανίας κοντά στο Καρπενήσι.



Λίμνη Κρεμαστών
Είναι η μεγαλύτερη τεχνητή λίμνη της Ελλάδος και δημιουργήθηκε μετά από την κατασκευή του φράγματος των Κρεμαστών το 1969 από τα συσσωρευμένα νερά των ποταμών Αχελώου, Αγραφιώτη, Ταυρωπού και Τρικεριώτη όπου λειτουργεί και ο μεγαλύτερος υδροηλεκτρικός σταθμός της ΔΕΗ.

Το “χαμένο” χωριό
Η Μεγάλη Επισκοπή δεν πλέον ορατή είναι θαμμένη κάτω από τα νερά της λίμνης. Μαζί της και ένα από τα σπουδαιότερα βυζαντινά μνημεία του 8ου αιώνα, ο ναός της Παναγιάς.



Στόχος της εκδρομής
Ένας από τους στόχους της εκδρομής θα είναι να βουτήξουμε στο βυθισμένο χωριό, να εντοπίσουμε τον ναό της Παναγιάς να τον φωτογραφίσουμε, βιντεοσκοπήσουμε και να καταγράψουμε την κατάσταση που βρίσκεται σήμερα 40 χρόνια μετά την “βύθιση του” στα νερά της λίμνης. Άλλο ένα σημαντικό μνημείο που βρίσκεται κάτω από το νερό και αξίζει να βουτήξουμε είναι το 400 χρόνων γεφύρι του Μανόλη με ανεπανάληπτη αρχιτεκτονική που συνέδεε τις δύο όχθες του ποταμού Αγραφιώτη. Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν πέφτει η στάθμη της λίμνης είναι ορατό και δεν έχει υποστεί σχεδόν καμία αλλοίωση.

Άλλες δραστηριότητες
Εκτός από τις βουτιές που θα τις οργανώσουμε μόνοι μας, υπάρχει δυνατότητα για rafting, trekking, Canoe-kayak, καταρρίχηση κ.λ.π. σε ένα καταπληκτικό άγριο φυσικό περιβάλλον με ξεχασμένα πανέμορφα χωριουδάκια που αξίζει κανείς να απολαύσει την ομορφιά και την καταπληκτική θέα που προσφέρουν.

Διαμονή
Υπάρχουν αρκετά παραδοσιακά δωμάτια στην Ανατολική Φραγκίστα ή στα γύρω χωριά αρκεί να τα κλείσουμε έγκαιρα (λόγω πρωτομαγιάς), ή για όσους θέλουν ελεύθερο Camping σε κάποιον από του όμορφους κολπίσκους της λίμνης.

Οργάνωση
Θα πάρουμε δύο γεμάτες φιάλες ο καθένας και θα έχουμε δυο φορητά κομπρεσέρ μαζί για να καλύψουμε τις επιπλέον βουτιές.
__________________

geogeo 04-03-08 09:18

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Χρήστο πολύ καλή ιδέα, ιδίως για όσους από εμάς (όπως εγώ), δεν έχουμε βουτήξει ποτέ σε λίμνη. :thumbup:

Παρακαλώ τα φώτα όσων έχουν γνώση του περιβάλλοντος, σχετικά με το εξοπλισμό που χρειάζεται για τέτοιες καταδύσεις. Π.χ. θεωρητικά ο Apeks μου μπορεί να κάνει βουτιές σε περιβάλλον με χαμηλή θερμοκρασία, στην πράξη όμως έχει κανείς γνώση του τι συμβαίνει;

Ενα επιπλέον link: http://www.limnikremaston.gr/

Χρηστος Ευθυμιου 04-03-08 10:31

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 9959)
Χρήστο πολύ καλή ιδέα, ιδίως για όσους από εμάς (όπως εγώ), δεν έχουμε βουτήξει ποτέ σε λίμνη. :thumbup:

Παρακαλώ τα φώτα όσων έχουν γνώση του περιβάλλοντος, σχετικά με το εξοπλισμό που χρειάζεται για τέτοιες καταδύσεις. Π.χ. θεωρητικά ο Apeks μου μπορεί να κάνει βουτιές σε περιβάλλον με χαμηλή θερμοκρασία, στην πράξη όμως έχει κανείς γνώση του τι συμβαίνει;

Ενα επιπλέον link: http://www.limnikremaston.gr/

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον εξοπλισμό. Θα χρησιμοποιήσουμε τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε και στην θάλασσα τον χειμερινούς μήνες. Οι θερμοκρασίες αυτή την εποχή δεν είναι τόσο χαμηλές ώστε να υπάρχει ανησυχία. Το Apeks είναι αστέρι για τις βουτιές που θα κάνουμε. Μια αλλαγή σε σχέση με την Θάλασσα είναι το Υψόμετρο (περίπου +600 m) σχετικά μικρή διαφορά και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι και μια ευκαιρία να μάθουμε μερικά πράγματα ακόμα.
Επίσης χρειαζόμαστε 2-3 kg λιγότερα βάρη από ότι στην θάλασσα λόγω της μικρότερης πυκνότητας του γλυκού νερού (πυκνότητα γλυκού νερού 1,00 kg/l, θαλασσινού νερού 1,03 kg/l). Εκείνο που δεν ξέρουμε είναι πως θα είναι η ορατότητα τις ημέρες που θα βουτήξουμε.

Ένα είναι σίγουρο για όσους δεν έχουν ξαναβουτήξει σε λίμνη, θα είναι μια καινούρια εμπειρία.

Και κάτι ακόμα που έμαθα μόλις χθες ίσως συναντήσουμε ένα είδος ψαριού (δεν γνωρίζω όνομα) που ζει μόνο στην Λίμνη των Κρεμαστών.

Thanos 04-03-08 12:35

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου (Μήνυμα 9960)
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον εξοπλισμό. Θα χρησιμοποιήσουμε τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε και στην θάλασσα τον χειμερινούς μήνες. Οι θερμοκρασίες αυτή την εποχή δεν είναι τόσο χαμηλές ώστε να υπάρχει ανησυχία. Το Apeks είναι αστέρι για τις βουτιές που θα κάνουμε. Μια αλλαγή σε σχέση με την Θάλασσα είναι το Υψόμετρο (περίπου +600 m) σχετικά μικρή διαφορά και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι και μια ευκαιρία να μάθουμε μερικά πράγματα ακόμα.
Επίσης χρειαζόμαστε 2-3 kg λιγότερα βάρη από ότι στην θάλασσα λόγω της μικρότερης πυκνότητας του γλυκού νερού (πυκνότητα γλυκού νερού 1,00 kg/l, θαλασσινού νερού 1,03 kg/l). Εκείνο που δεν ξέρουμε είναι πως θα είναι η ορατότητα τις ημέρες που θα βουτήξουμε.

Ένα είναι σίγουρο για όσους δεν έχουν ξαναβουτήξει σε λίμνη, θα είναι μια καινούρια εμπειρία.

Και κάτι ακόμα που έμαθα μόλις χθες ίσως συναντήσουμε ένα είδος ψαριού (δεν γνωρίζω όνομα) που ζει μόνο στην Λίμνη των Κρεμαστών.

Χρήστο φαντάζομαι ότι η χρήση στεγανής θα είναι απαραίτητη ;)

Χρηστος Ευθυμιου 04-03-08 15:17

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 9965)
Χρήστο φαντάζομαι ότι η χρήση στεγανής θα είναι απαραίτητη ;)

Όποιος έχει στεγανή την χρησιμοποιεί, για αυτούς που δεν έχουν βουτάνε όπως τους χειμωνιάτικους μήνες στην θάλασσα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα, Για τον Μάιο μιλάμε, αν δεν βρέχει θα είναι υπέροχα.

Physalia 04-03-08 20:38

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Είναι πολύ όμορφη ιδέα! Θα τσεκάρω το χρόνο μου και θα προσπαθήσω να είμαι εκεί! :thumbup:

Zin 05-03-08 07:54

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Πολύ ομορφή η ιδέα της εκδρομής..

Απορώ όμως πόσοι απο τους ερασιτέχνες αυτοδύτες του συλλόγου (και όχι μόνο) θα έχουν τον καταλλήλο εξοπλισμό για να κάνουν μια τοσο κατα τα άλλα όμορφη εκδρομή-βουτιά στη λίμνη..

νομιζω οτι αποκλειονται πολλοι.. (πρωτη και καλλιτερη εγω..)


:mad:

Χρηστος Ευθυμιου 05-03-08 09:11

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Zin (Μήνυμα 9978)
Πολύ ομορφή η ιδέα της εκδρομής..

Απορώ όμως πόσοι απο τους ερασιτέχνες αυτοδύτες του συλλόγου (και όχι μόνο) θα έχουν τον καταλλήλο εξοπλισμό για να κάνουν μια τοσο κατα τα άλλα όμορφη εκδρομή-βουτιά στη λίμνη..

νομιζω οτι αποκλειονται πολλοι.. (πρωτη και καλλιτερη εγω..)


:mad:

Ζίνα, ειλικρινά στεναχωρήθηκα, δεν αποκλείεται κανένας ?? ποιο είναι το πρόβλημα σου που δεν έχει λύση ??, ο εξοπλισμός ??, είναι ο ίδιος που χρησιμοποιούμε και στην θάλασσα. Αν παρ’ όλα αυτά έχεις πρόβλημα εξοπλισμού, εκτός από φόρμα, μάσκα, πέδιλα, μπορώ να σε καλύψω εγώ.

geogeo 05-03-08 09:14

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Εγώ απ’ ότι δείχνουν τα πράγματα θα είμαι μέσα (εκτός απροόπτου στην δουλειά ιδίως), οικογενειακώς βεβαίως βεβαίως. :thumbup:

Ζίνα, κι εγώ πάντως δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο εξοπλισμό ...

Manta 05-03-08 09:27

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Zin (Μήνυμα 9978)
Πολύ ομορφή η ιδέα της εκδρομής..

Απορώ όμως πόσοι απο τους ερασιτέχνες αυτοδύτες του συλλόγου (και όχι μόνο) θα έχουν τον καταλλήλο εξοπλισμό για να κάνουν μια τοσο κατα τα άλλα όμορφη εκδρομή-βουτιά στη λίμνη..

νομιζω οτι αποκλειονται πολλοι.. (πρωτη και καλλιτερη εγω..)


:mad:

Ποιός νομίζεις ότι είναι ο κατάλληλος εξοπλισμος για αυτή τη κατάδυση?

Zin 05-03-08 10:44

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Ξεκινώντας απο την αναφορά οτι θα πάρει ο καθένας απο δυο φιάλες, εγώ καταλαβαίνω οτι χρειάζεται εξοπλισμός... μπολικος εξοπλισμος!
Τον Μαη τα νερα της λίμνης θα ειναι πολύ κρυα.. δεν εχει σημασία που ειναι ανοιξη.. θα εχουν λιώσει τα χίονια και θα ειναι πιο κρυα απο κάθε αλλη εποχη. Οποτε ειναι πολυ ευστοχη η παρατηρηση του Θάνου.

Η εκδρομή αυτή όπως και να το κάνουμε αφορά δύτες που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο.. οχι απαραιτητα για την εμπειρια, οσο για τον εξοπλισμό που θα εχουν αποκτήσει...

Νομίζω οτι οι περισσότεροι ερασιτεχνες αυτοδύτες που εχουν περίπου 1 χρόνο το πτυχίο τους δεν ειναι τόσο «καλά» εξοπλισμενοι (και μιλάω για διπλές μπουκάλες, στεγανή στολη κτλ.)

Αυτή ειναι η αποψή μου.. μπορεί να κάνω και λάθος.. μπορεί να ειμαι η μόνη που δεν εχω όλο τον εξοπλισμό και να αποτελώ εξαιρεση.. :confused:αν ειναι ετσι συγνώμη για την παρεμβαση
:geia::geia:

emmy 05-03-08 11:10

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου (Μήνυμα 9958)
Άλλες δραστηριότητες
Εκτός από τις βουτιές που θα τις οργανώσουμε μόνοι μας, υπάρχει δυνατότητα για rafting, trekking, Canoe-kayak, καταρρίχηση κ.λ.π. σε ένα καταπληκτικό άγριο φυσικό περιβάλλον ...

Διαμονή
Υπάρχουν αρκετά παραδοσιακά δωμάτια στην Ανατολική Φραγκίστα ή στα γύρω χωριά αρκεί να τα κλείσουμε έγκαιρα (λόγω πρωτομαγιάς)...

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση! :)

Τις διάφορες δραστηριότητες καθώς και δωμάτια, θα τα κλείσουμε μεμονωμένα, ή θα υπάρξει ''κεντρικός'' συντονισμός;

Physalia 05-03-08 11:58

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Zin (Μήνυμα 9985)
Ξεκινώντας απο την αναφορά οτι θα πάρει ο καθένας απο δυο φιάλες, εγώ καταλαβαίνω οτι χρειάζεται εξοπλισμός... μπολικος εξοπλισμος!
Τον Μαη τα νερα της λίμνης θα ειναι πολύ κρυα.. δεν εχει σημασία που ειναι ανοιξη.. θα εχουν λιώσει τα χίονια και θα ειναι πιο κρυα απο κάθε αλλη εποχη. Οποτε ειναι πολυ ευστοχη η παρατηρηση του Θάνου.

Η εκδρομή αυτή όπως και να το κάνουμε αφορά δύτες που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο.. οχι απαραιτητα για την εμπειρια, οσο για τον εξοπλισμό που θα εχουν αποκτήσει...

Νομίζω οτι οι περισσότεροι ερασιτεχνες αυτοδύτες που εχουν περίπου 1 χρόνο το πτυχίο τους δεν ειναι τόσο «καλά» εξοπλισμενοι (και μιλάω για διπλές μπουκάλες, στεγανή στολη κτλ.)

Αυτή ειναι η αποψή μου.. μπορεί να κάνω και λάθος.. μπορεί να ειμαι η μόνη που δεν εχω όλο τον εξοπλισμό και να αποτελώ εξαιρεση.. :confused:αν ειναι ετσι συγνώμη για την παρεμβαση
:geia::geia:


Ζίνα, δεν νομιζω ότι ο Χρήστος μας προτείνει βουτιές technical....
Οι δύο φιάλες υποθέτω ότι απλώς αντιστοιχούν σε δυο βουτιές...
Αν βουτάς και τώρα με τη wet σου, δε θα έχεις κανένα λόγο να μην μπορείς να βουτήξεις το Μάιο στη λίμνη. Αν κρυώνεις πολύ, αναλαμβάνω να σου φέρω και έξτρα γιλεκάκι το οποίο κάνει θαύματα (χτες και προχτές έκανα τις πρώτες wet βουτιές μου γι'αυτό το χειμώνα και ήταν μια απόλαυση!).

Νομίζω ότι οι βουτιές θα είναι πρωτότυπες, χαλαρές, εκπαιδευτικές (θα μάθουμε μερικά πραγματάκια για βουτιές σε υψόμετρο) και οπωσδήποτε διασκεδαστικές αν πάμε όλοι παρέα.... Κι αν μας τη σπάσει και κάτι, θα το ρίξουμε στο ράφτινγκ και το τρέκινγκ :D

Ελπίζω να έρθεις και να φέρεις και τη φωτογραφική σου!!

Χρηστος Ευθυμιου 05-03-08 12:24

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο emmy (Μήνυμα 9986)
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση! :)

Τις διάφορες δραστηριότητες καθώς και δωμάτια, θα τα κλείσουμε μεμονωμένα, ή θα υπάρξει ''κεντρικός'' συντονισμός;

Πιστεύω είναι καλύτερα ένας κεντρικός συντονισμός. Ήδη έχω κάποια τηλέφωνα και έχω επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη. Πρόκειται για παραδοσιακά πετρόχτισα δωμάτια στην ανατολική Φραγκίστα πολύ κοντά στην Λίμνη, με όλα τις ανέσεις, θέρμανση, πρωινό, καφέδες και τσίπουρο παραγωγής του τα βράδια σε ένα ευχάριστο περιβάλλον. Η πρώτη τιμή είναι 50 Ευρώ ανά δίκλινο δωμάτιο, αλλά θα μας κάνει έκπτωση αν τα κλείσουμε σαν ομάδα, παζαρεύετε. Ίσως υπάρχουν και άλλα εκεί τριγύρω ποιο φτηνά θέλει λίγο ψάξιμο.

Όσο για τις δραστηριότητες θα τις κλείσουμε επί τόπου ανάλογα με τον χρόνο που θα έχουμε.

Μπλε 05-03-08 12:28

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 9990)
Κι αν μας τη σπάσει και κάτι, θα το ρίξουμε στο ράφτινγκ και το τρέκινγκ :D

και στο jeeping! :D


Όσο για τη φωτογράφηση σε πιθανές συνθήκες πολύ χαμηλής ορατότητας, θα έχουμε την ευκαιρία να πούμε 2-3 πρακτικές συμβουλές ώστε να έχουμε επιτυχημένες φωτογραφίες να ποστάρουμε μετά ;)

Χρηστος Ευθυμιου 05-03-08 12:35

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 9990)
Ζίνα, δεν νομιζω ότι ο Χρήστος μας προτείνει βουτιές technical....
Οι δύο φιάλες υποθέτω ότι απλώς αντιστοιχούν σε δυο βουτιές...
Αν βουτάς και τώρα με τη wet σου, δε θα έχεις κανένα λόγο να μην μπορείς να βουτήξεις το Μάιο στη λίμνη. Αν κρυώνεις πολύ, αναλαμβάνω να σου φέρω και έξτρα γιλεκάκι το οποίο κάνει θαύματα (χτες και προχτές έκανα τις πρώτες wet βουτιές μου γι'αυτό το χειμώνα και ήταν μια απόλαυση!).

Νομίζω ότι οι βουτιές θα είναι πρωτότυπες, χαλαρές, εκπαιδευτικές (θα μάθουμε μερικά πραγματάκια για βουτιές σε υψόμετρο) και οπωσδήποτε διασκεδαστικές αν πάμε όλοι παρέα.... Κι αν μας τη σπάσει και κάτι, θα το ρίξουμε στο ράφτινγκ και το τρέκινγκ :D

Ελπίζω να έρθεις και να φέρεις και τη φωτογραφική σου!!

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα περιγράφει η Μαρία, οι βουτιές θα είναι χαλαρές, λίγο εκπαιδευτικές και θα σας μείνουν αξέχαστες. Το κρύο δεν είναι τόσο τραγικό μην το φοβόσαστε.

Έχω μάλιστα πληροφορίες ότι η λίμνη είναι γεμάτη ζωή με μεγάλη ποικιλία ψαριών και έχει καλή ορατότητα. Θα το δούμε.

emmy 05-03-08 12:38

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 9990)
(χτες και προχτές έκανα τις πρώτες wet βουτιές μου γι'αυτό το χειμώνα και ήταν μια απόλαυση!).

:eek::stunned:
Θα μας τρελάνεις;;;;;
Έχεις τάμα να κάνεις wet βουτιές τον Χειμώνα, ή είναι απλά βίτσιο;:crazy:

Πάντως Ζίνα μη μασάς!!! Το τσίπουρο είναι άφθονο στην περιοχή...και ζεσταίνει καλά!:thumbup:

geogeo 05-03-08 14:28

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο grandbleu (Μήνυμα 9995)
και στο jeeping! :D

....
;)

Εννοείς κάτι αγαπητέ Ιωάννη?
Θα πάω στην Ανάβαση για χάρτες ;)

Manta 05-03-08 15:30

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Zin (Μήνυμα 9985)
...
Νομίζω οτι οι περισσότεροι ερασιτεχνες αυτοδύτες που εχουν περίπου 1 χρόνο το πτυχίο τους δεν ειναι τόσο «καλά» εξοπλισμενοι (και μιλάω για διπλές μπουκάλες, στεγανή στολη κτλ.)

Αυτή ειναι η αποψή μου.. μπορεί να κάνω και λάθος.. μπορεί να ειμαι η μόνη που δεν εχω όλο τον εξοπλισμό και να αποτελώ εξαιρεση.. :confused:αν ειναι ετσι συγνώμη για την παρεμβαση
:geia::geia:

Αν κατάλαβα καλα οι 2 μπουκάλες είναι για να χρησιμοποιήται 1 μπουκάλα στη κατάδυση ενω η δευτερη θα γεμίζει στο κομπρεσερ. Αν θα κάνει κρύο τόσο κρύο ή οχι που να χρειάζεται οπωσδήπορε στεγανή δεν ξέρω αλλά ο Χρήστος λέει ότι δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση.
Σίγουρα δεν αποτελείς εξαίρεση στο ότι δεν έχεις όλο τον εξοπλισμό. Ούτε εγώ έχω πάντα όλο τον εξοπλισμό που χρειάζομαι, κάτι που χρειάζομαι το δανείζομαι (αν μπορώ) ή νοικιάζω!

Δυστηχώς εδώ δεν υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες κατάδυσης σε οργανωμένο σύνολο και άν γίνονται, γίνονται μεταξύ φίλων και δεν μπορούν όλοι να πάρουν μέρος:angry:

Φυσικά μπορεί να κατάλαβα και λάθος :confused:

Physalia 05-03-08 16:05

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Η λίμνη είναι και χαρακτηρισμένη ως περιοχή NATURA (GR2430002) καθώς φαίνεται να υποστηρίζει μια μεγάλη και ενίοτε σπάνια βιοποικιλότητα ψαριών, ερπετών, πουλιών αλλά και θηλαστικών....
Αν θέλετε να το ψάξετε παραπάνω, θα βρείτε τις πληροφορίες σας εδώ

Εγώ έχω ήδη φάει το κόλλημά μου με το γεγονός ότι συντηρεί πληθυσμούς βίδρας (Lutra lutra) και σταυρώνω από τώρα τα δάχτυλά μου να είμαστε τόσο τυχεροί ώστε να συναντήσουμε τα απίστευτα μουτράκια τους!!:crazy:

Apollon 05-03-08 20:17

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Ενθουσιάστηκα με την ιδέα! Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω, απλά δεν ξέρω ακόμη αν θα μπορέσω. Μολις το γνωρίζω θα το δηλώσω...:D

darisg 06-03-08 10:35

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Συμμετοχές από συλλόγους της Θεσσαλονίκης δέχεστε ? .......:)

MICHALIS 06-03-08 10:49

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Πολυ ομορφη ιδεα Κυριε Ευθυμιου , μπραβο σας και σας ευχαριστουμε πολυ για αυτην !!! Θα ξερω σε λιγες μερες αν θα μπορεσω να ερθω .
Μια μικρη συμβουλη , αν μου επιτρεπετε . Στις βουτιες , μικροι αριθμοι δυτων παρακαλω , για ασφαλεια . Τεραστια προσοχη στο θεμα της αναμοχλευσης ιλης και γενικοτερης διαταραχης του πολυ ευαισθητου περιβαλλοντος ειδικα του βυθου . Επισης , αν η Physalia δει βιδρες , αφυπνιστειτε γιατι κερναει την εκδρομη για ολους :p . Θα ηταν πολυ καλο , αν μπορουσε να οργανωθει in situ μια ενημερωση απο τους γνωστες τετοιου ειδους καταδυσεων , σχετικη με τον τροπο που θα πρεπει να κινηθουν οι δυτες μεσα στην λιμνη . Μην κινδυνεψετε και μην χαλνατε την βουτια των αλλων σαρωνωντας στο περασμα σας τον βυθο . Τα ιδια ισχυουν φυσικα και για μενα . Μια λαθος πεδιλια θοώνει τα νερα για παρα πολλες ωρες .
Σε τετοιου ειδους εκδρομες και επειδη ηδη εγινε συζητηση , παρακαλω , οποιος εχει εξτρα εξοπλισμο , αν θελει και εχει την ευγενη καλοσυνη , ας τον διαθεσει σε αυτους που ακομα δεν εχουν αποκτησει . Πιστευω πως ενας απο τους λογους υπαρξης τετοιων ομαδων (συλλογων κλπ) ειναι και η αλληλούποστηριξη των αυτοδυτων οχι μονον σε θεματα ασφαλειας αλλα και εξοπλισμου . και αυτοι που θα τα δανειστουν , ας σεβαστουν και τα υλικα των αλλων και την προθεση και διαθεση να βοηθησουν .

Αν ερθω , θα φερω εξτρα πληρες σετ ρυθμιστη πιεσης (1ο, 2ο, κονσολα) και την τελευταια μου Αζογυριωτικη τσικουδια !!!!!!!!!

Μπλε 06-03-08 11:28

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 10011)
Μια μικρη συμβουλη , αν μου επιτρεπετε . Στις βουτιες , μικροι αριθμοι δυτων παρακαλω , για ασφαλεια . Τεραστια προσοχη στο θεμα της αναμοχλευσης ιλης και γενικοτερης διαταραχης του πολυ ευαισθητου περιβαλλοντος ειδικα του βυθου . Μην κινδυνεψετε και μην χαλνατε την βουτια των αλλων σαρωνωντας στο περασμα σας τον βυθο . Τα ιδια ισχυουν φυσικα και για μενα . Μια λαθος πεδιλια θοώνει τα νερα για παρα πολλες ωρες .


Εγώ πάλι προτείνω να παραταχθούμε όλοι στην όχθη, ο ένας δίπλα στον άλλο, και να βουτήξουμε έτσι! Το ίζημα που θα σηκώνει ο καθένας μας (αν πηγαίνουμε χεράκι-χεράκι) δε θα ενοχλεί κανέναν!:crazy:

Επίσης, θα έχουμε και εύκολη έξοδο, αφού θα βγούμε απέναντι, όπου θα μας περιμένουν οι "τζιπάτοι", που θα έχουν κάνει τα μπαντιλίκια τους στις όχθες τις λίμνης και θα έχουν βαρεθεί...

:D:D:D

Πέρα απο την πλάκα, Μιχάλη χαίρομαι που "τσιτώνεις" όταν σκέφτεσαι μεγάλες ομάδες να επισκέπτονται ένα ευαίσθητο οικοσύστημα, πίστεψέ με, θα είμαστε πολύ προσεκτικοί μιας και ο Χρήστος έχει στο ενεργητικό του πάρα πολλές καταδύσεις σε λίμνες, ενώ θα είναι μαζί μας και η Physalia, που θα μας αναγκάσει να μιλάμε ψιθυριστά, πόσο μάλλον να μην τα σαρώσουμε όλα εκεί πέρα!

Άντε, Σαλονικείς, μαζευτείτε να κατεβείτε. Σας δεχόμαστε βέβαια και 1-1 ;)

Χρηστος Ευθυμιου 06-03-08 13:15

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Χαίρομε πραγματικά που η πρόταση μου βρίσκει τόσο μεγάλη ανταπόκριση,
είναι η μεγαλύτερη τεχνητή λίμνη της Ελλάδας και έχει χώρο για όλους.

Άντε, Σαλονικείς, μαζευτείτε και κατεβείτε. Σας περιμένουμε.

Την πρόταση, την έκανα για να δοθεί η ευκαιρία στα μέλη του Συλλόγου μας αλλά και σε όσους φίλους ενδιαφέρονται, να ζήσουν οργανωμένα μια άλλη ομορφιά της κατάδυσης, με καλή παρέα και μέσα σε ένα πανέμορφο φυσικό περιβάλλον. Θα έχει βέβαια και ένα ψιλό-εκπαιδευτικό χαρακτήρα μιας και για τους περισσότερους είναι κάτι καινούριο εμπλουτίζοντας με αυτόν τον τρόπο τις γνώσεις μας γύρω από το κεφάλαιο κατάδυση σε υψόμετρο.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 10011)
Σε τετοιου ειδους εκδρομες και επειδη ηδη εγινε συζητηση , παρακαλω , οποιος εχει εξτρα εξοπλισμο , αν θελει και εχει την ευγενη καλοσυνη , ας τον διαθεσει σε αυτους που ακομα δεν εχουν αποκτησει . Πιστευω πως ενας απο τους λογους υπαρξης τετοιων ομαδων (συλλογων κλπ) ειναι και η αλληλούποστηριξη των αυτοδυτων οχι μονον σε θεματα ασφαλειας αλλα και εξοπλισμου . και αυτοι που θα τα δανειστουν , ας σεβαστουν και τα υλικα των αλλων και την προθεση και διαθεση να βοηθησουν .

Αν ερθω , θα φερω εξτρα πληρες σετ ρυθμιστη πιεσης (1ο, 2ο, κονσολα) και την τελευταια μου Αζογυριωτικη τσικουδια !!!!!!!!!

Προσωπικά υποσχέθηκα να διαθέσω εξοπλισμό στην Ζίνα, ο οποίος όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί διαδοχικά και από άλλους φίλους που έχουν ανάγκη. Πρότεινα επίσης να φέρουμε, όποιοι μπορούν, 2 φιάλες γεμάτες καλύπτοντας έτσι τις 2 πρώτες βουτιές και για τις υπόλοιπες θα χρησιμοποιήσουμε τα δυο φορητά κομπρεσέρ που διαθέτω. Θα γίνει οπωσδήποτε και μια αναλυτική ενημέρωση και θα δοθούν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που θα προκύψουν σε ότι αφορά τις καταδύσεις σε λίμνες.

Panagiotis 06-03-08 13:40

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Πολύ ωραία εκδρομή και πολύ όμορφη ιδέα!! Ελπίζω να καταφέρω να έρθω και εγώ μαζί σας! Εχω πολύ μικρή εμπειρία απο κατάδυση σε λίμνη, και πρέπει να πω πως ήταν εξαιρετικά περίεργο συναίσθημα! (Και πρόκληση για τους φωτογράφους, λόγω δραματικής ορατότητας!)
Όταν μάλιστα υπάρχει και τέτοιο αντικείμενο, με βυθισμένα κτίσματα, τότε είναι ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση!!!

Να κάνω μια ερώτηση, εντελώς εγκυκλοπαιδικά?

Ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια για αδειοδότηση ή έλεγχο ή ότι έχει να κάνει με την κατάδυση ας πούμε, όταν μιλάμε για λίμνες?? Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ας πούμε την αστυνομία να μου ζητά πτυχίο κατάδυσης, πόσο μάλλον να γνωρίζουν και τις διατάξεις του καταδυτικού νόμου!!

Χρηστος Ευθυμιου 06-03-08 14:59

Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis (Μήνυμα 10020)
Πολύ ωραία εκδρομή και πολύ όμορφη ιδέα!! Ελπίζω να καταφέρω να έρθω και εγώ μαζί σας! Εχω πολύ μικρή εμπειρία απο κατάδυση σε λίμνη, και πρέπει να πω πως ήταν εξαιρετικά περίεργο συναίσθημα! (Και πρόκληση για τους φωτογράφους, λόγω δραματικής ορατότητας!)
Όταν μάλιστα υπάρχει και τέτοιο αντικείμενο, με βυθισμένα κτίσματα, τότε είναι ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση!!!

Να κάνω μια ερώτηση, εντελώς εγκυκλοπαιδικά?

Ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια για αδειοδότηση ή έλεγχο ή ότι έχει να κάνει με την κατάδυση ας πούμε, όταν μιλάμε για λίμνες?? Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ας πούμε την αστυνομία να μου ζητά πτυχίο κατάδυσης, πόσο μάλλον να γνωρίζουν και τις διατάξεις του καταδυτικού νόμου!!

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται καμία αδειοδότηση, μας καλύπτει πλήρως ο νόμος Ν3409/2005 - (ΦΕΚ 273) που απελευθερώνει την αυτόνομη κατάδυση σε όλη την επικράτεια, εκτός βέβαια από συγκεκριμένες περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί ως αρχαιολογικές ή αποτελούν ευαίσθητα θαλάσσια οικοσυστήματα που πρέπει να προστατευτούν...........

Για την συγκεκριμένη λίμνη δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση.

Χρηστος Ευθυμιου 17-03-08 22:23

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Πριν λίγο επικοινώνησα με τον Κύριο Κωστάκο, είναι ο ιδιοκτήτης των Δωματίων και υπάρχουν 7 δίκλινα δωμάτια μέχρι στιγμής διαθέσιμα.

Μας έκανε έκπτωση 5 Ευρώ, δηλαδή τελική τιμή 45 Ευρώ το δίκλινο δωμάτιο με πρωινό που όπως μου είπε είναι τόσο πλούσιο που δεν θα χρειαζόμαστε μεσημβρινό φαγητό. Τα τσίπουρα θα είναι κερασμένα από την δική του παραγωγή. Τα δωμάτια δεν τα γνωρίζω αλλά μου είπε ότι είναι εξαιρετικά με όλες τις ανέσεις και όποιος δεν θα μείνει ευχαριστημένος "δεν θα πληρώσει". Τα δωμάτια πρέπει να τα κλείσουμε σύντομα για να είμαστε όλοι μαζί. Ας δηλώσουμε λοιπόν συμμετοχές.

Στην λίμνη ζουν εκτός των άλλων πέστροφες και αυτό δείχνει καλή ποιότητα νερού.



Όσο για το βυθισμένο εκκλησάκι της Επισκοπής, ο Παπάς του Χωριού θα μας περιγράψει την ακριβή θέση του. Η στάθμη της λίμνης είναι αυτή την στιγμή σε κανονικό επίπεδο και η διαύγεια πολύ καλή.

Συμμετοχές:
1. Χρήστος Ευθυμίου
2. Ingeborg Ευθυμίου

geogeo 17-03-08 22:38

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Συμμετοχές:
1. Χρήστος Ευθυμίου
2. Ingeborg Ευθυμίου
3. Γιώργος Κυπραίος
4. Γεωργία Παπαγεωργάκη
5. Νίκος Κυπραίος

Κυπραίος family δηλαδή, οπότε ένα δίκλινο θα πρέπει να μας το μετατρέψει σε τρίκλινο (χωρίς μεγάλη επιβάρυνση ελπίζω :)).
Επίσης θα δούμε πως θα πάει η συμμετοχή των μελών, που νομίζω ότι θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα και μετά θα δω τι θα κάνω με την οικογένεια των φίλων μου που θέλει να έλθει στην εκδρομή.

Zin 18-03-08 12:32

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
6. Ζίνα Μακροπούλου.

>Έπειτα από τις ευγενικές προσφορές των μελών δεν θα μπορούσα να μην παρευρεθώ σε αυτή την όμορφη εκδρομή!! :D

ΥΣ: το σκεφτεται κανείς για καμπιγκ?

:thumbup:

geogeo 18-03-08 12:48

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Zin (Μήνυμα 10228)

....
ΥΣ: το σκεφτεται κανείς για καμπιγκ?

:thumbup:

Ζίνα να σου πω την αλήθεια, εμείς ως τακτικοί του camping, το σκεφτήκαμε. Τελικά όμως το φοβηθήκαμε, λόγω της σχετικά ορεινής περιοχής σε συνδιασμό με την εποχή, που ακόμα δεν θα έχει ζεστάνει (μάλλον). Τελικά αποφασίσαμε να επιλέξουμε την ... άνεση. :D

Χρηστος Ευθυμιου 29-03-08 14:57

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Επισκέφτηκα το Βυζαντινό Μουσείο της Αθήνας αναζητώντας τις τοιχογραφίες της βυθισμένης Βυζαντινής Εκκλησίας της Επισκοπής (8ου αιώνα). Όι εικόνες της Εκκλησίας, δείγμα της ζωγραφικής της Παλαιολόγειας εποχής, αποτοιχίστηκαν και φυλάσσονται σε μια εκπληκτική αίθουσα του Βυζαντινού Μουσείου. Από τις πληροφορίες που είχα μέχρι πρότινος, ο λόγος γινόταν για 3 τοιχογραφίες, αυτό όμως που αντίκρισα ήταν πέρα από κάθε προσδοκία. Γύρω στις 30 με 35 τοιχογραφίες, τμήματα τοίχων και οροφής παρουσιάζονται με ένα μοναδικό τρόπο στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα όπου ο επισκέπτης έχει την αίσθηση πως βρίσκεται μέσα στον Ναό.

Συγκέντρωσα αρκετές πληροφορίες, ως προς την θέση που βρίσκεται το Εκκλησάκι, μιας και σκοπεύουμε να το αναζητήσουμε στο βυθό της λίμνης Κρεμαστών που θέλουμε να βουτήξουμε το 4-ήμερο της Πρωτομαγιάς (01. – 04.05.08).

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες.







Ίσως ήταν η τελευταία φωτογραφία του Ναού λίγο πριν από την ολοκλήρωση του έργου και το γέμισμα του φράγματος με τα νερά των ποταμών Αχελώου, Αγραφιώτη, Μέγδοβα (ή αλλιώς Ταυρωπός) και Τρικεριώτη.

Η κάτοψη του Ναού και τα σημεία από όπου αφαιρέθηκαν οι τοιχογραφίες.



Τοιχογραφία με παράσταση την κοίμηση της Θεοτόκου, έργο του ζωγράφου Κωνσταντίνου Μανασσή το έτος 1305.



Τοιχογραφία ενός Αγίου,(δεν γνωρίζω ποιον Άγιο απεικονίζει).



Τοιχογραφία του Αγίου Θεόδωρου.



Χριστό Τέμπλο, κατασκευάστηκε κατά πάσα πιθανότητα τον 17ο αιώνα.



Η Κακή ποιότητα των φωτογραφιών οφείλετε εν μέρη στον πολύ χαμηλό φωτισμό της αίθουσας και στην απαγόρευση χρήσης φλας.

Χρήστος Ευθυμίου

Physalia 02-04-08 14:49

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Νομίζω έχει μείνει ένα δίκλινο, ε;

Το θέλω!! :D

fivos 02-04-08 15:34

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 10632)
Νομίζω έχει μείνει ένα δίκλινο, ε;

Το θέλω!! :D

Ελπίζω να έχει μείνει κανένα δωμάτιο, γιατί κι εγώ θέλω ένα δίκλινο!
Οι συμμετοχές μέχρι τώρα είναι:

Συμμετοχές:
1. Χρήστος Ευθυμίου
2. Ingeborg Ευθυμίου

3. Γιώργος Κυπραίος
4. Γεωργία Παπαγεωργάκη
5. Νίκος Κυπραίος

6. Ζίνα Μακροπούλου

7. Μαρία Σαλωμίδη

8. Φοίβος Βιλανάκης (+Ιωάννα)


Χρήστο ίσως πρέπει να δεις λίγο πως θα χωρέσουμε στα δωμάτια και να μας πεις αν πρέπει να στείλουμε κάποια προκαταβολή ;)

emmy 02-04-08 17:38

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 10634)
Ελπίζω να έχει μείνει κανένα δωμάτιο, γιατί κι εγώ θέλω ένα δίκλινο!
Οι συμμετοχές μέχρι τώρα είναι:

Συμμετοχές:
1. Χρήστος Ευθυμίου
2. Ingeborg Ευθυμίου

3. Γιώργος Κυπραίος
4. Γεωργία Παπαγεωργάκη
5. Νίκος Κυπραίος

6. Ζίνα Μακροπούλου

7. Μαρία Σαλωμίδη

8. Φοίβος Βιλανάκης (+Ιωάννα)


Χρήστο ίσως πρέπει να δεις λίγο πως θα χωρέσουμε στα δωμάτια και να μας πεις αν πρέπει να στείλουμε κάποια προκαταβολή ;)

Καλέ!!!!Βάλτε κι εμένα σ'ένα δωματιάκι!!! :cry:
(έστειλα pm στον Χρήστο αλλά ξέχασα να το περάσω εδώ...:o)

Χρηστος Ευθυμιου 02-04-08 18:13

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο emmy (Μήνυμα 10636)
Καλέ!!!!Βάλτε κι εμένα σ'ένα δωματιάκι!!! :cry:
(έστειλα pm στον Χρήστο αλλά ξέχασα να το περάσω εδώ...:o)

Έμμυ μην ανησυχείς είσαι μέσα με +1 άτομο.

Εξασφάλισα 4 2-κλινα δωμάτια, ένα 3-κλινο για τον Γιώργο και δύο δωμάτια είναι option.

Μέχρι την Κυριακή έχουμε χρόνο (περιμένω κάποιες απαντήσεις ακόμα) και μετά θα τα κλείσουμε οριστικά. Για προκαταβολή και ότι άλλο προκύψει θα σας ενημερώσω εγκαίρως.

Χρηστος Ευθυμιου 03-04-08 19:21

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Έκλεισα και τα 7 δωμάτια του παραδοσιακού ξενώνα. Μέχρι στιγμής είμαστε 12 ενήλικες (οι 8 είναι δύτες) και 4 παιδιά. Σε περίπτωση που κάποιοι φίλοι/ες αποφασίσουν να συμμετέχουν στην εκδρομή, υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα δωμάτια σε άλλο ξενώνα του χωριού. Θα το δούμε ανάλογα.

Υπηρεσίες

* Τηλέφωνο στο δωμάτιο
* Τηλεόραση στο δωμάτιο
* Υπηρεσία καθαριότητας
* Διάθεση ποδηλάτων

* Πρωινό
* Θέρμανση
* Χώρος στάθμευσης
* Πληρωμή με πιστωτική κάρτα
* Eπιτρέπονται κατοικίδια

Physalia 03-04-08 19:27

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 


kristalia 03-04-08 19:30

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Καλα super !!!! Ζηλεύωωωωωω...

Zin 03-04-08 19:58

Απάντηση: 01.05.2008 - Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 10678)

εϊ.. που το βρήκες αυτο το Smilies?
θελω και εγω ... :)


θα ειναι τελεια στην εκδρομή δε το συζητώ!!

:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.