Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Νομοθεσία (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Καταγγελία καταδυτικού κέντρου (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2892)

Panagiotis 04-08-08 10:56

Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Ας υποθέσουμε πως πηγαίνετε σε κάποιο καταδυτικό κέντρο για να καταδυθείτε, και οι υπηρεσίες που σας παρέχουν είναι απο τραγικές έως επικίνδυνες (διαπιστώνετε πως δεν έχουν ας πούμε τον δεδομένο εξοπλισμό και μέσα για να πραγματοποιήσουν όπως πρέπει μια οργανωμένη κατάδυση)

ή ακόμα μπορεί καν να μην σας παρέχουν υπηρεσίες, προβάλλοντας δικαιολογίες που επιεικώς μπορεί να χαρακτηριστούν ώς ηλίθιες.

ή ακόμα, αποδυκνείεται πως αυτο που σας υπόσχονταν ώς μοναδικό, υπέροχο κλπ κλπ, δεν είχε την παραμικρή σχέση με αυτό που βρήκατε στην πραγματικότητα, σε σημείο που να χαιδεύει το περιστατικό τις ευαίσθητες "χορδές" του νόμου περι ψευδούς διαφήμισης κλπ κλπ

Με ποιους τρόπους λοιπόν μπορούμε να αντιδράσουμε μπροστά σε κάτι τέτοιο, την ώρα ακριβώς που μας συμβαίνει, πέραν απο τις "αυθόρμητες αντανακλαστικές αντιδράσεις"??

Υπάρχει κάποιος αρμόδιος να επέμβει και να τον ελέγξει αν χρειαστεί?

Physalia 04-08-08 11:27

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Σαν σύλλογος πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια συγκεκριμένη καταγγελία.
Σαν άτομο δε θα το έκανα, για πολλούς λόγους :rolleyes:.

Zin 04-08-08 11:33

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 16555)
Σαν σύλλογος πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια συγκεκριμένη καταγγελία.
Σαν άτομο δε θα το έκανα, για πολλούς λόγους :rolleyes:.

Χμ, αλήθεια ποια ειναι η δυναμή μας ως σύλλογος?

Εννοώ μια καταγγελία του συλλόγου στο υπουργείο ναυτιλίας πχ. θα ηταν "αναγνωρίσιμη" απο τους υπέυθυνους?
:confused:

Physalia 04-08-08 11:37

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς Ζίνα.
Μια καταγγελία του Συλλόγου μας θα είχε την ίδια ακριβώς υπόσταση με μια οποιδήποτε καταγγελία. Το θέμα θα πήγαινε δικαστικά, απλά αντί να το τρέχει ένα άτομο, θα το έτρεχε ένας Σύλλογος....
Εν πάσει περιπτώση, δεν είμαι ακριβώς ο καταλληλότερος άνθρωπος να σας διαφωτίσει επί νομικών θεμάτων -θα μας πουν ελπίζω και άλλοι που γνωρίζουν καλύτερα- αλλά κάπως έτσι το φαντάζομαι το πράγμα....:confused:

Zin 04-08-08 11:42

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Η ερωτηση μου οντως αφορά την νομική υπόσταση του συλλόγου..
Αν αναγνωριζόμαστε ως "προσωπα" (δεν γνωριζω από νομικους όρους:o) ωστε να στέκει και να "τρεξει" μια καταγγελια..

Thats it.. :)

Thanos 04-08-08 11:44

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Καταρχήν σαν σύλλογος θα μπορούμε να το κάνουμε γνωστό σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο. Όταν όμως κάτι (εξοπλισμός ή υπηρεσία) μπορεί να προκαλέσει ατύχημα μπορούμε :confused: να το κοινοποιήσουμε και παραπάνω...

Εκτός απο το ΥΕΝ υπάρχει και το Υπ. Ανάπτυξης που έιναι υπεύθυνο για τις υπήρεσίες απέναντι στους πολίτες..

pierre-sifnos 04-08-08 12:04

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Πέρα από την καταγγελία σε θεσμικούς φορείς, όπως υπουργεία και άλλοι δημόσιοι οργανισμοί, οι οποίοι είμαι σίγουρος -όπως πάντα- ότι θα αντιδράσουν άμεσα και με γνώμονα την ασφάλεια του καταναλωτή (sic!), δε θα ήταν χρήσιμο να δημοσιοποιούνται τα στοιχεία των κακών επαγγελματιών και στα καταδυτικά sites; Έτσι κι αλλιώς, εμείς βουτάμε και το word of mouth που λένε και οι ξένοι είναι η καλύτερη διαφήμιση, ή δυσφήμιση.
Για μένα μετράει η απόψη ενός δύτη αναψυχής, ο οποίος πήγε να βουτήξει με το Χ κέντρο και αντιμετώπισε άθλιες συνθήκες, μηδαμινή ασφάλεια, κ.λπ. Αν περιμένω από τα υπουργεία να αντιδράσουν το μήνα που δεν έχει Σάββατο, τότε καλά κρασιά...

Panagiotis 04-08-08 12:05

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Να προσθέσω στην συζήτηση και κάτι που γεννάται απο την απορία που προανέφερα.

Μιλώντας για τους αρμοδίους, φαντάζομαι πως και ο οργανισμός που αντιπροσωπεύει το καταδυτικό κέντρο θα δείξει σχετικό ενδιαφέρον!!
Το θέμα είναι, ο οργανισμός "τιμωρεί" πρόσωπα, εγκαταστάσεις η και τα δυο μαζί?

Αν δηλαδή υποθέσουμε πως έχω ένα καταδυτικό κέντρο, και κάνω κάτι επιλήψιμο, το οποίο διερευνάται και πράγματι διαπιστώνεται, ο οργανισμός που εκπροσωπώ, θα διαγράψει (ας πάρουμε την βαρύτερη των ποινών και ενα πολύ σοβαρό παράπτωμα) εμένα ή και το καταδυτικό μου κέντρο απο resort, η ότι άλλο τίτλο που έχει δώσει το δικαίωμα να χρησιμοποιώ?

MICHALIS 04-08-08 12:10

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis (Μήνυμα 16561)
Αν δηλαδή υποθέσουμε πως έχω ένα καταδυτικό κέντρο, και κάνω κάτι επιλήψιμο, το οποίο διερευνάται και πράγματι διαπιστώνεται, ο οργανισμός που εκπροσωπώ, θα διαγράψει (ας πάρουμε την βαρύτερη των ποινών και ενα πολύ σοβαρό παράπτωμα) εμένα ή και το καταδυτικό μου κέντρο απο resort, η ότι άλλο τίτλο που έχει δώσει το δικαίωμα να χρησιμοποιώ?

Αυτο σιγουρα εξαρταται απο το τι εχει συμβει ακριβως και οχι μονον τι καταγγελια εχει γινει . Υπαρχουν βαθμιδες και στα μετρα που λαμβανουν οι οργανισμοι - ομοσπονδιες κλπ κλπ .

Zin 04-08-08 12:11

Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο pierre-sifnos (Μήνυμα 16560)
δε θα ήταν χρήσιμο να δημοσιοποιούνται τα στοιχεία των κακών επαγγελματιών και στα καταδυτικά sites;

ναι Οk ισχύει αυτό που αναφέρεις ωστόσο κινούμενη σε καταδυτικά κέντρα -επι το πλείστον- οφείλω να ομολογήσω οτι δεν ειναι και πολλοί τελικά αυτοί που παρακολουθούν τα καταδυτικα sites..

οποτε.. δεν πρεπει να κανουμε και κατι για αυτούς που δεν εχουν internet/ δεν ασχολούνται με forum :confused:???

:geia:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.