Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 15-06-09, 12:45
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μια πρόταση

Μερικές φορές νιώθω σαν μην καταλαβαίνω τι διαβάζω ...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN
...

Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι ερασιτέχνες θα πρέπει να στηρίζουν τους επαγγελματίες, ειδικά αφού αξιώνουν να στηρίζονται και οι ίδιοι από αυτούς.
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ίδια άποψη έχω και εγώ
....

Η προβολή των σωστών επαγγελματιών είναι προς το συμφέρον των ερασιτεχνων αυτοδυτών και είναι κάτι προς το οποίο πρέπει με προσοχή να εστιάσουμε στο μέλλον
Τι λέτε ρε παιδιά? Σοβαρά? Δωρεάν προβολή?

Το όφελος των μεν είναι προφανές. Πελατεία. ΟΚ.
Το όφελος των μελών του Συλλόγου, για τα χρήματα που πληρώνουν και για τον χρόνο που διαθέτουν για να συντηρείται και να προχωράει αυτό το forum, ποιο ακριβώς είναι?
Το ότι ...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
... κάθε μέλος να βρίσκει, μέσω του συλλόγου, τον επαγγελματία που του ταιριάζει...
?

Δηλαδή αυτός είναι ένας απ' τους σκοπούς του Συλλόγου? Να κάνει προξενιά των μελών του με τους κατάλληλους για τον καθέναν επαγγελματίες?

Υπάρχουν περιπτώσεις, που επαγγελματίες μεσα απ' το πραγματικό τους ενδιαφέρον για την καταδυτική κοινότητα, έχουν "κερδίσει" την έμμεση μεν, ουσιαστική δε διαφήμισή τους μέσα σ' αυτό το φορουμ. Υπενθυμίζω συζήτηση που έγινε πέρσι το καλοκαίρι. Δεν ειπώθηκαν όλα με ονοματεπώνυμα και τιμοκαταλόγους? Ενόχλήθηκε κανείς? Ισα ισα που όλοι δήλωσαν ότι τους αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκε το θέμα. Αλλά ξαναλέω, αυτή την "διαφήμιση" πρέπει να την κερδίσεις με το πραγματικό σου ενιαφέρον. Αν μπεις εδώ μέσα αλεξιπτωτιστής να μας πεις μόνος σου τι ωραίες βουτιές κάνεις, κανείς δεν θα σε πάρει υπ' όψιν.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η προβολή των σωστών επαγγελματιών είναι προς το συμφέρον των ερασιτεχνων αυτοδυτών και είναι κάτι προς το οποίο πρέπει με προσοχή να εστιάσουμε στο μέλλον
Εγώ νομίζω ότι οι επαγγελματίες που τελικά αξίζουν το ενδιαφέρον μας, αναδεικνύονται και προβάλλονται μέσα από την σωστή δουλειά τους στο καθαυτό αντικείμενό τους αλλά και από το ενδιαφέρον τους για την συνολική πρόοδο της καταδυτικής κοινότητας.
Τίποτα δεν μένει κρυφό Νεοκλή

Προσωπικά μιλώντας η εμπειρία μου λέει ότι, άνθρωποι τους οποίους για καιρό γνώριζα μόνο από αυτά που γράφουν στα καταδυτικά φόρουμ και είχα σχηματίσει θετική εντύπωση, όταν ήρθε η ώρα να τους γνωρίσω από κοντά, ήταν πραγματικά έτσι. Αξιζε να τους γνωρίσεις και να συνεργαστείς μαζί τους.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αν οι έμποροι και πάροχοι από κοινού φτιάξουν ένα τέτοιο ιστοτόπο,
τότε η κριτική για τα προϊόντα θα είναι ανάλογη με εκείνα των περιοδικών του χώρου.
"Μαιμού" δηλαδή. Αφού πληρώνουν για διαφήμιση το περιοδικό οι ίδιοι.
Η έκδοσή του οφείλεται στα χρήματα των διαφημίσεων.

Εδώ όμως αφού η διαφήμιση θα παρέχεται δωρεάν δεν θα μπορεί ο επιχειρηματίας
να "καπελώσει" μέλη του ΔΣ ή του φόρουμ.
Η κριτική θα είναι περισσότερο αντικειμενική.
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, και - ειλικρινά το λέω - θα ήθελα να αποτελέσει "πιλότο εμπορικού ήθους".
...
Αν και δεν συμφωνώ με την προβολή των επαγγελματιών στο φόρουμ, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο με τον οποίο προτείνεται, τα παραπάνω τα θεωρώ εύσημα για τον Σύλλογο ερασιτεχνών αυτοδυτών.

Πριν από ενάμιση χρόνο, για πρώτη φορά εμείς, ένας Σύλλογος 40 ανθρώπων τότε, βάλαμε για πρώτη φορά στο τραπέζι όλους τους εμπλεκόμενους με την ιστορία των καταδυτικών πάρκων. Επιχειρηματίες, επιστήμονες, ερευνητικά ιδρύματα, επαγγελματίες, τοπικούς φορείς και χρήστες - πελάτες.
Τώρα μας ζητείται να μπούμε μπροστά για να "επιβάλλουμε ηθική" στον χώρο των επαγγελματιων.
Και σ' ανώτερα
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση