Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-04-10, 22:22
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Βύρωνα, είσαι σίγουρα ο πιο κατάλληλος να απαντήσεις και θα σε εκμεταλλευτώ ''δημοσιογραφικά'', αν μου το επιτρέπεις φυσικά…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Baracuda
Οι σκοποί ενός υπό σύσταση Ναυτικού Μουσείου δεν αποτελούν προαγγελία έκθεσης αντικειμένων
Επομένως η αναφορά στα συγκεκριμένα πλοία και σε αυτά που θα εκτεθούν στο μουσείο, τι ρόλο έχουν στο φόρουμ του δήμου; Θέλω να πω τι είναι αυτό που σας δίνει την βεβαιότητα και την αισιοδοξία πως θα έχετε όλες τις λοιπές εγκρίσεις για να προχωρήσετε σε αυτό που οραματίζεστε;

Επιπλέον, αν (που δεν το εύχομαι), δεν μπορέσετε να πάρετε τις εγκρίσεις από τους αρμόδιους φορείς, ώστε να ανελκύσετε εκθέματα από τα πλοία που έχετε αναφέρει, τι θα κάνετε ένα άδειο μουσείο;

Υπάρχει κάποια βάση ευρημάτων που να δικαιολογεί την ίδρυση μουσειακού χώρου (με σκοπό την μελλοντική επέκταση);

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Baracuda
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από emmy
Παράθεση:- Πότε θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες ανέλκυσης και πότε θα έχουμε την χαρά να δούμε από κοντά όλους αυτούς τους θησαυρούς στο μουσείο;
Δες προηγούμενη απάντηση.
Καταλαβαίνω πως υπάρχουν αστάθμητοί παράγοντες, αλλά τι πρόβλεψη χρονική έχετε στο πρόγραμμα σας; Θέλω να πω, πως κάθε εγχείρημα συνήθως είναι χρονικά προσδιορισμένο. Επομένως αν αύριο το πρωί κάποιος καλός άνθρωπος σας δωρίσει στέγη, σε τι βαθμό είστε έτοιμοι να στήσετε και να οργανώσετε το μουσείο από πλευράς υλικού;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από emmy
Η ομάδα που φροντίζει για το γέμισμα των προθηκών του μουσείου, μπορεί να μας διαφωτίσει για το αν κατά τις επισκέψεις των ναυαγίων υπήρχαν τα αντικείμενα που λέγεται ότι λείπουν ή αν αυτά έχουν ανελκυθεί για το μουσείο με την έγκριση επίσημων φορέων
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Baracuda
Δεν υπάρχει τέτοια ομάδα. Αν και εφ' όσον συσταθεί κάποια τέτοια, οι ενέργειες της θα έχουν την έγκριση αρμοδίων φορέων όπως π.χ. το ΥΠΠΟ-ΤΑ.
Λογικό ακούγεται…
Εσύ θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας την γνώμη σου για όσα ακούστηκαν; Nομίζω ότι έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για την καταδυτική κοινότητα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από grandbleu
Συγνώμη για το ανάλαφρο ύφος και το χαλαρό στυλ, αλλά η υπόθεση μου θυμίζει ένα άλλο "σκάνδαλο", αυτό της συνεργασίας του Συλλόγου με την Greenpeace...
Γιάννη μου,
ο Θωμάς έχει τις απόψεις του και εγώ τις δικές μου. Χρέος μας είναι να φιλτράρουμε τις όποιες ''αερολογίες'' αλλά και να διερευνήσουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Δεν απορρίπτω κάτι επειδή το είπε ο Ygrasias και δεν αποδέχομαι κάτι επειδή το είπε το φιλαράκι ο Γιάννης.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, στην ΒΑΣΗ του. Δεν θέλεις διάλογο για όσα ακούστηκαν;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmy : 23-04-10 στις 23:01.
Απάντηση με παράθεση