Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θεωρείτε η εκπαίδευση OWD είναι πλήρης και επαρκής ώστε
Ναι 16 61,54%
Όχι 10 38,46%
Ψήφισαν: 26. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-07-07, 12:11
muthos muthos is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Open Water Diver

καλημερα σε ολλα τα παιδια!Εγω πηστεβω οτι το OW μου εχει δωσει τα καταληλα προσοντα δεν λεω οτι ειμαι ο Δυτης αλλα το λεω γιατι ειχα εναν πολυ καλο εκπεδευτη που μου εμαθε πολυ καλα να σεβομε τον βυθο οπως επισεις μου εδεινε να καταλαβω την χρισημοτιτα της καθε ασκησης μας την εδυχνε εκτως νερου και μετα εντος νερου και ηταν δυπλα μου οταν της εκανα να με διορθωνει στο παραμικρο μου λαθος!!
Και θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον εκπεδευτη μου και φιλο Γιωργο Δελβερουδη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-07, 12:15
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Open Water Diver

ρε συ dive buddy που την θυμηθηκες αυτη τη βουτια!!!!!

οσο για τον πατερακη, Θανο, εχω να πω τα εξης

Θεωρω το Γιωργο εναν εξαιρετικο δυτη , γνωστη της καταδυτικης θεωριας ( αν θυμαμαι καλα εχει κανει και κατι σχολεια κορεσμενης μαζι με το συναιτερο του τον Ηλια) και επισης τον σεβομαι για το γεγονος οτι τον ειχα δασκαλο στο εκπαιδευτικο της ομοσπονδιας ( και εμαθα πολλα απο αυτον παρολο που ημουν ηδη εκπαιδευτης).
Διαφωνω εκ βαθεων,ομως, με τον τροπο που διδασκει....

Αν ειχες κανει σχολειο ή εκδρομη μαζι του θα καταλαβαινες τι εννοω...απαιτει στρατιωτικη πειθαρχια (πολλες φορες σε παραλογο βαθμο) κατι το οποιο με ενοχλει και θεωρω οτι δεν συναδει στην καταδυση αναψυχης...

Βεβαια εχω καιρο να ακουσω την αποψη καποιου που εκπαιδευτηκε προσφατα μαζι τους και μπορει τα πραγματα να εχουν αλλαξει...Η αμεση εμπειρια-γνωμη καποιου θα βοηθουσε...

Αλλα ναι εχεις δικιο , οποιος εχει τελειωσει σχολειο με τον Γιωργο (ή τον Ηλια) ειναι σιγουρα ετοιμος να βουτηξει ως πρωταστερος.
Ο Πατερακης ανηκει σε αυτην την κατηγορια ανθρωπων που δε προκειται ποτε να κανουν εκπτωσεις στην ποιοτητα
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 04-07-07 στις 14:56.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-07, 13:53
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Open Water Diver

Απάντησα ναι στο ερώτημα του Θάνου. Αν ερμηνεύσουμε τις απαιτήσεις ενός οποιουδήποτε σχολείου με ακρίβεια και δεν κάνουμε εκπτώσεις στις προδιαγραφές τότε η απάντηση είναι στάνταρντ άσος.

Είμαι γενικά υπέρ της μεθόδου διδασκαλίας που προσεγγίζει τη μάθηση αρχίζοντας από τα απλά και εύκολα και σταδιακά βήμα με βήμα να προχωρεί στα πιό δύσκολα και σύνθετα. Η διαδικασία για να γίνει σωστά απαιτεί διαφορετικό χρόνο για τον κάθε νέο δύτη. Αρκετά συχνά δεν είναι αρκετές 4 βουτιές σε ανοικτή θάλασσα για να μπορέσει να καλύψει την απόσταση από το επίπεδο που βρίσκεται όταν ξεκινάει ένα σχολέιο μέχρι το επίπεδο που πρέπει να φτάσει για να θεωρηθεί αυτόνομος και ανεξάρτητος δύτης. Τι να κάνουμε. Υπάρχει και το στοιχείο της ιδιοσυγκρασίας! Οι προδιαγραφές του σχολείου όμως είναι αρκετά σαφής. Ο υποψήφιος δύτης πρέπει να μπορέι με ευκολία άνεση και κατά τρόπο επαναλήψιμο να εκτελεί διάφορες ασκήσεις και δεξιότητες. Αν η απόδοσή του στις 4 καταδύσεις είναι κάτω από εκείνη που ικανοποιεί τον εκπαιδευτή πέρα για πέρα ότι πρόκειτε για έτοιμο δύτη τότε το σχολέιο συνεχίζεται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 04-07-07 στις 13:57.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-07-07, 16:18
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Open Water Diver

Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

Νομίζω πως το Open Water όπως το διδάχτικα με προετοιμασε επαρκως για να γίνω μια δύτρια υπο επιτήρηση.. (σε καμια περίπτωση ακόμα και τώρα ως AOW δεν ήμουν και δεν ειμαι έτοιμη να πάω με ένα buddy του ίδου επιπέδου, να νοικιάσουμε μπουκάλες και να πάμε για κατάδυση).

Υπήρχε ασκήση που δεν καταφερα να κάνω... (δεν ξερώ τι μπορώ να κάνω για αυτό τώρα)

κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;

Δεν έκανα κατάδυση απο σκάφος στο σχολείο, ωστόσο αυτό δεν αποδείχτηκε και πολύ σημάντικό καθώς ουδέποτε ειχα πρόβλημα με κάτάδυση απο σκάφος απο το σχολείο και μετα.

βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Εβγαλα την μάσκα για καθαρισμό όσο κολυμπούσα... (αλλά και στον πυθμένα...)

Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;

νομίζω πως ναι πρέπει να σου δίνει τα ελάχιστα γιατί όπως αναφερθηκε σιγουρα το κόστος θα ήταν απαγορευτικό...



ΥΣ:Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα πάντως ειναι πως νοιώθω οτι δε θα μπορέσω να βοηθήσω το ζευγάρι μου σε μια περίπτωση ανάγκης...
Πίστευετε οτι το Rescue θα μπορέσει να με βοηθήσει σε αυτό?



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zin : 04-07-07 στις 18:16.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-07, 16:36
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Open Water Diver

το οτι δεν καταφερες να κανεις μια ασκηση , οποια κι αν ειναι αυτη, αποτελει καταφωρη παραβιαση των στανταρ του σχολειου.

Το σχολειο δεν επρεπε να τελειωσει πριν εκτελεσεις ανετα την ασκηση αυτη...προσεξε τι λεω....ΑΝΕΤΑ και οχι τζουπ σλουρπ την εκανα...

Αυτο δειχνει την ανεπαρκεια του εκπαιδευτη σου οποιος κι αν ειναι αυτος.
Ενδιαφερον βεβαια θα ειχε και η δικια του αποψη.

Περαν τουτου ( το οποιο ομως το βρισκω εξαιρετικα σημαντικο)
Δεν οφειλεις σε κανενα σχολειο να κανεις καταδυση απο σκαφος, απο παραλια με αμμο (που σερνονται οι ρυθμιστες και εχουμε αστοχια υλικου), απο βραχια, σε ρευμα , σε πολυ ρευμα, απο σκαφος τη νυχτα, απο σκαφος εν κινησει, με ωκεανειο κυμα,με παλιρροια, με απιστευτα θερμοκλινη της ταξεως απο 28 στα 16οC , απο σκαφος με πλατφορμα ή απο κουπαστη, απο ζουγκλα, και επειδη πολλοι φιλοι μου ερασιτεχνες δυτες τα εχουν κανει ολα τα παραπανω με ασφαλεια, σε πληροφορω οτι ουδεποτε τα διδαχθηκαν ή θα τα διδαχθουν ολα. Λογικο δεν ειναι?

Πως τα εμαθαν?

Μα με την τριβη αγαπητη μου, με την τριβη. Παρουσια εμπειροτερων, οπως γινοταν παντα και θα συνεχισει να γινεται σε ολες τις δραστηριοτητες της ζωης και οχι μονο στην καταδυση.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-07-07, 17:25
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Περαν τουτου ( το οποιο ομως το βρισκω εξαιρετικα σημαντικο)
Δεν οφειλεις σε κανενα σχολειο να κανεις καταδυση απο σκαφος, απο παραλια με αμμο (που σερνονται οι ρυθμιστες και εχουμε αστοχια υλικου), απο βραχια, σε ρευμα , σε πολυ ρευμα, απο σκαφος τη νυχτα, απο σκαφος εν κινησει, με ωκεανειο κυμα,με παλιρροια, με απιστευτα θερμοκλινη της ταξεως απο 28 στα 16οC , απο σκαφος με πλατφορμα ή απο κουπαστη, απο ζουγκλα, και επειδη πολλοι φιλοι μου ερασιτεχνες δυτες τα εχουν κανει ολα τα παραπανω με ασφαλεια, σε πληροφορω οτι ουδεποτε τα διδαχθηκαν ή θα τα διδαχθουν ολα. Λογικο δεν ειναι?
Δική σου γνώμη, και σεβαστή, αλλά καλό είναι να πεί και ο απλός δύτης τι πιστεύει ότι του έλειπε από την εκπαίδευση για να είναι "Αυτόνομος Δύτης". . να έχει δηλαδή την πεποίθηση όπως είπε η Ζίνα να κάνει βουτιά με έναν φίλο του, χωρίς την συνοδεία καταδυτικού....και να μην είναι το 1ο, 2ο, 3ο λιμανάκι
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-07-07, 17:27
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Open Water Diver

εχεις απολυτο δικιο!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-07-07, 18:22
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχολειο δεν επρεπε να τελειωσει πριν εκτελεσεις ανετα την ασκηση αυτη...προσεξε τι λεω....ΑΝΕΤΑ και οχι τζουπ σλουρπ την εκανα...

Εμενα αυτό το τζουπ σλουρπ κατι μου θυμίζει σε σχέση τις ασκήσεις που έκανα στο σχολείο...

Οπως και νάχει μαθαίνεις εκ των υστέρων τι ειναι αυτό που δεν εγινε σωστα...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-07-07, 22:40
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

Νομίζω πως το Open Water όπως το διδάχτικα με προετοιμασε επαρκως για να γίνω μια δύτρια υπο επιτήρηση.. (σε καμια περίπτωση ακόμα και τώρα ως AOW δεν ήμουν και δεν ειμαι έτοιμη να πάω με ένα buddy του ίδου επιπέδου, να νοικιάσουμε μπουκάλες και να πάμε για κατάδυση).

Υπήρχε ασκήση που δεν καταφερα να κάνω... (δεν ξερώ τι μπορώ να κάνω για αυτό τώρα)

κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;

Δεν έκανα κατάδυση απο σκάφος στο σχολείο, ωστόσο αυτό δεν αποδείχτηκε και πολύ σημάντικό καθώς ουδέποτε ειχα πρόβλημα με κάτάδυση απο σκάφος απο το σχολείο και μετα.

βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Εβγαλα την μάσκα για καθαρισμό όσο κολυμπούσα... (αλλά και στον πυθμένα...)

Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;

νομίζω πως ναι πρέπει να σου δίνει τα ελάχιστα γιατί όπως αναφερθηκε σιγουρα το κόστος θα ήταν απαγορευτικό...



ΥΣ:Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα πάντως ειναι πως νοιώθω οτι δε θα μπορέσω να βοηθήσω το ζευγάρι μου σε μια περίπτωση ανάγκης...
Πίστευετε οτι το Rescue θα μπορέσει να με βοηθήσει σε αυτό?


Ο Σύλλογος σύντομα θα ανακοινώσει κάτι για το θέμα αυτό, είναι άλωστε και ένας από τους στόχους μας.

Απόσπασμα από το καταστατικό του Συλλόγου:
γ) Η συνεχής ενημέρωση και επιμόρφωση των μελών του Συλλόγου πάνω σε θέματα της αυτόνομης κατάδυσης.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-07-07, 08:24
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Open Water Diver

Αν προσπαθήσω να θυμηθώ την εκπαίδευσή μου στο πρώτο ερασιτεχνικό αστέρι της Ομοσπονδίας το 1989, μου δίνεται η εντύπωση, σε συνάρτηση με αυτά που διαβάζω από τους άλλους φίλους εδώ, ότι τα πράγματα δεν είναι ίδια με τότε στην εκπαίδευση.
Θυμάμαι ότι την πρώτη μέρα της εκπαίδευσης υπήρχαν τεστ κολύμβησης (ελεύθερο, με πέδιλα, με πέδιλα και αναπνευστήρα χωρίς μάσκα, πλάγια κολύμβηση) και ελεύθερης κατάδυσης όπου εκτός των άλλων έπρεπε στα 3-4 μέτρα να πετάξεις την μάσκα σου στον βυθό, να κατέβεις να την βρεις να την καθαρίσεις και να επιστρέψεις στην επιφάνεια με την μάσκα σου φορεμένη σωστά και καθαρή από νερά.
Μπουκάλες και ρυθμιστές γνωρίζαμε από την δεύτερη ημέρα και οι ασκήσεις αυτές επαναλάμβάνονταν τις επόμενες τέσσερις καταδυτικές ημέρες φορώντας την αναπνευστική συσκευή. Θυμάμαι ακόμα ατελείωτες ασκήσης συντροφικής βοηθητικής αναπνοής (τότε κανείς δεν είχε χταπόδι), ασκήσεις για τον έλεγχο του πανικού (με απροειδοποίητο κλείσιμο της παροχής), ελεύθερες αναδύσεις από τα 10 μέτρα, πλάγιο κολύμπι στην επιφάνεια με όλον τον εξοπλισμό(χωρίς BCD φυσικά, ούτε ο εκπαιδευτής δεν είχε), υποβρύχιο κολύμπι με ένα πέδιλο κ.λπ. Επίσης θυμάμαι ότι τουλάχιστον από εκείνο το συγκεκριμένο σχολείο δεν πήραν το αστέρι όλοι οι συμμετέχοντες.
Καταδυτικά κέντρα και συνοδευόμενες βουτιές δεν γνώριζα να υπάρχουν και πολύ πρόσφατα, εγώ τουλάχιστον το έμαθα. Το ότι θα βουτούσες μόνος σου με το ζευγάρι σου ήταν δεδομένο. Μετά το τέλος του σχολείου η σχολή μας παραχωρούσε εξοπλισμό για δύο βουτιες χωρίς χρέωση και από και πέρα νοικιάζαμε κανονικά εξοπλισμό και βουτούσαμε μόνοι μας.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.