Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-07, 22:15
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Καλαμάκι (Κορινθιακός): H διαδρομή

Το Καλαμάκι είναι μια παραλία του Κορινθιακού χωρίς υποβρύχια τοπία ή μεγάλα ψάρια αλλά με πολύ ενδιαφέρουσα και εντυπωσιακή μικροζωή.
Θα γράψω εδώ μόνο τις οδηγίες για τη διαδρομή και τα υπόλοιπα -τα πιο ενδιαφέροντα- θα σας τα περιγράψω στην κατηγορία Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον και συγκεκριμένα εδώ:

Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης


Ελπίζω να σας κίνησα ήδη το ενδιαφέρον, μια και είναι από τις αγαπημένες μου περιοχές για βουτιά

Η διαδρομή Αθήνα - Καλαμάκι (Κορινθιακού) είναι το πολύ μιάμιση ώρα, αναλόγως πόσο καλά ξέρει κανείς το δρόμο και την κίνηση που θα συναντήσει.
Για να μη χαθείτε και μου φωνάζετε, τράβηξα μερικές φωτογραφίες της διαδρομής.

Παίρνουμε την Αττική οδό με κατεύθυνση προς Ελευσίνα.



Βγαίνουμε στην έξοδο [1] (δηλ. ουσιαστικά στην τελευταία έξοδο φεύγοντας από Αθήνα) και συνεχίζουμε δεξιά παίρνοντας την παλιά εθνική οδό με κατεύθυνση προς Ερυθρές και Πλαταιές.

Λίγο πριν τις Ερυθρές το τοπίο είναι ορεινό με υψόμετρο 640 μ. (σχετικά οριακό). Κατηφορίζοντας από το σημείο αυτό, συναντάμε τη διασταύρωση για Ερυθρές.



Συνεχίζουμε ευθεία χωρίς να μπούμε στις Ερυθρές (κατεύθυνση για φορτηγά) και σε 1-2 χλμ. συναντάμε τη ακόλουθη διασταύρωση:



Στρίβουμε αριστερά και συνεχίζουμε μέχρι που φτάνουμε στις Πλαταιές:



Περνάμε έξω από τις Πλαταιές, ακολουθώντας τις ταμπέλες προς Καπαρέλι.
Σε 8 χλμ. περίπου συναντάμε την επόμενη διασταύρωση:



...και στρίβουμε αριστερά προς Καπαρέλι και Καλαμάκι.



Με το που μπαίνουμε στο Καπαρέλι, βρίσκουμε ταμπέλα που μας κατευθύνει αριστερά: "Αγ.Βασίλης - Καλαμάκι: 13 χλμ"
(τελειώνουν τα βάσανά μας ).

Ο δρόμος αρχίζει να ανεβαίνει το βουνό (πράγμα λίγο παράδοξο για δρόμο που πηγαίνει σε παραλία) και λίγο πριν φτάσουμε στη διασταύρωση για Καλαμάκι το υψόμετρο είναι περίπου 430 μ.. Είναι το δεύτερο ψηλότερο σημείο της διαδρομής (μετά τα 640μ) κι αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε παρά μόνο με σκάφος.

Συναντάμε την τελική διασταύρωση για Καλαμάκι και στρίβουμε δεξιά:


Την ταμπέλα την έχουν κάνει κάποιοι σαν τα μούτρα τους, αλλά διαβάζεται ακόμη ένα "...μάκι".
Ο δρόμος είναι άσφαλτος μέχρι και 2-3 χλμ. πριν την παραλία και μετά γίνεται χωματόδρομος με λίγη πέτρα αλλά χωρίς εξαιρετικά δύσκολα σημεία (με λίγη καλή θέληση κατεβαίνεις άνετα και με συμβατικό αυτοκίνητο) και φτάνουμε στην περίφημη παραλία του Καλαμακίου:



Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί στην δεξιά μεριά αλλά ο δρόμος κατεβαίνει στην αριστερή.

Η παραλία έχει κάμποσα μόνιμα τροχόσπιτα και παράνομα χαμόσπιτα (κάποια χτισμένα πάνω στο χειμέριο κύμα) και μια σειρά δένδρων δίπλα στη θάλλασα που ενδείκνυνται για camping, με την προυπόθεση ότι έχετε πάρει νερό και φαγητό γιατί μαγαζιά δεν υπάρχουν στην παραλία.

Έχω βουτήξει 3-4 φορές στο αριστερό άκρο της παραλίας (κυρίως για να έχω σαν σημείο αναφοράς την ακτή) και 2-3 φορές στο δεξί. Μπαίνοντας στην αριστερή πλευρά, το νερό θολώνει (γιατί χύνεται στη θάλασσα γλυκό νερο) και έχει πολλούς αχινούς. Αν κάποιος μη-δύτης έχει σκοπό να κάνει μπάνιο καλύτερα να δοκιμάσει τη δεξιά πλευρά: Εξακολουθεί να έχει λίγους αχινούς αλλά έχει αμουδιά και κάπως πιο ζεστό νερό.

Είτε βουτήξετε αριστερά είτε δεξιά, κάποια στιγμή ο βυθός κάνει μια εντυπωσιακή καμπύλη και βαθαίνει όλο και πιο απότομα. Έχω βουτήξει μέχρι τα 35-40 μέτρα και απ' ότι φαίνεται συνεχίζει να βαθαίνει χωρίς να μπορώ να διακρίνω κάποιο εμφανές όριο.

Αυτό που με κράτησε στο Καλαμάκι είναι ότι είναι από τα λίγα μέρη που μπορεί να συναντήσει κανείς ιππόκαμπους, από τα -7 ως και τα -27 μέτρα

Για να μη σας παρασύρω άδικα, αν σας αρέσουν τα εντυπωσιακά υποθαλάσσια "τοπία", τότε μάλλον θα βαρεθείτε στο καλαμάκι: Το τοπίο είναι ένα μονότονος και αμμώδης βυθός.
Αν όμως σας ενδιαφέρει η μικροζωή κι ακόμη περισσότερο αν σας αρέσει να τη φωτογραφίζετε, τότε θα εθουσιαστείτε: Μέσα στη λάσπη και την άμμο θα βρείτε οφίουρους, αγκαθωτούς αστερίες, περίεργα "οβάλ" καβουράκια, μεγάλες πίνες, ασκίδια και φυσικά ιππόκαμπους.

Επειδή όμως τα πολλά λόγια είναι φτώχια, δείτε καλύτερα τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο αντίστοιχο θέμα



Σημείωση: Το υψομετρικό των 640μ είναι γενικά ασφαλές - αν και οριακό. Στις συνήθεις non-stop βουτιές που κάναμε με φίλους (συνήθως μέχρι τα -20 -25 μ. αλλά και κάποια φορά στα -38) δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ πρόβλημα, αλλά ο κανόνας είναι ότι χαζεύουμε τουλάχιστον 2-3 ώρες πριν πάρουμε το δρόμο της επιστροφής.
Αν κάνετε μια βαθιά βουτιά ή για κάποιο λόγο σας προβληματίζει το υψόμετρο, μπορείτε επιστρέφοντας να κάνετε αριστερά προς
Θήβα στη διασταύρωση των Ερυθρών, και να γυρίσετε από τη νέα Εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας παρακάμπτοντας το υψομετρικό σημείο των 640μ.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 10-07-07 στις 22:27.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-07, 12:35
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): H διαδρομή

Παράθεση:
Λίγο πριν τις Ερυθρές το τοπίο είναι ορεινό με υψόμετρο 640 μ. (σχετικά οριακό). Κατηφορίζοντας από το σημείο αυτό, συναντάμε τη διασταύρωση για Ερυθρές.
αυτο το υψομετρο Φοιβο δεν ειναι σχετικα οριακο, ειναι αρκετα πανω απο το οριο των 500μ που θεωρειται αποδεκτο.

Και επειδη εχω ζησει νοσο (οχι προσωπικα , αλλα στην παρεα) λογω υψομετρου θα πρεπει οποιος βουτηξει στο συγκεκριμενο μερος να χρησιμοποιησει το πιο πλουσιο Nitrox που επιτρεπεται και να αραξει πριν την επιστροφη για οσο περισσοτερο γινεται...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-07, 13:00
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): H διαδρομή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το υψομετρο Φοιβο δεν ειναι σχετικα οριακο, ειναι αρκετα πανω απο το οριο των 500μ που θεωρειται αποδεκτο.
Σημαντική η παρέμβαση Γιώργο
Προσωπικά, έχω συγκεχυμένες και αρκετά διαφορετικές πληροφορίες στο μυαλό μου για το αποδεκτό υψόμετρο.
Ξέρω π.χ. ότι το Dive Computer (μου) αλλάζει ζώνη στα 700, ότι τελικά δεν είναι θέμα υψομέτρου αλλά ελάτωσης βαρομετρικής πίεσης κι όταν έχει καταιγίδα (=βαρομετρικό χαμηλό) το όριο είναι σημαντικά χαμηλότερο και μπορεί να φτάσει και τα 250-300μ, ότι σίγουρα εξαρτάται από το βάθος και τη χρέωση αζώτου που έχουμε κι από την ώρα που έχουμε μείνει στο υψόμετρο της βουτιάς πριν ξεκινήσουμε για άνοδο, κλπ. κλπ

Ίσως πρέπει να ανοίξουμε ένα (κλασικό) θέμα "Κατάδυση και υψόμετρο" στην κατηγορία της Καταδυτικής ιατρικής και να ξεκαθαρίσουμε λίγο το ζήτημα βάζοντας κάποια αποδεδειγμένα ασφαλή όρια.

Εσένα μπορεί να σου είναι γνωστά και τετριμένα όλα αυτά, αλλά νομίζω πολύς κόσμος έχει μια σύγχυση στο μυαλό του σχετικά με το θέμα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-07, 13:22
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): H διαδρομή

σωστα!

Εχουμε παλι το ιδιο ζητημα οπως αυτο με την "dir" θεωρηση....

Στην καταδυση δεν υπαρχει ενα απολυτο και ξεκαθαρο οριο σε τιποτα. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ και εχουν να κανουν με πιθανοτητες και απειρους ασταθμητους παραγοντες.

Εν προκειμενω οι παραγοντες ειναι η ανθρωπινη φυσιολογια που προφανως διαφερει στον καθενα, το προφιλ τη καταδυσης καθως και το αναπνεουμενο μιγμα, και οπως πολυ σωστα τονισες η ατμοσφαιρικη πιεση (πιθανοτατα και η θερμοκρασια παιζει ρολο).

Οταν ομως απευθυνεσαι σε εναν δυτη αναψυχης δεν μπορεις να ζητας μια κβαντομηχανικη προσεγγιση του ολου ζητηματος αλλα οφειλεις να του δωσεις εναν απολυτο κανονα ωστε να τον ακολουθει ευκολα.

500 μετρα ειναι οτι προτεινει η DAN (300μετρα για την PADI)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

υπάρχει δυνατότητα γεμίσματος στο καλαμάκι ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-08, 10:05
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nicholas S. Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει δυνατότητα γεμίσματος στο καλαμάκι ?
Νικόλα, δυστυχώς δεν έχει καταδυτικό κέντρο εκεί κοντά.
Για να καταλάβεις όταν είχε έρθει η Lucy Woodall για τη μελέτη των ιπποκάμπων, της είχα προτείνει και έμεινε τελικά στη Χαλκίδα -περίπου 1 ώρα δρόμο: Είναι το πιο κοντινό αστικό κέντρο (χωρίς βουνά ανάμεσα) που μπορεί κανείς να γεμίσει φιάλες.

Εναλλακτικά, για πολλαπλές βουτιές θα βόλευε ένα φορητό κομπρεσέρ βενζίνης...
(ούτε ρεύμα έχει η περιοχή).

Βλέπω ψήνεσαι εεε?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 15-04-10 στις 14:10.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-08, 10:12
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόλα, δυστυχώς δεν έχει καταδυτικό κέντρο εκεί κοντά.
Για να καταλάβεις όταν είχε έρθει η Lucy Woodall για τη μελέτη των ιπποκάμπων, της είχα προτείνει και έμεινε τελικά στη Χαλκίδα -περίπου 1 ώρα δρόμος: Είναι γιατί το πιο κοντινό αστικό κέντρο (χωρίς βουνά ανάμεσα) που μπορεί κανείς να γεμίσει.

Εναλλακτικά, για πολλαπλές βουτιές θα βόλευε ένα φορητό κομπρεσέρ βενζίνας...
(ούτε ρεύμα έχει η περιοχή).

Βλέπω ψήνεσαι εεε?
yep !!!
οπότε καλό θα είναι να κουβαλήσω μπουκάλες !
Στο καλαμάκι μπορώ να μείνω ? υπάρχει κάποιο ξενοδοχείο/δωμάτια ?

λέω για Π/Σ/Κ, 3 βουτιές Σάββατο και 1 Κυριακή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas S. : 07-04-08 στις 10:16.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-08, 10:26
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nicholas S. Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο καλαμάκι μπορώ να μείνω ? υπάρχει κάποιο ξενοδοχείο/δωμάτια ?

λέω για Π/Σ/Κ, 3 βουτιές Σάββατο και 1 Κυριακή.
Στο καλαμάκι έχει μόνο λυόμενα, τροχόσπιτα και φυσικά ...αυθαίρετα σε μικρή απόσταση από το χειμέριο κύμα.
Υπάρχει ξενοδοχείο σε έναν κοντινό οικισμό τον Αγ.Βασίλειο (περνάς ένα υψόμετρο γύρω στα 500 μέτρα για να φτάσεις εκεί) αλλά δεν έχω τα στοιχεία του ξενοδοχείου αυτή τη στιγμή.
Εναλλακτικά για 2 βράδια θα πρότεινα camping: έχει δέντρα στην παραλία - αλλά φέρε μαζί σου οπωσδήποτε νερό.

Πες μας πότε το προγραμματίζεις, να σου κάνουμε παρέα
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο καλαμάκι έχει μόνο λυόμενα, τροχόσπιτα και φυσικά ...αυθαίρετα σε μικρή απόσταση από το χειμέριο κύμα.
Υπάρχει ξενοδοχείο σε έναν κοντινό οικισμό τον Αγ.Βασίλειο (περνάς ένα υψόμετρο γύρω στα 500 μέτρα για να φτάσεις εκεί) αλλά δεν έχω τα στοιχεία του ξενοδοχείου αυτή τη στιγμή.
Εναλλακτικά για 2 βράδια θα πρότεινα camping: έχει δέντρα στην παραλία - αλλά φέρε μαζί σου οπωσδήποτε νερό.

Πες μας πότε το προγραμματίζεις, να σου κάνουμε παρέα
καλό το camping αλλά θα έχω θέμα με το φόρτιζμα ! Θα μου πεις αυτό λύνεται με μια extra μπαταρία !
Μάλλον πρέπει να περιμένω λίγο να ανοίξει ο καιρός !
Εννοείτε ότι θα πέσουν τα ανάλογα pm !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-08, 10:36
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): H διαδρομή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Παράθεση:
Λίγο πριν τις Ερυθρές το τοπίο είναι ορεινό με υψόμετρο 640 μ. (σχετικά οριακό). Κατηφορίζοντας από το σημείο αυτό, συναντάμε τη διασταύρωση για Ερυθρές.
αυτο το υψομετρο Φοιβο δεν ειναι σχετικα οριακο, ειναι αρκετα πανω απο το οριο των 500μ που θεωρειται αποδεκτο.

Και επειδη εχω ζησει νοσο (οχι προσωπικα , αλλα στην παρεα) λογω υψομετρου θα πρεπει οποιος βουτηξει στο συγκεκριμενο μερος να χρησιμοποιησει το πιο πλουσιο Nitrox που επιτρεπεται και να αραξει πριν την επιστροφη για οσο περισσοτερο γινεται...
Μια και το θέμα είναι επίκαιρο, λόγω της αυριανής εξόρμησης για βουτιά στο Καλαμάκι, προτείνω εναλλακτικά στην επιστροφή, αντί της διαδρομής από παλιά εθνική οδό (Θήβα - Ερυθρές (Κριεκούκι) κλπ), την διαδρομή μετά τη Θήβα μέσω της νέας εθνικής οδού.
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω το υψόμετρο που συναντάμε σ' αυτήν, αλλά θεωρώ σίγουρο ότι είναι χαμηλότερο των 640 μέτρων.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.