Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-03-12, 11:19
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Αγαπητέ Πολικέ σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ειδικά γι΄ αυτές που αφορούν την εταιρεία Χατζηκωνσταντή!

Μήπως έχεις περισσότερες πληροφορίες για το διάστημα που το πλοίο έμεινε παροπλισμένο στο λιμάνι του Πειραιά; Μήπως επίσης εντόπισες κι΄ άλλες φωτογραφίες του πλοίου, πέρα από την γνωστή, στο αρχείο του ΕΛΙΑ;

Τέλος τι ελπίδες υπάρχουν να αποκτήσουμε ένα αντίγραφο από το συμβόλαιο αγοραπωλησίας, που έχεις στο αρχείο σου. Είναι αυτονόητο ότι θα χρησιμοποιηθεί, αν χρησιμοποιηθεί ποτέ, μόνο μετά από δική σου άδεια, με το δικό σου copyright και τα ανάλογα credits!

Xαιρετώ
DG
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-03-12, 16:19
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Καλησπέρα Δημήτρη και υπόλοιποι φίλοι.
Σχετικά με τα νομικά έγγραφα που έχω στη διάθεση μου, σκοπεύω να τα αξιοποιήσω κάποια στιγμή οπότε θα προτιμούσα να παραμείνουν προς το παρόν στο αρχείο μου.

Υπάρχουν δυο-τρείς ακόμη φωτογραφίες που εκτιμώ οτι μπορεί να απεικονίζουν το Αθηνά. Άμα υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να τις ανεβάσω στο νήμα.

Μιας και ρώτησες για την περίοδο κατά την οποία το Αθηνά έμεινε ανενεργό, να θυμίσω οτι ο κύριος Γιάννης (Γιάννης 1940) ανέφερε στην αφήγηση του οτι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης 1940 Εμφάνιση μηνυμάτων
έμαθα από ένα μπαρμπα-μάστορα που άκουσε την κουβέντα πως ήταν το Αθηνά που μετέφερε εβραίους στην πατρίδα τους. Μας είπε πως το καράβι το είχαν σηκώσει από τα Αμπελάκια που ήταν βυθισμένο και στο Πέραμα το επισκευάσανε όπως όπως.
Στο άρθρο του "Εφοπλιστή" παραθέτεις μια κατάθεση του πλοιάρχου Εξαρχόπουλου που φέρει το πλοίο να έχει βυθιστεί κατά τη ρυμούλκηση του από το λιμάνι του Πειραιά το 1939.

Θα πρέπει να συμφωνήσω με τον κ.Γιάννη μιας και τα έγγραφα αναφέρουν πως το πλοίο ήταν ήδη το 1938 παροπλισμένο στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Συγκεκριμένα αναγράφουν "Επεβλήθη αναγκαστική κατάσχεσις εν Αμπελακίους Σαλαμίνος... την 27η Οκτωβρίου 1938".

Όπως προανέφερα το Αθηνά κατά τη δεκαετία του τριάντα είχε εμπλακεί σε μακροχρόνια νομική διελκυνστίδα και γνώρισε αρκετές κατασχέσεις, συντηρητικές και μή.

Προφανώς αυτό οδήγησε σε εγκατάλειψη του σκάφους και ελλείψη συντήρησης θα παρουσιάστηκαν διαρροές οι οποίες το οδήγησαν στο βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-03-12, 16:04
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Καλησπέρα Πολικέ,

απόλυτα κατανοητό αυτό για τα νομικά έγγραφα.


Οι φωτογραφίες είναι ευπρόσδεκτες και εγώ προσωπικά θα τις έβλεπα με μεγάλη μου χαρά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία της κατάσχεσης του πλοίου στα Αμπελάκια, την 27η Οκτωβρίου 1938. Ήταν ένας κρίκος που μου έλειπε.

Παραθέτω εδώ τρεις σελίδες από τον βρετανικό φάκελο ADM 1-20776, με τις βρετανικές αναφορές και την κατάθεση του κυβερνήτη του ΑΘΗΝΑ Βασίλη Εξαρχόπουλο. Αν χρειάζεσαι ολόκληρο τον φάκελο, στείλε μου ΠΜ.

Με εκτίμηση
DG


Υ.Γ.
Δεν γνωρίζω αν η ανάλυση των συνημμένων επαρκεί. Αν όχι κατατόπισέ με.






Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-04-12, 11:38
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Το άρθρο για την «Αθηνά του Τζων», το οποίο κυκλοφόρησε σε τέσσερα μέρη στα τεύχη 224-227 του περιοδικού Εφοπλιστής, φαίνεται ότι ξύπνησε μνήμες και κίνησε το ενδιαφέρον ανθρώπων που ασχολούνται επαγγελματικά με την θάλασσα, όπως του καπετάνιου Μιχάλη Λάμπρου. Ο κύριος Λάμπρου από την Κω, έστειλε επιστολή στο περιοδικό Εφοπλιστής, σχετιζόμενη με το τελευταίο μέρος της ιστορίας της «Αθηνάς του Τζων», η οποία και εκδόθηκε στο τεύχος Απριλίου 2012.

Χαιρετώ
DG

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-05-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Πολικός Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δυο-τρείς ακόμη φωτογραφίες που εκτιμώ οτι μπορεί να απεικονίζουν το Αθηνά. Άμα υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να τις ανεβάσω στο νήμα.
Mε πολύ καθυστέρηση ανεβάζω δυο από τις φωτογραφίες που πιθανώς να δείχνουν το Αθηνά.


33291-11.jpg


Σε αυτήν παρακάτω εκτιμώ οτι είναι από την περίοδο που έμεινε παροπλισμένο στον Πειραιά. Την χρονολογώ κάπου μεταξύ 1931 και 1933.


33290-11.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-06-12, 16:09
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Όποιος ενδιαφέρεται για την ιστορία της «Αθηνάς του Τζων», την ανάπτυξη της ελληνικής εμπορικής ναυτιλίας και της νεότερης ιστορίας της νοτιοανατολικής Μεσογείου, μπορεί να διαβάσει ή να κατεβάσει ολόκληρο το άρθρο, σε μορφή PDF, από εδώ: «Η Αθηνά του Τζων».

Το άρθρο κυκλοφόρησε σε τέσσερα μέρη στα τεύχη 224-227, του περιοδικού «Εφοπλιστής», από τον Δεκέμβριο του 2011 έως και τον Μάρτιο του 2012.


DG
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-09-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Αγαπητέ Πολικέ σε χαιρετώ.

Στηριζόμενος στην δήλωσή σου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Πολικός Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει ενδιαφέρον για περαιτέρω ιστορικά στοιχεία, θα χαρώ να συνεισφέρω στη συζήτηση.
θα ήθελα την βοήθεια σου για την ταυτοποίηση αυτού του πλοίου (βλ. συνημμένο) το οποίο υπήρχε απεικονισμένο στην αφίσα για την 1η Πειραϊκή Αμφικτυονία η οποία οργανώθηκε πέρυσι από τον Δήμο Πειραιά.
Μήπως γνωρίζεις πιο πλοίο είναι;

Αν και τα „σινιάλα“ στην τσιμινιέρα δεν φαίνεται να είναι των Μακ Δούαλ και Βάρβουρ (δυστυχώς η φωτογραφία κρίβει το κάτω μέρος του φουγάρου), το πλοίο σαν μέγεθος και σαν κατασκευή μου θυμίζει το „Αθηνά του Τζων“. Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι αυτό;
Γνωρίζεις μήπως τα εταιρικά „σινιάλα“ του πλοίου;

Ευχαριστώ για την βοήθεια.
DG


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 20-09-12 στις 14:34.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-10-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Ευχαρίστως να συνδράμω.
Το πλοίο στη φωτογραφία δεν είναι το Αθηνά. Ακόμη και αν δεν ήξερα ποιό είναι, θα το έλεγα με βεβαιότητα μιας και το πλοίο δεν φέρει ελληνική σημαία όπως έφερε πάντοτε το Αθηνά.

Το εικονιζόμενο είναι το ατμόπλοιο Κασσιανή, ιδιοκτησίας του Μηνά Τσαμπουνάρη που είχε την έδρα του στην Αλεξάνδρεια. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είχε αναρτηθεί παλιότερα και σε άλλο φόρουμ ενώ είχε δημοσιευτεί πριν καιρό στην εφημερίδα "Καθημερινή". Το πλοίο είχε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιστορία η οποία ξεκίνησε με την ναυπήγηση του στη Σκωτία το 1861, τριάντα χρόνια πριν το Αθηνά.

Το πλοίο ταξίδεψε για ένα μικρό διάστημα στη γραμμή Κάσσος - Αλεξάνδρεια όπου υπήρχε σημαντική παροικία από Κασσιώτες.

Σχετικά με τα εταιρικά σινιάλα του Αθηνά, είναι αυτά που φαίνονται και στη γνωστή φωτογραφία του ΕΛΙΑ. Δηλαδή μαύρο φουγάρο και άσπρη ρίγα. Αυτό νομίζω οτι είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με την ιστορία της ακτοπλοΐας μιας και η εταιρία του "Τζών" ήταν από τις πρωτοπόρες και σημαντικές ελληνικές ακτοπλοΐκές εταιρίες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-10-12, 18:11
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Αγαπητέ Πολικέ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

DG
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-12-12, 10:59
Το avatar του χρήστη Explorer
Explorer Explorer is offline
 
Εγγραφή: 18-04-2012
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Κατά την πρόσφατη παραμονή μου στην Αθήνα ένας φίλος που γνωρίζει τα ενδιαφέροντα μου με προμήθευσε με φωτοτυπίες του άρθρου «Η Αθηνά του Τζων» του Δημήτρη Γκαλών. Τέτοιες φιλότιμες προσπάθειες πρέπει να έχουν και συνέχεια και ελπίζω η διάθεση μου να κάνω κάποιες διορθώσεις να μη θεωρηθεί επικριτική αλλά παρακινητική. Ομολογώ ότι δεν μπόρεσα να διαβάσω προσεκτικά το άρθρο μιας και ο διαθέσιμος χρόνος και το εκτενές του κειμένου δεν μου το επέτρεψαν. Στάθηκα περισσότερο στο Γ’ μέρος μιας και αυτό βρήκα πιο ενδιαφέρον και θα ήθελα σταθώ σε ένα δυο σημεία που μου κέντρισαν την προσοχή και που αξίζει να τεθούν στη σωστή τους βάση.


Στη σελίδα 112 του Γ’ μέρους, ξεκινάς αναφέροντας πως «Το 1919…η εταιρεία Μακ Δουάλ καθώς και οι εταιρίες Γουδή, Ερμουπόλεως, Κυκλαδική, Παπαλεονάρδου και Πανελλήνιος απορροφήθηκαν από την Α.Ε.Ε.Θ.Ε.»Η εταιρεία του Τζων Μακ Δούαλ στην πραγματικότητα περιήλθε τον Ιούλιο του 1917 στην Α.Ε.Ε.Θ.Ε. και έτσι έπαυσε να υπάρχει πια.


Στην ίδια σελίδα αναφέρεις πως «την ίδια χρονιά που ιδρύθηκε η ΑΕΕΘΕ, το 1919, απεβίωσε ο Αντώνιος Π.Παληός». Μιας και ήδη έχεις σωστά αναφέρει ότι η ΑΕΕΘΕ ιδρύθηκε το 1916, αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται περί λάθους εκ παραδρομής. Ο Αντώνιος Παληός πράγματι απεβίωσε το 1919.


Στη σελίδα 116 αναφέρεις την «Πανελλήνιο Ακτοπλοϊκή Ένωση» κάνοντας λόγο για ένα φορέα που «προέκυψε από την ένωση των ελληνικών ακτοπλοϊκών εταιρειών με σκοπό αφενός την υποστήριξη της Μικρασιατικής εκστρατείας και αφετέρου τη διευθέτηση των πολλά υποσχόμενων ναυτιλιακών δραστηριοτήτων στις μετά τη Συνθήκη των Σεβρών παραχωρημένες περιοχές».

Για να μαθαίνουν και οι νεότεροι σωστά την ιστορία της ναυτιλίας μας, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η «Πανελλήνιος Ακτοπλοΐκή Ένωσις» ήταν στην πραγματικότητα η αντίστοιχη «Ένωση Εφοπλιστών Ακτοπλοΐας» της εποχής. Δεν ήταν ένωση των εταιριών και ο σκοπός της ήταν – όπως και σήμερα – να αποτελέσει το «συνδικαλιστικό όργανο» των εφοπλιστών της ακτοπλοΐας ή καλύτερα το
lobbyτους. Όπως σωστά αναφέρει και ο εκλεκτός συγγραφές Αναστάσιος Τζαμτζής «ήταν μια προσπάθεια να οργανωθούν κατά κάποιο τρόπο οι ακτοπλόοι εφοπλιστές προκειμένου από κοινού να υποστηρίξουν τα αιτήματα τους.
Επομένως θα πρέπει να διορθωθεί και η παρακάτω φράση «Ο στόλος της Πανελληνίου Ακτοπλοΐκής Εταιρίας, ο οποίος δημιουργήθηκε με σκοπο το αναμενόμενο κέρδος από τις επιχειρήσεις στα νεά προσαρτημένα εδάφη». Η Πανελλήνιος Ακτοπλοΐκή Ένωσις δεν ήταν ούτε εφοπλιστική εταιρία, ούτε βέβαια είχε στόλο. Ήταν ένα σωματείο, ο σκοπός του οποίου αναφέρεται με λεπτομέρεια στο βιβλίο «Ελληνική Επιβατική Ακτοπλοΐα» του Α.Ι.Τζαμτζή όπου παραθέτει και το κείμενο της ιδρύσεως του σωματείου, στις 19 Μαΐου 1919.

Ο σκοπός που περιγράφεις, περί σύνδεσης με τα νεα προσαρτημένα εδάφη, μάλλον περισσότερο ταιριάζει στην περιγραφή του σκοπού της Δ.Θ.Μ. (Διεύθυνσις Θαλλασίων Μεταφορών). Εκτενής αναφορά για τη λειτουργία της Διεύθυνσις υπάρχει στο ίδιο βιβλίο καθώς και σε άλλες πηγές.


Σχετικά με τη χρήση της σύντμησης Ε/Α δεν θα επεκταθώ μιας και τα έχουμε γράψει και αλλού. Το σωστό είναι Ε/Γ Α/Π (επιβατηγό ατμόπλοιο).


Ο χρόνος μου έχει στερέψει και πολύ σύντομα θα πρέπει να επανέλθω στις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις. Ελπίζω σύντομα να βρω τον απαραίτητο χρόνο να διαβάσω ολόκληρο το άρθρο και να επανέλθω με περισσότερα σχόλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.