Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-04-09, 18:47
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

GKAM μας έβαλες πάλι σε ψάξιμο.... Στο Λευτέρη υπάρχει το Βέρα σε 2 "τεμάχια" , ένα παλιό ατμόπλοιο στα 50+ (βλέπε topic αγνωστο ναυάγιο παρακάτω...) και ίσως ένα τρίτο.
Πάρι θυμάσαι το "small wreck" στο σχεδιάγραμμα (που με αυτό είχαμε ξεκινήσει κάποιες έρευνες στο Λευτέρη για το ατμόπλοιο στα 50...). Σίγουρα δεν ήταν το Βέρα γιατί το Βέρα δεν είχε βυθιστεί ακόμα όταν έγινε το σχεδιάγραμμα,
ήταν ακόμα έξω από το νερό.

http://www.shipfriends.gr/forum/show...?t=1798&page=2
Πιθανώς υπάρχει και ένα τρίτο ναυάγιο στην ξέρα. Σε αυτή την περίπτωση η εκδρομή σας μπορεί να πάρει μια περιπετειώδη και εξερευνητική τροπή.
Ο Πάρις έχει το σχεδιάγραμμα.. το χάρη του... χαμένου ναυαγίου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-09, 19:27
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Βρήκα και το μεγαλύτερο κομμάτι από άρθρο που είχα γράψει σε συνεργασία με τον Πάρη για το περιοδικό Thalassa σχετικά με το ναυάγιο του Λευτέρη.
Το ναυάγιο βρέθηκε λίγο καιρό αργότερα όπως είπαμε...
Επειδή τα είπα λίγο μπερδεμένα στο προηγούμενο post εδώ είμαι πιο αναλυτικός ... νομίζω...

http://www.thalassamag.gr/article1.asp?ElementId=70098

Το small wreck είναι το άλλο ναυάγιο του σχεδιαγράμματος και είναι στην Νοτιοδυτική πλευρά του υφάλου στα -20 μ. περίπου...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-09, 01:13
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
GKAM μας έβαλες πάλι σε ψάξιμο.... Στο Λευτέρη υπάρχει το Βέρα σε 2 "τεμάχια" , ένα παλιό ατμόπλοιο στα 50+ (βλέπε topic αγνωστο ναυάγιο παρακάτω...) και ίσως ένα τρίτο.
Πάρι θυμάσαι το "small wreck" στο σχεδιάγραμμα (που με αυτό είχαμε ξεκινήσει κάποιες έρευνες στο Λευτέρη για το ατμόπλοιο στα 50...). Σίγουρα δεν ήταν το Βέρα γιατί το Βέρα δεν είχε βυθιστεί ακόμα όταν έγινε το σχεδιάγραμμα,
ήταν ακόμα έξω από το νερό.

http://www.shipfriends.gr/forum/show...?t=1798&page=2
Πιθανώς υπάρχει και ένα τρίτο ναυάγιο στην ξέρα. Σε αυτή την περίπτωση η εκδρομή σας μπορεί να πάρει μια περιπετειώδη και εξερευνητική τροπή.
Ο Πάρις έχει το σχεδιάγραμμα.. το χάρη του... χαμένου ναυαγίου...
Γιώργο υπάρχει περιπτωση ο χάρτης-σκαρίφημα να είναι μετά το 1999; Γιατί το small wreck έχω την εντύπωση πως είναι το "Βέρα". Αυτό που μας μπέρδεψε είναι ότι είναι λάθος οι διευθύνσεις. Αντέστρεψέ τον και θεώρησε ότι όπου λέει βορράς είναι νότος (αν θυμάμαι καλά) και θα δεις πως όλα έρχονται στη θέση τους. Τα διάφορα διάσπαρτα κομμάτια που αναρωτιόμασταν πού ανήκουν έμαθα αργότερα ότι είναι του "Βέρα" που εκσφενδονίστηκαν από τους δυναμίτες των ψαράδων κατά μία εκδοχή, ή από την ελεγχόμενη έκρηξη για να το βυθίσουν κατά μία άλλη. Άλλωστε εσύ από τότε το είχες επισημάνει ότι δε σου φαίνονταν για πολύ παλιά και είχες δίκιο.

Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχει και τρίτο ναυάγιο σύμφωνα με το αξίωμα του επιστημονισμού ότι αν κάτι δεν έχει αποδειχτεί με απόλυτο τρόπο ότι δεν υφίσταται, τότε πιθανά να υφίσταται.

Γιώργο (Καμ) έχεις επίσης απόλυτα δίκιο ότι η περιγραφή σου δεν ταιριάζει στο "άγνωστο ναυάγιο". Το τελευταίο βρίσκεται ακουμπισμένο στο πλάι και το ρηχότερο σημείο του είναι στα 35 μέτρα (και πατάει στα 50). Εντωμεταξύ ένας 85χρονος καταπληκτικός κύριος που έζησε την εποχή του β' ππ πολύ έντονα (ήταν στον ΕΛΑΣ και συνήθιζε εκείνη την εποχή να βυθίζει καΐκια που είχαν επιτάξει η γερμανοί) μου έχει πει με βεβαιότητα ότι είναι αμερικάνικο πλοίο του UNRA που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια (σχέδιο Marshal) και που προσάραξε στον Λευτέρη το 1946-47. Ο άνθρωπος είναι απόλυτα αξιόπιστος, αλλά η πληροφορία δεν είναι διασταυρωμένη...

Οπότε τέλος πάντων ή κάπου στο Λευτέρη υπάρχει και τρίτο ναυάγιο, ή το ναυάγιο που λες δεν είναι στο Λευτέρη. Ελπίζω το βίντεο να μας βοηθήσει να βγάλουμε συμπεράσματα. Από τη φωτογραφία δεν καταλαβαίνω κάτι, αλλά θα την έχω μαζί μου στο τσιμπούσι με τους σφουγγαράδες. Εκεί θα μάθουμε και πολλά για τον Αλφόνς. Για τον Hass δεν έχω και πολλές ελπίδες να μάθουμε στο Τρίκερι, ελπίζω να διαψευστώ. Γι' αυτόν πάντως μπορούμε κάποια άλλη στιγμή να έρθουμε σε επαφή με ανθρώπους που κάναν παρέα και νομίζω βουτούσαν μαζί του. Ξέρω ποιοι είναι και το έχω έτσι κι αλλιώς στο μυαλό μου...

υ.γ. Γιώργο Καρέλα όταν λες "το άρθρο που έγραψα σε συνεργασία με τον Πάρη" εννοείς τις δύο διορθώσεις που έκανα στα τοπονύμια όταν μου το έστειλες τελειωμένο;
(αυτό για όσους δεν σε ξέρουν προσωπικά)
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-09, 07:24
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο (Καμ) έχεις επίσης απόλυτα δίκιο ότι η περιγραφή σου δεν ταιριάζει στο "άγνωστο ναυάγιο". Το τελευταίο βρίσκεται ακουμπισμένο στο πλάι και το ρηχότερο σημείο του είναι στα 35 μέτρα (και πατάει στα 50). Εντωμεταξύ ένας 85χρονος καταπληκτικός κύριος που έζησε την εποχή του β' ππ πολύ έντονα (ήταν στον ΕΛΑΣ και συνήθιζε εκείνη την εποχή να βυθίζει καΐκια που είχαν επιτάξει η γερμανοί) μου έχει πει με βεβαιότητα ότι είναι αμερικάνικο πλοίο του UNRA που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια (σχέδιο Marshal) και που προσάραξε στον Λευτέρη το 1946-47. Ο άνθρωπος είναι απόλυτα αξιόπιστος, αλλά η πληροφορία δεν είναι διασταυρωμένη...

Οπότε τέλος πάντων ή κάπου στο Λευτέρη υπάρχει και τρίτο ναυάγιο, ή το ναυάγιο που λες δεν είναι στο Λευτέρη.
Πάρη, νομίζω πως τελικά μιλάμε για 3ο ναυάγιο.

Ο Hass, αναφέρει ξεκάθαρα πως το σημείο στο οποίο γυρίσαν τα πλάνα είναι ο Λευτέρης.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-09, 08:02
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Spoiler Alert : αποφάσισα να ανεβάσω το clip από το ναυάγιο του Λευτέρη για τους ανυπόμονους.

Στο www.kamarinos.com/wrecks/lefteris wreck.wmv (6.5Mb) θα δείτε το ναυάγιο, ένα καρχαρία (!) και μία περιπέτεια του Hass με την τοξικότητα του οξυγόνου.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-04-09, 08:13
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

George δουλεύει σίγουρα το link?
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-04-09, 08:17
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
George δουλεύει σίγουρα το link?
…το δοκίμασα από 2 συνδέσεις και παίζει ΟΚ. Μήπως δεν έχεις wmv player/plugin; Δοκίμασε δεξί κλίκ και «SaveAs» για να πάρεις το αρχείο.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-04-09, 08:20
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Σε μένα δουλεύει πάντως
Είναι βέβαια αρκετά σκοτεινό - λογικό λόγω τεχνολογίας και παλαιότητας του υλικού, αλλά ίσως σηκώνει κάποια επεξεργασία.

Thanks GKAM

ΥΓ: Το άλλο πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω γερμανικά, αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα όχι του video
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-04-09, 08:20
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Ευχαριστώ!
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-04-09, 14:35
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Spoiler Alert : αποφάσισα να ανεβάσω το clip από το ναυάγιο του Λευτέρη για τους ανυπόμονους. /GKAM


Με το videάκι αυτό (πολύ ωραίο πάντως) δεν βγαίνει άκρη... Φαίνεται μεγάλο ατμόπλοιο και μου κολλάει πιο πολύ με το large wreck, το γνωστό και μη εξαιρετέο βαθύ ναυάγιο που τότε πάντως μπορεί να ήταν ακόμα σε πιο ρηχά νερά. Από την κατάστασή του μοιάζει όντως όπως τα λέει ο Hass και μεταφράζει ο Γιώργος να είναι βυθισμένο 8 χρόνια τουλάχιστο...

Εγώ βρήκα ότι το σκίτσο με τα ναυάγια το είχα σώσει στο σκληρό στο τέλος του 2002, το mail που είχα ανταλλάξει πρέπει να ήταν τουλάχιστον 1-2 χρόνια πριν και αν δεν με απατά η μνήμη μου ο Άγγλος αυτός που ήταν συνιδιοκτήτης καταδυτικού κέντρου στη Σκιάθο μου μιλούσε για παρελθόντα έτη, άρα δεν πρέπει να είναι το Βέρα το small wreck.
Στο σκίτσο το "small wreck" είναι στη Δυτική πλευρά του υφάλου, σημειώνεται ατόφιο και όχι κομμένο ούτε διαλυμένο (όπως το large wreck) στα 24 μ με προσανατολισμό Ανατολή Δύση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.