Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-09, 07:57
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Ναυάγια στο Τρίκερι (Hans Hass, Alfons Hochhauser - Ξέρα "Λευτέρης")

Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον να προσθέσουμε πως ο Hans Hass είχε επισκευθεί το Τρίκερι την δεκαετία του ’40 (!) και μάλιστα είχε καταδυθεί σε ένα από τα ρηχά ναυάγια. Γνωρίζοντας πως χρησημοποιούσε συσκευές οξυγόνου, εικάζω πως το μέγιστο βάθος ήταν τα 20 μέτρα. Μήπως γνωρίζει κανείς από τους ντόπιους πιο μπορεί να ήταν;

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε και την ιστορία του Αυστριακού Alfons Hochhauser. Πρόκειται για έναν από τους στενούς συνεργάτες του Hass, ο οποίος έφερε το ψευδώνυμο «Ξενοφών» στα φιλμ και βιβλία. Το 1957, επέστρεψε στην Ελλάδα και εγκαταστάθηκε στο Τρίκερι. Παντρεύτηκε την αγαπημένη του Χαρίκλεια και μαζί εκμεταλλευόντουσαν περί τα 20 δωμάτια μέχρι το 1969. Ο Alfons, έφυγε δυστυχώς από τη ζωή το το 1981 αλλά υπάρχει μια ιστοσελίδα με περισσότερα στοιχεία γύρω από τη ζωή του (http://www.alfons-hochhauser.de). Είμαι περίεργος αν τον θυμάται κανένας ακόμα. Από το 1970 και ύστερα, μεταφέρθηκε στο Ανατολικό Πήλιο στο Κουλούρι (Βενετο).

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-09, 10:03
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον να προσθέσουμε πως ο Hans Hass είχε επισκευθεί το Τρίκερι την δεκαετία του ’40 (!) και μάλιστα είχε καταδυθεί σε ένα από τα ρηχά ναυάγια. Γνωρίζοντας πως χρησημοποιούσε συσκευές οξυγόνου, εικάζω πως το μέγιστο βάθος ήταν τα 20 μέτρα. Μήπως γνωρίζει κανείς από τους ντόπιους πιο μπορεί να ήταν;

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε και την ιστορία του Αυστριακού Alfons Hochhauser. Πρόκειται για έναν από τους στενούς συνεργάτες του Hass, ο οποίος έφερε το ψευδώνυμο «Ξενοφών» στα φιλμ και βιβλία. Το 1957, επέστρεψε στην Ελλάδα και εγκαταστάθηκε στο Τρίκερι. Παντρεύτηκε την αγαπημένη του Χαρίκλεια και μαζί εκμεταλλευόντουσαν περί τα 20 δωμάτια μέχρι το 1969. Ο Alfons, έφυγε δυστυχώς από τη ζωή το το 1981 αλλά υπάρχει μια ιστοσελίδα με περισσότερα στοιχεία γύρω από τη ζωή του (http://www.alfons-hochhauser.de). Είμαι περίεργος αν τον θυμάται κανένας ακόμα. Από το 1970 και ύστερα, μεταφέρθηκε στο Ανατολικό Πήλιο στο Κουλούρι (Βενετο).

/GKAM
Γιώργο ο Hans Hass είχε μείνει αρκετό χρόνο στο Πήλιο και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι εδώ που τον γνώριζαν προσωπικά και κάναν παρέα εκείνα τα χρόνια. Μιλάω για γερμανούς κι αυστριακούς που έχουν αγοράσει κτήματα και σπίτια στην περιοχή. Δεν ξέρω σε ποιο ναυάγιο καταδυόταν, αλλά δεδομένου ότι οι άνθρωποι που λένε ότι τον ήξεραν μένουν στην Πάλτση, υποψιάζομαι ότι μπορεί και να είναι ένα ναυάγιο που υπάρχει εκεί από τον β'ππ και είναι σε πολύ ρηχά νερά (9 μέτρα).

Τον Αλφόνς τον θυμούνται φυσικά όλοι, η ιστορία του κινείται στα όρια του θρύλου και δεν ξέρει κανείς που σταματάει η αλήθεια και που αρχίζει ο μύθος. Λέγεται ότι είχε εγκατασταθεί στο Νησί (Παλιό Τρίκερι) πριν τον β'ππ. Όταν ξέσπασε ο πόλεμος επανεμφανίστηκε με στολή της γκεστάπο και όλοι κατάλαβαν ότι πιο πριν είχε έρθει σαν κατάσκοπος. Μετά το τέλος του πολέμου επέστρεψε στο νησί όπου έφτιαξε τα κελιά του μοναστηριού της Παναγίας και τα νοίκιαζε σε τουρίστες (νοικιάζονται ακόμα και σήμερα). Λέγεται ακόμα ότι γνωστοί του δύτες γερμανοί έρχονταν τη δεκαετία του '50 και γεμίζαν κοντέινερ με αρχαιότητες που φεύγαν στο εξωτερικό, αλλά οι φίλοι του που έχει τύχει να συναντήσω το αρνούνται κατηγορηματικά. Το βιβλίο για τον "Ξενοφών" το έγραψε ένας φίλος του και ο Αλφόνς τα πήρε άγρια στο κρανίο με αυτό, δεν του άρεσαν αυτά που γράφει και δεν του ξαναμίλησε ποτέ. Κάποια στιγμή έφυγε από το Νησί και λίγα χρόνια αργότερα βρέθηκε νεκρός μέσα στα χιόνια κάπου στα ορεινά του Ανατολικού Πηλίου, χωρίς ποτέ να μαθευτεί το πως και το γιατί.
__________________
Πάρης Σοφός

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paris : 29-04-09 στις 10:12.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-09, 11:24
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο ο Hans Hass είχε μείνει αρκετό χρόνο στο Πήλιο και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι εδώ που τον γνώριζαν προσωπικά και κάναν παρέα εκείνα τα χρόνια. Μιλάω για γερμανούς κι αυστριακούς που έχουν αγοράσει κτήματα και σπίτια στην περιοχή. Δεν ξέρω σε ποιο ναυάγιο καταδυόταν, αλλά δεδομένου ότι οι άνθρωποι που λένε ότι τον ήξεραν μένουν στην Πάλτση, υποψιάζομαι ότι μπορεί και να είναι ένα ναυάγιο που υπάρχει εκεί από τον β'ππ και είναι σε πολύ ρηχά νερά (9 μέτρα).

Τον Αλφόνς τον θυμούνται φυσικά όλοι, η ιστορία του κινείται στα όρια του θρύλου και δεν ξέρει κανείς που σταματάει η αλήθεια και που αρχίζει ο μύθος. Λέγεται ότι είχε εγκατασταθεί στο Νησί (Παλιό Τρίκερι) πριν τον β'ππ. Όταν ξέσπασε ο πόλεμος επανεμφανίστηκε με στολή της γκεστάπο και όλοι κατάλαβαν ότι πιο πριν είχε έρθει σαν κατάσκοπος. Μετά το τέλος του πολέμου επέστρεψε στο νησί όπου έφτιαξε τα κελιά του μοναστηριού της Παναγίας και τα νοίκιαζε σε τουρίστες (νοικιάζονται ακόμα και σήμερα). Λέγεται ακόμα ότι γνωστοί του δύτες γερμανοί έρχονταν τη δεκαετία του '50 και γεμίζαν κοντέινερ με αρχαιότητες που φεύγαν στο εξωτερικό, αλλά οι φίλοι του που έχει τύχει να συναντήσω το αρνούνται κατηγορηματικά. Το βιβλίο για τον "Ξενοφών" το έγραψε ένας φίλος του και ο Αλφόνς τα πήρε άγρια στο κρανίο με αυτό, δεν του άρεσαν αυτά που γράφει και δεν του ξαναμίλησε ποτέ. Κάποια στιγμή έφυγε από το Νησί και λίγα χρόνια αργότερα βρέθηκε νεκρός μέσα στα χιόνια κάπου στα ορεινά του Ανατολικού Πηλίου, χωρίς ποτέ να μαθευτεί το πως και το γιατί.
Πάρη, μόλις ξαναείδα προσεκτικά το ντοκιμαντέρ του Hass από την Ελλάδα. Το ναυάγιο πρέπει να βρίσκεται στην ξέρα Λευτέρης, και το άλμπουρο ξενέριζε τότε (το 1941-1942). Σύμφωνα με τον Hass, το συγκεκριμένο καράβι βυθίστηκε 8 χρόνια νωρίτερα, δηλαδή το 1934-35. Θα φέρω τα πλάνα να τα δούμε μαζί μπας και το αναγνωρίσεις.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-09, 12:08
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο ο Hans Hass είχε μείνει αρκετό χρόνο στο Πήλιο και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι εδώ που τον γνώριζαν προσωπικά και κάναν παρέα εκείνα τα χρόνια. Μιλάω για γερμανούς κι αυστριακούς που έχουν αγοράσει κτήματα και σπίτια στην περιοχή. Δεν ξέρω σε ποιο ναυάγιο καταδυόταν, αλλά δεδομένου ότι οι άνθρωποι που λένε ότι τον ήξεραν μένουν στην Πάλτση, υποψιάζομαι ότι μπορεί και να είναι ένα ναυάγιο που υπάρχει εκεί από τον β'ππ και είναι σε πολύ ρηχά νερά (9 μέτρα).

Τον Αλφόνς τον θυμούνται φυσικά όλοι, η ιστορία του κινείται στα όρια του θρύλου και δεν ξέρει κανείς που σταματάει η αλήθεια και που αρχίζει ο μύθος. Λέγεται ότι είχε εγκατασταθεί στο Νησί (Παλιό Τρίκερι) πριν τον β'ππ. Όταν ξέσπασε ο πόλεμος επανεμφανίστηκε με στολή της γκεστάπο και όλοι κατάλαβαν ότι πιο πριν είχε έρθει σαν κατάσκοπος. Μετά το τέλος του πολέμου επέστρεψε στο νησί όπου έφτιαξε τα κελιά του μοναστηριού της Παναγίας και τα νοίκιαζε σε τουρίστες (νοικιάζονται ακόμα και σήμερα). Λέγεται ακόμα ότι γνωστοί του δύτες γερμανοί έρχονταν τη δεκαετία του '50 και γεμίζαν κοντέινερ με αρχαιότητες που φεύγαν στο εξωτερικό, αλλά οι φίλοι του που έχει τύχει να συναντήσω το αρνούνται κατηγορηματικά. Το βιβλίο για τον "Ξενοφών" το έγραψε ένας φίλος του και ο Αλφόνς τα πήρε άγρια στο κρανίο με αυτό, δεν του άρεσαν αυτά που γράφει και δεν του ξαναμίλησε ποτέ. Κάποια στιγμή έφυγε από το Νησί και λίγα χρόνια αργότερα βρέθηκε νεκρός μέσα στα χιόνια κάπου στα ορεινά του Ανατολικού Πηλίου, χωρίς ποτέ να μαθευτεί το πως και το γιατί.
Μετα τον Β' Παγκοσμιο Πολεμο ερχοταν παρα πολυ συχνα (σχεδον ζουσε) στο εν λογω νησι και ο Klaus Hilgert , ο οποιος βουτουσε καθημερινα σε ολοκληρη την περιοχη , ακομα και σε νησι των Β. Σποραδων που ηταν (ισως ειναι ακομα) στρατιωτικη περιοχη . Σε αυτο μαλιστα εμενε για καιρο εχοντας προμηθειες , εξοπλισμους (ποιος ξερει ). Εμενε σε δωματια που ειχε ο παπας του νησιου και μου ελεγε οτι οι ντοπιοι τους βοηθουσαν πολυ σε αυτα που εκαναν . Αυτα τα εμαθα απο την γνωριμια μου με αυτον στη Αιγυπτο , οπου για πρωτη φορα και με τρομο ειδα , βουτωντας μαζι του (ηταν 72 ετων τοτε) , να μην ισχυει τιποτα απο οσα εμαθα για την φυσιολογια της καταδυσης συμπεριλαμβανομενης και της καταναλωσης αερα , με τεραστιες αποκλισεις απο την λογικη (απανωτα γιογιο -65 , επιφανεια , -75 , -5 , -δεν ξερω ποσα γιατι βγηκα με 2 bar και μετα απο αλλα 25 λεπτα επιφανεια , ολο αυτο με 12λιτρη και υποτυπωδη εξοπλισμο μιας αλλης εποχης , σε αθλια κατασταση (χιλιομπαλωμενη φορμα τυπου -εξωγηινος ταινιας του 1930 , κομμενο πεδιλο και κολλημενο με κολλητικη ταινια , σαμαρι και απλα ενα μπλοκαρισμενο Alladin ) . Υπ'οψη , τον ειδαν ολοι στην περιοχη , 2 χρονια πριν τον συναντησω (στα 70 του) , να κολυμπαει απο τον Elphinstone στην ακτη (εδιωξε τον εντελως φρικαρισμενο βαρκαρη αφου του εδωσε σαμαρι-μπουκαλα-βαρη και φωτογραφικη μηχανη) , ετσι για πλακα .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-09, 15:34
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρη, μόλις ξαναείδα προσεκτικά το ντοκιμαντέρ του Hass από την Ελλάδα. Το ναυάγιο πρέπει να βρίσκεται στην ξέρα Λευτέρης, και το άλμπουρο ξενέριζε τότε (το 1941-1942). Σύμφωνα με τον Hass, το συγκεκριμένο καράβι βυθίστηκε 8 χρόνια νωρίτερα, δηλαδή το 1934-35. Θα φέρω τα πλάνα να τα δούμε μαζί μπας και το αναγνωρίσεις.

/GKAM


Ρε Γιώργο στον ουρανό σε ψάχναμε στη γη σε βρήκαμε!!! Ούτε κατάλαβες τώρα τι είπες!!!

Αρκεί να σου πω πως είναι κάποιοι (που αυτή τη στιγμή θα χοροπηδάνε όπως εγώ) που έχουν φτάσει να ξεσκονίζουν αρχεία τοπικών εφημερίδων του 1915 για να βρουν την ταυτότητα αυτού του πλοίου.

Εγώ βέβαια είχα πληροφορίες από αξιόπιστη πηγή ότι το ναυάγιο ήταν του 1946-47, το κοινό σημείο και στις δύο περιπτώσεις ήταν ότι το πλοίο για πολύ καιρό ξενέριζε.

Λοιπόν τα υπόλοιπα από κοντά! Οπωσδήποτε θα τη δούμε την ταινία. Παίζει μήπως να μπορούμε να την προβάλουμε κιόλας, μιας και θα 'χουμε και τον προτζέκτορα;
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-09, 16:28
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον να προσθέσουμε πως ο Hans Hass είχε επισκευθεί το Τρίκερι την δεκαετία του ’40 (!) και μάλιστα είχε καταδυθεί σε ένα από τα ρηχά ναυάγια. Γνωρίζοντας πως χρησημοποιούσε συσκευές οξυγόνου, εικάζω πως το μέγιστο βάθος ήταν τα 20 μέτρα. Μήπως γνωρίζει κανείς από τους ντόπιους πιο μπορεί να ήταν;

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε και την ιστορία του Αυστριακού Alfons Hochhauser. Πρόκειται για έναν από τους στενούς συνεργάτες του Hass, ο οποίος έφερε το ψευδώνυμο «Ξενοφών» στα φιλμ και βιβλία. Το 1957, επέστρεψε στην Ελλάδα και εγκαταστάθηκε στο Τρίκερι. Παντρεύτηκε την αγαπημένη του Χαρίκλεια και μαζί εκμεταλλευόντουσαν περί τα 20 δωμάτια μέχρι το 1969. Ο Alfons, έφυγε δυστυχώς από τη ζωή το το 1981 αλλά υπάρχει μια ιστοσελίδα με περισσότερα στοιχεία γύρω από τη ζωή του (http://www.alfons-hochhauser.de). Είμαι περίεργος αν τον θυμάται κανένας ακόμα. Από το 1970 και ύστερα, μεταφέρθηκε στο Ανατολικό Πήλιο στο Κουλούρι (Βενετο).

/GKAM
Συγκλονιστική η ιστορία του Alfons Hochhauser.

Hirten fanden Xenophon am 14. März, halb noch vom Schnee bedeckt. Er hatte den Tod durch Erschöpfung und Erfrieren gesucht und gefunden. In seinen Kleidern fand sich ein letzter Brief:

Wenn kein Wunder geschieht, dann bin ich in ein paar Stunden erfroren. Ja, ich bin zufrieden, zufrieden, daß es aus und vorbei ist. Es war genug, fast zuviel.“


Στις 14 Μαρτίου, βοσκοί βρήκαν τον Ξενοφών μισόσκεπασμένο από το χιόνι. Αποφάσισε να βρει τον θάνατο από εξάντληση και παγωνιά και τον βρήκε. Επάνω του, βρέθηκε το τελευταίο του γράμμα που έγραψε σε φίλους του στις 15.01.1981 (λίγο πριν πεθάνει).

Τελείωσε το γράμμα του, γράφοντας .....

“Εάν σήμερα δεν συμβεί κάποιο θαύμα, θα είμαι μετά από μερικές ώρες παγωμένος.
Ναι, ναι είμαι ευχαριστημένος, ευχαριστημένος που όλα τελειώνουν. Ήταν πολλά, ίσως πάρα πολλά”
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-09, 16:35
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων


Ρε Γιώργο στον ουρανό σε ψάχναμε στη γη σε βρήκαμε!!! Ούτε κατάλαβες τώρα τι είπες!!!

Αρκεί να σου πω πως είναι κάποιοι (που αυτή τη στιγμή θα χοροπηδάνε όπως εγώ) που έχουν φτάσει να ξεσκονίζουν αρχεία τοπικών εφημερίδων του 1915 για να βρουν την ταυτότητα αυτού του πλοίου.

Εγώ βέβαια είχα πληροφορίες από αξιόπιστη πηγή ότι το ναυάγιο ήταν του 1946-47, το κοινό σημείο και στις δύο περιπτώσεις ήταν ότι το πλοίο για πολύ καιρό ξενέριζε.

Λοιπόν τα υπόλοιπα από κοντά! Οπωσδήποτε θα τη δούμε την ταινία. Παίζει μήπως να μπορούμε να την προβάλουμε κιόλας, μιας και θα 'χουμε και τον προτζέκτορα;
Πάρη, ορισμένα στοιχεία για να σε βοηθήσουν :
  • Το ναυάγιο πρέπει να είναι του 1934-35
  • Το κατάστρωμα είναι στα 20m περίπου
  • Φέρει μία τετράφτερη προπέλα (από ότι φαίνεται στο video)
  • Κάθεται σχεδόν όρθιο, με μικρή κλίση (αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω πλευρά)
  • Παραθέτω ένα still με το άλμπουρο και την σιλουέτα από στεριά στο βάθος. Ίσως κάποιος από τους ντόπιους αναγνωρίσει το περίγραμμα.
Όσο για το video, θα το έχω μαζί μου όπως είπα. Το βάζουμε στο projector και το βλέπουμε όποτε θες.

/GKAM

Προς Mods : αν θέλετε, μεταφέρετε ορισμένα από τα posts μας σε νέο θέμα. Νομίζω πως εξελίσσεται μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το Τρίκερι και την γύρω περιοχή.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Lefteris_Wreck.jpg (67,2 KB, 24 εμφανίσεις)
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-09, 17:04
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Πάρη αν κατάλαβα καλά μιλάς γι αυτό εδώ το ναυάγιο που δεν έχει ακόμη ταυτοποιηθεί :

Άγνωστο ναυάγιο (Αγ.Κυριακή-Τρίκερι, Ξέρα Λευτέρης)

Πείτε μου αν θέλετε να μεταφέρω τα σχετικά μηνύματα εκεί, ή να δημιουργήσω καινούργιο θέμα μέχρι να σιγουρευτούμε ότι πρόκειται για το ίδιο ναυάγιο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-09, 17:15
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρη αν κατάλαβα καλά μιλάς γι αυτό εδώ το ναυάγιο που δεν έχει ακόμη ταυτοποιηθεί :

Άγνωστο ναυάγιο (Αγ.Κυριακή-Τρίκερι, Ξέρα Λευτέρης)

Πείτε μου αν θέλετε να μεταφέρω τα σχετικά μηνύματα εκεί, ή να δημιουργήσω καινούργιο θέμα μέχρι να σιγουρευτούμε ότι πρόκειται για το ίδιο ναυάγιο
Δε νομίζω – το βάθος δεν ταιριάζει καθόλου. Μάλλον πρέπει να ανοίξεις νέο θέμα. Έτσι και αλλιώς, το thread έχει πλουσιότερο χαρακτήρα από την ταυτοποίηση ενός ναυαγίου και μόνο. Θα είχε ενδιαφέρον να ψάχναμε και την ιστορία του Ξενοφώντα και τις περιπέτειες του Hans Hass στην περιοχή.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-09, 17:45
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: 01-03.05.2009: Σ.Ε.Α. Τηθύς - Ε.Α.Θ. - Σ.Κ.Α. - Διασυλλογική Εκδρομή στο Νότιο Πήλιο

Παράθεση:
“Εάν σήμερα δεν συμβεί κάποιο θαύμα, θα είμαι μετά από μερικές ώρες παγωμένος.
Ναι, ναι είμαι ευχαριστημένος, ευχαριστημένος που όλα τελειώνουν. Ήταν πολλά, ίσως πάρα πολλά”
πολυ θα ηθελα να ημουν μαζι σας ....και ζηλευω πολυ που δεν μπορω....

με μεγαλη λαχταρα περιμενω να ακουσω τη συνεχεια της ιστοριας του Ξενοφωντα και του Χας στην περιοχη.......
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.