Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-04-09, 10:46
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Φοίβε, ξέρεις ότι πολλές φορές ενοχλεί αυτό που φαίνεται να υπάρχει "πίσω" απ' ένα κείμενο, παρά το ίδιο το κείμενο.

Παραδείγματος χάριν σ' ενόχλησε ή επισήμανση μου σ' αυτό που έγραψες:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
....
για τη θανάτωση όχι ενός, αλλά μερικών απο αυτά τα συμπαθητικά ψαράκια. Πόσο μάλλον όταν σε κάτι τέτοιο συμμετέχει και κάποιος αυτόνομος δύτης (ομοϊδεάτης, τρόπον τινά).

Σας χαιρετώ
Φοίβος
Αλλά αμέσως μετά απαντάς με την ίδια λογική σ' αυτό που έγραψε ο Γιώργος:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
κανεις λαθος, και εκει ειναι που δεν καταλαβαινομαστε.....

εχει τεραστια σημασια ο τροπος θανατωσης και βεβαια ο λογος....

εχει τεραστια σημασια αν το ψαρι το σκοτωνει η χελωνα (που λεει και ο Δεμετης) ή αν το σκοτωνει ο Υπουργος Εμπ. Ναυτιλιας με μπουκαλα και ψαροντουφεκο....

εχει τεραστια σημασια αν το ψαρι το σκοτωνει ο γερος ψαρας της Ψεριμου για να θρεψει την κοιλια του κ την κυρά του ή το σκοτωνει ο σπορτιφ τυπακος με τις 2 350αρες μηχανες στο 9 μετρο φουσκωτο και μετα κορδωνεται με φωτο στα φορα και στις γκομενιτσες...
Δεν βλέπω να γράφει πουθενά ότι εσύ έχεις 9μετρο φωσκωτό με 350αρες και κορδώνεσαι στις γκομενίτσες.

Σωστά?

Μας ενοχλεί λοιπόν και τους δύο αυτό που μπορεί να μείνει σαν εντύπωση από το ποστ και ας συμφωνούμε γενικώς με το πνεύμα του.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-04-09, 22:42
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Εν ολίγοις: είναι αρχιτρόμπας αυτοδύτης ή αρχιτρόμπας ψαροτουφεκάς? Παντως,για εμενα,δεν ειναι ουτε αυτοδυτης,ουτε ψαροτουφεκας.

Είναι τρόμπας ΣΚΕΤΟ! Και δεν έχει σχέση ούτε με αυτόνομο δύτη ούτε με ελεύθερο ψαροκυνηγό (αυτό που ονομάζω εγώ και θεωρώ ψαροντουφεκά και το έχω πει ένα σωρό φορές). Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το συνειδητοποιήσουμε???

Παράθεση:
"Τι λε' ρε επιστημονα! Ειχε εξυπνοτερο παιδι απο σενα η μανα σου..?"
Γιατι διαβασα πολλους απο δω να κρατανε οπλο οταν το επιθυμουν...

Ό,τι να ναι…Για πες κάποιον???

Παράθεση:
Πόσο μάλλον όταν σε κάτι τέτοιο συμμετέχει και κάποιος αυτόνομος δύτης (ομοϊδεάτης, τρόπον τινά).

Καλά κρασιά! Και μετά μας έφαγε η φιλοσοφία και η ποίηση…και δεν μπορούμε να καταλάβουμε και να παραδεχτούμε τα αυτονόητα…

Παράθεση:
…και επίσης κάνεις ένα ακόμα (σκόπιμο ) λάθος.
Ονομάζεις τον ψαρομπούκαλο "αυτοδύτη". Ο ψαρομπούκαλος Φοίβε δεν είναι αυτοδύτης με ψαροτούφεκο, είναι ψαροτουφεκάς με μπουκάλα.

Γιώργο λάθος…Είναι ΤΡΟΜΠΑΣ σκέτο…

Παράθεση:
Για εμένα ψαρομπούκαλος= ούτε ψαροκυνηγός (αφού δεν αρέσκεται στο κυνήγι, πάει για το χρήμα) ούτε αυτόνομος (δε μοιάζει και πολύ με όσα εσείς φαίνεται να πρεσβεύεται).

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!! Μη συνδέεις το κακό (ψαρομπούκαλος) με το αν το κάνει για το χρήμα ή όχι. Το κακό είναι κακό ανεξάρτητα από το γιατί το κάνει…

Παράθεση:
Εξαιρώ τον άνθρωπο που θα βουτήξει με τη μπουκάλα να πιάσει κάποια ψάρια να φάει, δε με νοιάζει καθόλου αυτός. Κακό δεν κάνει.

Χαίρομαι που έκανες και την εκτίμηση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από τον αρχιτρόμπα ψαρομπούκαλο…Μου αρέσει επίσης που έχεις το ελεύθερο πνεύμα του ψαροκυνηγού, του λάτρη της θάλασσας, που έχεις φτάσει ως την αιμόπτυση για να πιάσεις μια σφυρίδα και δέχεσαι τον κάθε μπινέ με μια μπουκάλα που βαράει ψάρια, ψάρια που εσύ φτάνεις στα όρια της υποξίας για να φέρεις κοντά στο καρτέρι…και ο άλλος ο μούλος με το δυναμίτη, αν πιάσει ψάρια για να τα φάει, καλός θα είναι…
Και ο άλλος που ψαρεύει και τα πουλάει, τα λεφτά που θα βγάλει για να τα φάει με κάποιον τρόπο τα θέλει…Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο…η σύγχυση στο ζενίθ…

Παράθεση:
Κάτι ακόμα: ψαροκυνηγός δεν είναι όποιος κρατάει ψαροντούφεκο στο χέρι, όπως ψαρομπούκαλος δεν είναι όποιος βουτάει με μπουκάλες και ψαρεύει.

Χαίρομαι που έχεις και αξίες και τις μοστράρεις με ποιήματα και φιλοσοφίες…
Εύχομαι τα χειρότερα σε όλους αυτούς τους λεμέδες που λυμαίνονται τη φύση ξεπερνώντας τα αυτονόητα, τους νόμους της ηθικής και τις αξίες, έστω και αν το κάνουν για να φάνε ένα ψαράκι…Κάποιος σοβαρός (ως άνθρωπος) ψαροντουφεκάς ή κάποιος ερασιτέχνης ή επαγγελματίας ψαράς θα έφτυνε αίμα πραγματικά για να πιάσει ένα ψαράκι που ο τρόμπας θα το πιάσει παράνομα! Και δε μιλάω για τους νόμους του νομοθέτη, την έχω γραμμένη την ηλίθια απαγόρευση του Μαΐου…
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-04-09, 22:56
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τρόμπας ΣΚΕΤΟ! Και δεν έχει σχέση ούτε με αυτόνομο δύτη ούτε με ελεύθερο ψαροκυνηγό (αυτό που ονομάζω εγώ και θεωρώ ψαροντουφεκά και το έχω πει ένα σωρό φορές). Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το συνειδητοποιήσουμε???


Ό,τι να ναι…Για πες κάποιον???


Καλά κρασιά! Και μετά μας έφαγε η φιλοσοφία και η ποίηση…και δεν μπορούμε να καταλάβουμε και να παραδεχτούμε τα αυτονόητα…


Γιώργο λάθος…Είναι ΤΡΟΜΠΑΣ σκέτο…


Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!! Μη συνδέεις το κακό (ψαρομπούκαλος) με το αν το κάνει για το χρήμα ή όχι. Το κακό είναι κακό ανεξάρτητα από το γιατί το κάνει…


Χαίρομαι που έκανες και την εκτίμηση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από τον αρχιτρόμπα ψαρομπούκαλο…Μου αρέσει επίσης που έχεις το ελεύθερο πνεύμα του ψαροκυνηγού, του λάτρη της θάλασσας, που έχεις φτάσει ως την αιμόπτυση για να πιάσεις μια σφυρίδα και δέχεσαι τον κάθε μπινέ με μια μπουκάλα που βαράει ψάρια, ψάρια που εσύ φτάνεις στα όρια της υποξίας για να φέρεις κοντά στο καρτέρι…και ο άλλος ο μούλος με το δυναμίτη, αν πιάσει ψάρια για να τα φάει, καλός θα είναι…
Και ο άλλος που ψαρεύει και τα πουλάει, τα λεφτά που θα βγάλει για να τα φάει με κάποιον τρόπο τα θέλει…Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο…η σύγχυση στο ζενίθ…


Χαίρομαι που έχεις και αξίες και τις μοστράρεις με ποιήματα και φιλοσοφίες…
Εύχομαι τα χειρότερα σε όλους αυτούς τους λεμέδες που λυμαίνονται τη φύση ξεπερνώντας τα αυτονόητα, τους νόμους της ηθικής και τις αξίες, έστω και αν το κάνουν για να φάνε ένα ψαράκι…Κάποιος σοβαρός (ως άνθρωπος) ψαροντουφεκάς ή κάποιος ερασιτέχνης ή επαγγελματίας ψαράς θα έφτυνε αίμα πραγματικά για να πιάσει ένα ψαράκι που ο τρόμπας θα το πιάσει παράνομα! Και δε μιλάω για τους νόμους του νομοθέτη, την έχω γραμμένη την ηλίθια απαγόρευση του Μαΐου…
Θα σου συνιστούσα να γράφεις (αντίστοιχα μιλάς) ευγενικότερα απέναντι σε ανθρώπους που δε γνωρίζεις (για εμένα λέω). Τουλάχιστον αν δεν έχεις τρόπους, μπορείς να μην απευθύνεσαι σε εμένα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-09, 23:03
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοίβε, ξέρεις ότι πολλές φορές ενοχλεί αυτό που φαίνεται να υπάρχει "πίσω" απ' ένα κείμενο, παρά το ίδιο το κείμενο.

Παραδείγματος χάριν σ' ενόχλησε ή επισήμανση μου σ' αυτό που έγραψες:



Αλλά αμέσως μετά απαντάς με την ίδια λογική σ' αυτό που έγραψε ο Γιώργος:

Δεν βλέπω να γράφει πουθενά ότι εσύ έχεις 9μετρο φωσκωτό με 350αρες και κορδώνεσαι στις γκομενίτσες.

Σωστά?

Μας ενοχλεί λοιπόν και τους δύο αυτό που μπορεί να μείνει σαν εντύπωση από το ποστ και ας συμφωνούμε γενικώς με το πνεύμα του.
Φίλε Γιώργο σε χαιρετώ.

Σωστά, δεν είχα πρόθεση να καταλάβεις αυτό που κατάλαβες τέλος πάντων. Αναφερόμενος στο ποστ μου
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos
....
για τη θανάτωση όχι ενός, αλλά μερικών απο αυτά τα συμπαθητικά ψαράκια. Πόσο μάλλον όταν σε κάτι τέτοιο συμμετέχει και κάποιος αυτόνομος δύτης (ομοϊδεάτης, τρόπον τινά).
δεν εννούσα ψαροντούφεκο. Αναφερόμουν σε συμμετοχή η οποία σχετίζεται με θάνατο ψαριού με τον οποιονδήποτε τρόπο (έστω και αποδοχή της πράξης, όχι απαραίτητα αλιεία). Αλλά έσπευσε ο Γιώργος Δελβερούδης και έκανε τη διευκρίνηση. Κακή συννενόηση λοιπόν

Χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-04-09, 23:26
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου συνιστούσα να γράφεις (αντίστοιχα μιλάς) ευγενικότερα απέναντι σε ανθρώπους που δε γνωρίζεις (για εμένα λέω). Τουλάχιστον αν δεν έχεις τρόπους, μπορείς να μην απευθύνεσαι σε εμένα.

Ευχαριστώ
Δε νομίζω πως έδειξαν αγένεια τα γραφόμενά μου, ειλικρινά δεν έχω αυτή τη διάθεση.
Επίσης, ευχαριστώ για τις συστάσεις σου αν και δε νομίζω πως θα μου χρειαστούν.
Παραδέχομαι όμως πως έγραψα, γράφω και αντίστοιχα μιλάω με κυνική διάθεση όπως έχεις εσύ από την αρχή. Δε χρειάζεται να κάνω τόσες παραθέσεις...

Η υποκρισία (ή η σύγχυση?) που βγάζουν τα γραφόμενά σου είναι προκλητική. Και όντως έχουν, εντέχνως, ωραίο περιτύλιγμα (αν το προτιμάς απ΄το ''μοστράρω''). Παρέθεσα τις αναφορές σου όπου βρίσκω υποκριτική τη στάση σου ή μπερδεμένη, ειλικρινά χωρίς να έχω αρνητική διάθεση, προσπαθώ απλά να σε καταλάβω.
Δε μπορώ να καταλάβω έναν άνθρωπο που του αρέσει το φιλοσοφείν (δε χρειάζεται να αναφέρω κάθε λίγο και λιγάκι πως δεν ειρωνεύομαι νομίζω, το εννοώ αυτό που λέω) και δέχεται τον ψαρομπούκαλο εάν αυτός βουτάει για να φάει...Δε νομίζω πως περνάμε ωραία πρότυπα με το να δεχόμαστε τον κάθε απατεώνα...

Σου θυμίζω πως δεν είμαι εξ αρχής προκατειλημμένος απέναντί σου μιας και θεωρώ τον εαυτό μου ενεργό ψαροντουφεκά

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-04-09, 23:42
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
και δέχεται τον ψαρομπούκαλο εάν αυτός βουτάει για να φάει...Δε νομίζω πως περνάμε ωραία πρότυπα με το να δεχόμαστε τον κάθε απατεώνα...
Να παραθέσω κάτι ακόμα στο θέμα "σωστός" αυτός που το κάνει για να φάει.
Το να ρισκάρεις την ζωή σου για να πιάσεις ένα ψάρι είναι εγκληματικό. Είναι εγκληματικό πρώτιστα απέναντι στην οικογένεια σου τους φίλους σου και όσους σε εκτιμούνε και σε αγαπάνε. Το υπόλοιπο κομμάτι είναι και αυτό σημαντικό (νομιμοφροσύνη, ηθικό κυνήγι ετ σετερά) άλλα το μεγαλύτερο έγκλημα είναι αυτό απέναντι στους ανθρώπους σου που είτε θα σε βλέπουν χτυπημένο ή δεν θα σε βλέπουν καθόλου.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-04-09, 00:03
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω πως έδειξαν αγένεια τα γραφόμενά μου, ειλικρινά δεν έχω αυτή τη διάθεση.
Επίσης, ευχαριστώ για τις συστάσεις σου αν και δε νομίζω πως θα μου χρειαστούν.
Παραδέχομαι όμως πως έγραψα, γράφω και αντίστοιχα μιλάω με κυνική διάθεση όπως έχεις εσύ από την αρχή. Δε χρειάζεται να κάνω τόσες παραθέσεις...

Η υποκρισίαη σύγχυση?) που βγάζουν τα γραφόμενά σου είναι προκλητική. Και όντως έχουν, εντέχνως, ωραίο περιτύλιγμα (αν το προτιμάς απ΄το ''μοστράρω''). Παρέθεσα τις αναφορές σου όπου βρίσκω υποκριτική τη στάση σου ή μπερδεμένη, ειλικρινά χωρίς να έχω αρνητική διάθεση, προσπαθώ απλά να σε καταλάβω.
Δε μπορώ να καταλάβω έναν άνθρωπο που του αρέσει το φιλοσοφείν (δε χρειάζεται να αναφέρω κάθε λίγο και λιγάκι πως δεν ειρωνεύομαι νομίζω, το εννοώ αυτό που λέω) και δέχεται τον ψαρομπούκαλο εάν αυτός βουτάει για να φάει...Δε νομίζω πως περνάμε ωραία πρότυπα με το να δεχόμαστε τον κάθε απατεώνα...

Σου θυμίζω πως δεν είμαι εξ αρχής προκατειλημμένος απέναντί σου μιας και θεωρώ τον εαυτό μου ενεργό ψαροντουφεκά

Φίλε Big Blue,

σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Προσπερνώ τη λέξη υποκρισία δεχόμενος ότι είναι φραστικό λάθος και κρατώ τη "σύγχηση". Ευχαρίστως να συζητήσουμε όποιο σημείο πιστεύεις ότι αντιφάσκω (ελπίζω ότι σου απαντώ σε κάποια απο αυτά σε αυτό το θέμα). Επίσης θα σου θυμίσω ότι δεν είχα καθόλου κυνική διάθεση, αντιθέτως ξεκίνησα με τη καλύτερη πρόθεση, σου θυμίζω:
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5234#post25234
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5278#post25278
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5279#post25279

Η στάση μου άλλαξε μετά και τη 3η λεκτική προσωπική επίθεση του μέλους σας Dimitris Galon (μέχρι τη 2η ήμουν κόσμιος). Σου θυμίζω:
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5611#post25611
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5681#post25681

Οπότε σε παρακαλώ, μπορείς να θεωρείς ότι δεν είμαι κακοπροαίρετος. Αλλά δεν είμαι (και δεν θα είμαι) καλός με όλους. Ανταποδίδω ότι λαμβάνω .


Σχετικά με το τελευταίο: Δεν με απασχολεί αν κάποιος βουτάει για να πιάσει ένα ψάρι για να φάει (άρα εξ ορισμού, στα δικά μου μάτια, δεν επιβαρύνει το περιβάλλον) με άπνοια ή με μπουκάλα. Μην ξεχνάμε ότι σε μερικές χώρες νομικά επιτρέπεται η αλιεία με τη χρήση αναπνευστικής συσκευής. Η προσωπική μου προσπάθεια για συνεχώς μεγαλύτερη υδροβιότητα, άπνοια κτλ είναι ακριβώς αυτό: προσωπική. Το "ψάρι" δεν είναι ο σκοπός είναι η αφορμή για την επαφή με τη θάλασσα. Με αυτή την αφορμή ακολουθώ το δρόμο που διαλέγω και πιστεύω ότι με φέρνει πιο κοντά στη φύση. Το τί κάνει κάποιος άλλος δεν με αφορά (δεδομένου ότι δεν κάνει κακό στο περιβάλλον), αφού ο δρόμος είναι προσωπικός. Ούτε νιώθω ότι μου παίρνει τα ψάρια αν θες. Ψάρια βλέπω και πολλά. Θέμα χρόνου πότε συλλαμβάνεται κάποιο, και με ποιο τρόπο (καρτέρι ή ψαχτήρι) γίνεται αυτό απο εμένα. Άλλωστε δεν έχω να ζηλέψω τίποτα απο αυτόν που θα κατέβει με μπουκάλα στα 30++ μέτρα (έστω) για να πιάσει ένα ψάρι. Μάλλον αυτός έχει να ζηλέψει, αφού αναγκάστηκε να βάλει μπουκάλα για να πάει εκεί πέρα.

Σε χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-04-09, 01:17
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Big Blue,
σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Προσπερνώ τη λέξη υποκρισία δεχόμενος ότι είναι φραστικό λάθος και κρατώ τη "σύγχηση". Ευχαρίστως να συζητήσουμε όποιο σημείο πιστεύεις ότι αντιφάσκω (ελπίζω ότι σου απαντώ σε κάποια απο αυτά σε αυτό το θέμα). Επίσης θα σου θυμίσω ότι δεν είχα καθόλου κυνική διάθεση, αντιθέτως ξεκίνησα με τη καλύτερη πρόθεση, σου θυμίζω:
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5234#post25234
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5278#post25278
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5279#post25279
Η στάση μου άλλαξε μετά και τη 3η λεκτική προσωπική επίθεση του μέλους σας Dimitris Galon (μέχρι τη 2η ήμουν κόσμιος). Σου θυμίζω:
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5611#post25611
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5681#post25681
Οπότε σε παρακαλώ, μπορείς να θεωρείς ότι δεν είμαι κακοπροαίρετος. Αλλά δεν είμαι (και δεν θα είμαι) καλός με όλους. Ανταποδίδω ότι λαμβάνω .
Σχετικά με το τελευταίο: Δεν με απασχολεί αν κάποιος βουτάει για να πιάσει ένα ψάρι για να φάει (άρα εξ ορισμού, στα δικά μου μάτια, δεν επιβαρύνει το περιβάλλον) με άπνοια ή με μπουκάλα. Μην ξεχνάμε ότι σε μερικές χώρες νομικά επιτρέπεται η αλιεία με τη χρήση αναπνευστικής συσκευής. Η προσωπική μου προσπάθεια για συνεχώς μεγαλύτερη υδροβιότητα, άπνοια κτλ είναι ακριβώς αυτό: προσωπική. Το "ψάρι" δεν είναι ο σκοπός είναι η αφορμή για την επαφή με τη θάλασσα. Με αυτή την αφορμή ακολουθώ το δρόμο που διαλέγω και πιστεύω ότι με φέρνει πιο κοντά στη φύση. Το τί κάνει κάποιος άλλος δεν με αφορά (δεδομένου ότι δεν κάνει κακό στο περιβάλλον), αφού ο δρόμος είναι προσωπικός. Ούτε νιώθω ότι μου παίρνει τα ψάρια αν θες. Ψάρια βλέπω και πολλά. Θέμα χρόνου πότε συλλαμβάνεται κάποιο, και με ποιο τρόπο (καρτέρι ή ψαχτήρι) γίνεται αυτό απο εμένα. Άλλωστε δεν έχω να ζηλέψω τίποτα απο αυτόν που θα κατέβει με μπουκάλα στα 30++ μέτρα (έστω) για να πιάσει ένα ψάρι. Μάλλον αυτός έχει να ζηλέψει, αφού αναγκάστηκε να βάλει μπουκάλα για να πάει εκεί πέρα.

Σε χαιρετώ
Φοίβος
Είναι αρκετά τα σημεία που αντιφάσκεις, τα έχω αναφέρει και στο άλλο ποστ, θα προσπαθήσω να τα μαζέψω και εδώ, όχι τώρα όμως. Νομίζω όμως πως δεν έχει νόημα. Τα γραφόμενά μας μένουν και διαβάζονται απ’ όλους.

Δεν είπα πως είσαι κακοπροαίρετος. Μάλιστα στη μεταξύ σας διαμάχη με τον Δ. Γκαλών δε θα έλεγα πως συμφωνώ με το Δημήτρη. Επιφυλάσσομαι όμως για τις προθέσεις σου με την είσοδό σου σε ένα τέτοιο φόρουμ και με τον τρόπο που το έκανες. Στο είχα γράψει και τότε και σου είχα υπογραμμίσει τις διαφωνίες μου (βλέπε χρήση της λέξη ‘‘φόνος’’ κ.τ.λ.). Και μην ξεχνάς πως είμαι και ψαροντουφεκάς όχι μόνον αυτοδύτης, που σημαίνει πως δε θα έπρεπε να δείχνω τόσο ‘‘ευαίσθητος’’ σε τέτοιες απόψεις και γραπτά ούτε να σοκάρομαι απ΄ τις ψαριές.

Όλοι μας επιβαρύνουμε το περιβάλλον, ακόμα και για ένα πιάτο φαΐ και για ένα ψάρι. Επίσης το ότι ‘‘σε μερικές χώρες νομικά επιτρέπεται η αλιεία με τη χρήση αναπνευστικής συσκευής’’ δε νομίζω πως αποτελεί σοβαρό επιχείρημα για να δεχτούμε τους απατεώνες. Άλλωστε ούτε εμείς (οι αυτοδύτες) ούτε εμείς (οι ψαροντουφεκάδες) συμφωνούμε πιστά με το τυπικό μέρος του εκάστοτε νόμου αλλά με την ουσία του (πχ. Απαγόρευση Μαΐου, κιλά ανά άτομο κτλ)! Μην ξεχνάς πως ισχύει ακόμα η θανατική ποινή, το ψαρομπούκαλο θα μας κάνει εντύπωση;

Το αν εσύ εξισώνεις σήμερα τον ψαρομπούκαλο με τον απνεΐστα ψαροκυνηγό είναι ανησυχητικό. Όχι δεν έχουν τις ίδιες επιπτώσεις, όχι δεν παράγουν τα ίδια πρότυπα. Αν όλοι οι σημερινοί ψαροντουφεκάδες έκαναν το χόμπυ αυτό και με χρήση μπουκάλας δε θα υπήρχε ούτε σαλιάρα για δείγμα.

Η προσωπική σου προσπάθεια και η σχέση σου με τη θάλασσα είναι προσωπική, όμως θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει όποιος βιάζει το περιβάλλον χρησιμοποιώντας unfair τρόπους στο κυνήγι του. Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί βιάζει (αφού είναι unfair) τον τόπο που εσύ θα επισκεφτείς…

Το ‘‘Ψάρια βλέπω και πολλά. Θέμα χρόνου πότε συλλαμβάνεται κάποιο, και με ποιο τρόπο (καρτέρι ή ψαχτήρι) γίνεται αυτό απο εμένα’’ δείχνει κάποια αλαζονεία και ‘‘άγνοια κινδύνου’’ κατ’ εμέ. Το ότι έχουμε ένα υλικό αγαθό σήμερα δε σημαίνει πως θα το έχουμε αύριο, είναι ευνόητο νομίζω.

Στα περισσότερα γραφόμενά σου με τις ωραίες φωτογραφίες και τις μουσικές προάγεις τον υγιή ψαροντουφεκά, όπως τον θεωρώ και εγώ. Δεχόμενος όμως τον κάθε αρουραίο που ψαρεύει με μπουκάλες – ή με άλλον παράνομο και απαράδεκτο τρόπο – ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ και επειδή είμαι καλοπροαίρετος να δεχτώ πως δεν υποκρίνεσαι μιας και σε ενόχλησε η λέξη. Αν δεν το καταλαβαίνεις δε μπορώ να στο εξηγήσω περαιτέρω. Είσαι ψαροντουφεκάς, θεωρώ πως θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις όντας καλοπροαίρετος.

Τέλος, συμφωνώ πως ο απνεΐστας ψαροκυνηγός δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απ΄τον βλακέντιο ψαρομπούκαλο, το αντίθετο μάλιστα.

Ανταποδίδω τους χαιρετισμούς και πάω για ύπνο, ονειρευόμενος (εύχομαι) είτε συναγρίδες είτε κοράλλια…
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-04-09, 02:05
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αρκετά τα σημεία που αντιφάσκεις, τα έχω αναφέρει και στο άλλο ποστ, θα προσπαθήσω να τα μαζέψω και εδώ, όχι τώρα όμως. Νομίζω όμως πως δεν έχει νόημα. Τα γραφόμενά μας μένουν και διαβάζονται απ’ όλους.

Δεν είπα πως είσαι κακοπροαίρετος. Μάλιστα στη μεταξύ σας διαμάχη με τον Δ. Γκαλών δε θα έλεγα πως συμφωνώ με το Δημήτρη. Επιφυλάσσομαι όμως για τις προθέσεις σου με την είσοδό σου σε ένα τέτοιο φόρουμ και με τον τρόπο που το έκανες. Στο είχα γράψει και τότε και σου είχα υπογραμμίσει τις διαφωνίες μου (βλέπε χρήση της λέξη ‘‘φόνος’’ κ.τ.λ.). Και μην ξεχνάς πως είμαι και ψαροντουφεκάς όχι μόνον αυτοδύτης, που σημαίνει πως δε θα έπρεπε να δείχνω τόσο ‘‘ευαίσθητος’’ σε τέτοιες απόψεις και γραπτά ούτε να σοκάρομαι απ΄ τις ψαριές.

Όλοι μας επιβαρύνουμε το περιβάλλον, ακόμα και για ένα πιάτο φαΐ και για ένα ψάρι. Επίσης το ότι ‘‘σε μερικές χώρες νομικά επιτρέπεται η αλιεία με τη χρήση αναπνευστικής συσκευής’’ δε νομίζω πως αποτελεί σοβαρό επιχείρημα για να δεχτούμε τους απατεώνες. Άλλωστε ούτε εμείς (οι αυτοδύτες) ούτε εμείς (οι ψαροντουφεκάδες) συμφωνούμε πιστά με το τυπικό μέρος του εκάστοτε νόμου αλλά με την ουσία του (πχ. Απαγόρευση Μαΐου, κιλά ανά άτομο κτλ)! Μην ξεχνάς πως ισχύει ακόμα η θανατική ποινή, το ψαρομπούκαλο θα μας κάνει εντύπωση;

Το αν εσύ εξισώνεις σήμερα τον ψαρομπούκαλο με τον απνεΐστα ψαροκυνηγό είναι ανησυχητικό. Όχι δεν έχουν τις ίδιες επιπτώσεις, όχι δεν παράγουν τα ίδια πρότυπα. Αν όλοι οι σημερινοί ψαροντουφεκάδες έκαναν το χόμπυ αυτό και με χρήση μπουκάλας δε θα υπήρχε ούτε σαλιάρα για δείγμα.

Η προσωπική σου προσπάθεια και η σχέση σου με τη θάλασσα είναι προσωπική, όμως θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει όποιος βιάζει το περιβάλλον χρησιμοποιώντας unfair τρόπους στο κυνήγι του. Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί βιάζει (αφού είναι unfair) τον τόπο που εσύ θα επισκεφτείς…

Το ‘‘Ψάρια βλέπω και πολλά. Θέμα χρόνου πότε συλλαμβάνεται κάποιο, και με ποιο τρόπο (καρτέρι ή ψαχτήρι) γίνεται αυτό απο εμένα’’ δείχνει κάποια αλαζονεία και ‘‘άγνοια κινδύνου’’ κατ’ εμέ. Το ότι έχουμε ένα υλικό αγαθό σήμερα δε σημαίνει πως θα το έχουμε αύριο, είναι ευνόητο νομίζω.

Στα περισσότερα γραφόμενά σου με τις ωραίες φωτογραφίες και τις μουσικές προάγεις τον υγιή ψαροντουφεκά, όπως τον θεωρώ και εγώ. Δεχόμενος όμως τον κάθε αρουραίο που ψαρεύει με μπουκάλες – ή με άλλον παράνομο και απαράδεκτο τρόπο – ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ και επειδή είμαι καλοπροαίρετος να δεχτώ πως δεν υποκρίνεσαι μιας και σε ενόχλησε η λέξη. Αν δεν το καταλαβαίνεις δε μπορώ να στο εξηγήσω περαιτέρω. Είσαι ψαροντουφεκάς, θεωρώ πως θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις όντας καλοπροαίρετος.

Τέλος, συμφωνώ πως ο απνεΐστας ψαροκυνηγός δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απ΄τον βλακέντιο ψαρομπούκαλο, το αντίθετο μάλιστα.

Ανταποδίδω τους χαιρετισμούς και πάω για ύπνο, ονειρευόμενος (εύχομαι) είτε συναγρίδες είτε κοράλλια…
Φίλε Big Blue (ακόμα να πάω για ύπνο...) σε χαιρετώ

Μωβ : Η λέξη φόνος=αφαίρεση ζωής. Η λέξη σκοτώνω=αφαίρεση ζωής. Δολοφονία=φόνος μετά δόλου. Ίσως τα ελληνικά μου δεν είναι σωστά, αλλά δεν καταλαβαίνω διαφορα μεταξύ της λέξης φόνου και σκοτώνω. Αντιθέτος, στη δεύτερη βρίσκω μια ενεργητικότητα που δηλώνει πάθος. Στη πρώτη είναι "κρύο αίμα", χωρίς πάθος. Πιο ήπια (στα δικά μου μάτια-αυτιά). Ζητώ συγνώμη αν ενόχλησε η συγκεκριμένη λέξη. Νομίζω όμως ότι όλοι οι ψαροκυνηγοί σκοτώνουμε-φονεύουμε ψάρια.

Κόκκινα Δεν εξισώνω τον απνείστα ψαροκυνηγό με αυτόν με αυτόνομη συσκευή. Σε καμία περίπτωση. Αλλά αν και οι δύο πάρουν το ίδιο ψάρι απο το βυθό, γιατί αυτό κάνει διαφορά για το βυθό? -1 ψάρι και στις δύο περιπτώσεις. Βέβαια έχεις δίκιο στο ότι είναι πιο εύκολο να πιάσεις ψάρι με μπουκάλα, οπότε ουσιαστικά έτσι δίνεται ευκαιρία σε περισσότερους θηρευτές να βρεθούν υποβρυχίως (οπότε τελικά μιλάμε για -2 ψάρια, εκεί που θα ήμασταν στο -1). Και αυτό (πληθυσμιακά) κάνει κακό. Δεν αποκλείω καθόλου το ενδεχόμενο (επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αυτόνομη) να υπάρχουν 1003 άλλοι παράγοντες για τους οποίους δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό με μπουκάλα (περιβαλλοντικοί). Αν έχεις χρόνο γράψε.

Πράσινα Συμφωνώ απολύτως.

Πορτοκαλί Δεν δέχομαι κανένα τρόπο που κάνει κακό στο περιβάλλον. Άλλο βουτάω με μπουκάλα νύχτα και αδειάζω τη θάλασσα, άλλο πετάω δυναμίτη, άλλο είμαι κάποιος παππούς που δεν έχω πνευμόνια να βουτήξω πλέον και κάνω καμιά βουτιά (έστω με μπουκάλα) να πιάσω ένα ψάρι να φάω. Νομίζω ότι είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις (στα πλαίσια της καταστροφικότητας).

Bleu Συμφωνώ απολύτως.

Σειρά μου να καληνυχτίσω.
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-04-09, 09:44
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στο Ν.Ευβοϊκό ότι κινείται υποβρυχίως πεθαίνει (sic!)

Καλημερα και απο εμενα.Ενα πραγμα εχω να πω μονο στο φιλο Φοιβο τον ψαροκυνηγο.
Αν συνεχισιες να γραφεις καθε μερα μεχρι τις 3 τα ξημερωματα παει η φυσικη κατασταση,οποτε πανε τα καρτερια στα 30+...
Επιτηδες σε προκαλουν ο Big-Blue και οι υπολοιποι εδω μεσα.Θελουν να σε εξαντλησουν για να μην μπορεις να βουτηξεις.Ειναι σχεδιο.
Το νου σου...
Υ.Γ. αστειευομαι ετσι... μη με παρει κανας διαολας πρωι πρωι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.