Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-08, 15:57
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Ταξίδι για οικογένεια

Πείτε καμιά ιδέα. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
Παιδί 9 ετών, δηλαδή κατάδυση εναλάξ με τη γυναίκα μου.
Ζεστά νερά και ζωή στα ρηχά να κάνει snorkeling ο μικρός να μην βαριόμαστε και εμείς όταν δεν βουτάμε.
Κάτι οικονομικό για να μην τινάξουμε και τον προυπολογισμό.
Διάρκεια 7 ημέρες (τέλος Απριλίου - Πάσχα).

Σκεφτόμουν την Ερυθρά αλλά που; Υπάρχουν μέρη με ζωή για snorkeling από την ακτή; Στις ημερήσιες καταδυτικές εκδρομές δέχονται παιδιά (για snorkeling);
Bar και ξενυχτάδικα δεν με ενδιαφέρουν, προτιμώ τα ήσυχα μέρη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-08, 16:04
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Θα πρότεινα το Sharm, νομίζω ότι πληρεί το σύνολο των απαιτήσεων σου, αλλά θα συμβούλευα και να περιμένεις τη γνώμη του "ειδικού". Γιώργο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-08, 17:26
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Sharm ή Dahab (δεν πήγα ποτέ από ότι ακούω) θα έλεγα. Sharm πιό κοσμοπολιτικο.
Δεν ξέρω πόσο ζεστά θα είναι τα νέρα τέλος Απρίλιου (Μάρτιο που είχα πάει εγώ ήταν 19-20C).
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-08, 18:18
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Κι εγώ νομίζω ότι το Sharm είναι ότι καλύτερο για την περίπτωσή σου. Υπάρχουν ένα σωρό καταδυτικά που πηγαίνουν στα λεγόμενα local dives και όχι μόνο, όπου ο μικρός μπορεί να κάνει φοβερό snorkeling πολύ κοντά στην ακτή. Θα δει σχεδόν όσα κι εσύ στην κατάδυση! Είναι σίγουρο ότι θα τρελαθεί. Επίσης υπάρχουν και διάφορες άλλες ημερίσιες εκδρομές και δραστηριότητες για να κάνετε σαν οικογένεια. Το μεγάλο πλεονέκτημα του Sharm σε σχέση με άλλα μέρη της Αιγύπτου είναι η καθαριότητα και η ασφάλεια. Το Dahab δεν θα το συνιστούσα για παιδιά με τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-08, 19:30
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Πριν από 15 μέρες γύρισα από την Ιορδανία με πολύ καλές εντυπώσεις - τόσο τουριστικές όσο και καταδυτικές.

Ηταν η πρώτη μου εμπειρία από Ερυθρά και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Την συστήνω όμως ανεπιφύλακτα για οικογενειακές διακοπές για πολλούς λόγους :
  • Η χώρα, αν και σαφώς αραβική, εν τούτοις "κοιτάει" προς τον δυτικό κόσμο. Είναι ασφαλής, σχεδόν όλοι μιλάνε Αγγλικά, είναι ευγενέστατοι και φιλόξενοι, ιδαίτερα με τους Ελληνες. Είναι φτηνή με πολύ καλά ξενοδοχεία κλπ.
  • Εχει μεγάλο ιστορικό και πολιτιστικό ενδιαφέρον, ξεκινώντας από Ελληνιστικούς χρόνους (Μέγας Αλέξανδρος), Ρωμαϊκούς, Χριστιανικούς / θρησκευτικούς (Μωϋσής - Γη της Επαγγελίας - Τιβεριάδα - Νεκρά Θάλασσα - Ιορδάνης / Βάπτιση του Χριστού κλπ), Σταυροφορίες (κάστρα της ερήμου) μέχρι πιο πρόσφατα με τον Λωρενς της Αραβίας.
  • Υπάρχει η Πέτρα, από μόνη της ένα αριστούργημα που αξίζει το ταξίδι.
  • Το κολύμπι στην Νεκρά Θάλασσα είναι αλλιώτικη εμπειρία. Εισαι με μαγιό και επιπλέεις σαν να φοράς φουσκωμένο jacket. (Εχω και υποβρύχιες φωτογραφίες !!! - να κάτι που δεν έχει ούτε ο Δελβερούδης )
  • Τέλος, οι καταδύσεις στην Aqaba, έχουν απ΄όλα : Από ρηχούς υφάλους με κοράλια και δεκάδες πολύχρωμα όντα μέχρι ναυάγια για τεχνικές βουτιές.
Αυτό που δεν έχει είναι πολυκοσμία. Τα καταδυτικά σκάφη είναι τρία όλα κι' όλα - σπάνια να βρεθούν όλα μαζί στον ίδιο ύφαλο ...

Εγώ βούτηξα με το http://www.diveaqaba.com/. Εμεινα πολύ ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες. Φεύγουν κάθε πρωί με το σκάφος τους (παλιό liveaboard) για δύο βουτιές. Εχει και μάγειρα που ετοιμάζει κανονικό γεύμα για μετά τις βουτιές. Υπάρχει άνετος χώρος για να ακολουθήσουν και οι μη-δύτες και έτσι μπορεί όλη η οικογένεια να είναι μαζί. Συνήθως το σκάφος δένει σε ρηχούς υφάλους - κοντά στην ακτή - και έτσι παίζει και snorkeling παράλληλα με την κατάδυση.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-08, 21:39
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Η Ιορδανία είναι απίστευτη χώρα! Έχει όλα αυτά που ανέφερες και πολλά πολλά άλλα! Δυστυχώς όταν πήγα δεν μπόρεσα να κάνω κατάδυση για να μπορώ να συγκρίνω, αν και από ότι λένε έχει πολύ ωραίους υφάλους. Η αλήθεια είναι ότι η πολυκοσμία στο Sharm μερικές φορές δεν αντέχεται, οπότε κάτι τέτοιο μου ακούγεται αρκετά δελεαστικό! Είναι βέβαιο ότι η Ιορδανία έχει πολύ περισσότερο 'χρώμα' σε σχέση με το Sharm που είναι ένα τεράστιο φτιαχτό πανηγύρι για τούς τουρίστες. Βέβαια και αυτό έχει τη χάρη του!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-08, 12:16
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Μαλδιβες ?

ωραιες καταδυσεις και τρομερο snorkelling !!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-08, 12:59
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Παράθεση:
Παιδί 9 ετών, δηλαδή κατάδυση εναλάξ με τη γυναίκα μου.
Ζεστά νερά και ζωή στα ρηχά να κάνει snorkeling ο μικρός να μην βαριόμαστε και εμείς όταν δεν βουτάμε.
Κάτι οικονομικό για να μην τινάξουμε και τον προυπολογισμό.
Διάρκεια 7 ημέρες (τέλος Απριλίου - Πάσχα).

Σκεφτόμουν την Ερυθρά αλλά που; Υπάρχουν μέρη με ζωή για snorkeling από την ακτή; Στις ημερήσιες καταδυτικές εκδρομές δέχονται παιδιά (για snorkeling);
Bar και ξενυχτάδικα δεν με ενδιαφέρουν, προτιμώ τα ήσυχα μέρη.
Δημητρη,

το οικονομικο ειναι μια πολυ σχετικη και υποκειμενικη εννοια...

Στην Ερυθρα θα σου προτεινα το Σαρμ , γιατι θα μπορουσες να μενεις σε ενα ξενοδοχειο με ιδιωτικο υφαλο και να ευχαριστηθεις σνορκελινγκ οσο δεν βουτας.
Βεβαια θα μπορουσατε να εισαστε ολοι μαζι πανω στο σκαφος και να βουτατε ο ενας στην πρωτη βουτια και ο αλλος στη δευτερη και αναλογως το μερος (και τους ανεμους) να κανετε και σνορκελινκ

Οσο για το χρωμα , εν μερει θα συμφωνησω οτι το Σαρμ ειναι πολυ τουριστικο αλλα για την μεση οικογενεια (και τις αναγκες της) αυτο ειναι πλεονεκτημα.

Οι καταδυσεις του Σαρμ ΔΕΝ συγκρινονται με της Ακαμπα ( αν και δεν εχω βουτηξει στην Ακαμπα, ομως εχω μιλησει με πολυ κοσμο που τα ξερει τα μερη), και ειναι σαφως ανωτερες...Το Ras mohammed και τα Tiran islands ειναι υπεροχα

Θα μπορουσατε μαλιστα να συνδυασετε το ταξιδι στο Σαρμ και με το Καιρο για λιγο εξτρα τουρισμο πολιτισμικου ενδιαφεροντος

------------------
Η ιορδανια ειναι μια πολυ καλη λυση και στα ιδια χρηματα πανω κατω με την Αιγυπτο . Το ταξιδι του βασιλη το αποδεικνειει (εβαλα και εγω το χερακι μου σε αυτο!)
------------------
Οι μαλδιβες συνδυαζουν ιδανικα τις οικογενειακες διακοπες με τελειο σνορκελινγκ (πολυ καλυτερο απο την ερυθρα) , ευκολες καταδυσεις απο παραλια ωστε να βουτατε και οι 2 καθε μερα και να μπορειτε να κρατατε τον μικρο (ή την μικρη), και καταδυσεις σαφως ανωτερες της Ερυθρας...αλλα ισως ξεφευγει στα χρηματα...
-------------
Ισως πρεπει να με παρεις τηλεφωνο
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-08, 08:39
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Εγω παλι , για Αιγυπτο , προτεινω Marsa Alam . Στο Sharm πηγα μια φορα και πραγματικα αηδιασα . Αντε , πες οτι εσας τους δυο δεν σας νοιαζει , το παιδι γιατι να μπει σε μια , κατα την αποψη μου , αθλια τουριστικη κονσερβα ? Το Marsa αντιθετα , εχει ακομα μερη πολυ ελευθερα , οπως επισης και σημεια απολυτα χτισμενα-αλλοτριωμενα (ανατιναγμενους υφαλους για να γινιυν μαρινες , κτιρια κλπ οπως το Sharm , αν αυτο θελετε και με αυτο συμφωνειτε) . Υπαρχουν καποια Eco Resorts στα οποια μπορειτε να μεινετε σε πολυ καλης ποιοτητας bungallows , με τον υφαλο να ξεκιναει απο την ακτη και να προσφερει ονειρεμενες βολτες και για το παιδι , οχι μονον για 5 μερες , αλλα ολοκληρο μηνα , αν θελετε . Απο την αλλη , αν θελετε να βολοδερνετε το απογευματακι σε αγορα , καφε , εστιατορια , τοτε το Sharm (δυστυχως) ειναι λυση ! Ασε που ανοιξαν και το Thistlegorm ξανα για τους δυτες προ ημερων .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-08, 09:51
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ταξίδι για οικογένεια

Για MarsaAlamδυστυχώς είναι δύσκολη η πρόσβαση. Δεν ξέρω από Ελλάδα αν υπάρχουν πτήσεις για εκεί αλλά για να πας Hurghadaκαι μετά οδικός 300-350 χιλιόμετρα (4 ώρες) στην έρημο για MarsaAlamδεν είναι και ότι καλύτερο για ένα παιδί.

Στο MarsaAlam δεν έχει και τίποτα να κάνεις εκτός από τη θάλασσα. Δεν μπορείς να πάς κάπου έξω να δεις κάτι, περνάς όλη τη μέρα στο ξενοδοχείο.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.