Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Μικρές Αγγελίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Πείτε μας τι έχετε για πούλημα, ανταλλαγή ή αν ψάχνετε κάτι (! Για τη δημοσίευση αγγελίας θα πρέπει να έχετε δημοσιεύσει τουλάχιστον 10 μηνύματα και να έχουν περάσει 30 μέρες από την εγγραφή σας !)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-09, 21:57
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

φλάς που μπορεί να λειτουργήσει τέλεια με compact μηχανές και είναι καταπληκτική λύση

ΙΝΟΝ D-2000 type 3 & δώρa το optic fiber + ΙΝΟΝ φίλτρο/διαχυτή φωτός
optic fiber για να παίρνει εντολή από το εσωτερικό φλάς της μηχανής (με οπτική ίνα)

όλα μαζί € 380

αδύνατη η έκπτωση, ο εξοπλισμός έχει βουτήξει γύρω στις 12 φορές και είναο ολοκαίνουργιος

http://www.reefphoto.com/index.php?m...products_id=29
http://www.scubaboard.com/forums/can...-3-strobe.html
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-09, 22:41
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

α! και ξέχασα το συστηματάκι που κουμπώνει στη μηχανή + τον αντάπτορα + πεταλούδα + βραχίονα + τον αντάπτορα σε σχήμα Ζ που "κουμπώνει" στο φλάς
όλα μαζί € 430 η τιμή δεν παίζεται!!!!!!!!!!
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-09, 23:49
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

μη το δινεις.
μετα απο λιγη μελετη και σημειωσεις θα δουλευε και με την 5d μια χαρα σαν 2ο φλας μεγαλων αποστασεων.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-09, 17:13
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

fin , επικοινώνησα με φίλο Ταιβανέζο αντιπρόσωπο και μου γράφει ότι το ΙΝΟΝ strobe D-2000 type 3 δεν μπορεί να πάρει εντολή μέσω οπτικών ινών(φυσικό και λογικό αφού δεν έχω φλάς εσωτερικό) αλλά και ηλεκτρικά δεν προβλέπεται από την IKELITE.
Μου προτείνει να πάρω 2 ΙΝΟΝ 240 που έχουν φις για ηλεκτρική σύνδεση , τα έχει το ζεύγος μου ο Γιωργάκης
Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί ηλεκτρικά γιατί δεν έχει φίς.
Αν μου το σώσεις , δεν θα το πουλήσω γιατί είναι καταπληκτικό φλάς κι εγώ σου δίνω την αδερφή μου για 3 ημέρες (μόνο 3!!!)
Αν δεν μου δώσεις λύση θα το πουλήσω και θα σπαστώ
Σου στέλνω πμ για να σου δώσω κινητό
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-09, 19:08
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

Πάντως κι εγώ δε θα το πουλούσα το D-2000.
Είναι κάπως πιο αδύναμο (GN20) από το Ζ240 (GN24) αλλά αν εξαιρέσεις την ηλεκτρική σύνδεση που του λείπει, έχει όλα τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά του Ζ240.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
μου γράφει ότι το ΙΝΟΝ strobe D-2000 type 3 δεν μπορεί να πάρει εντολή μέσω οπτικών ινών(φυσικό και λογικό αφού δεν έχω φλάς εσωτερικό)
Για την χρήση που σου λέει ο fin (σαν δεύτερο flash) δεν χρειάζεται να έχει το D2000 κανενός είδους επικοινωνία με τη φωτ. μηχανή:
Συνδέεις (ηλεκτρικά) ένα Z240 με τη φωτ.μηχανή και το Ζ240 οδηγεί (οπτικά) το D2000
(δοκίμασέ το και χωρίς οπτική ίνα - πρέπει να πιάνει από αρκετή απόσταση).

Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω, είναι ότι αν έχεις 2 flash Z240 ακόμη και να πάθει κάτι το ένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο, ενώ στο setup Ζ240 + D2000 αν πάθει κάτι το Z240 τότε έμεινες συνολικά χωρίς flash... κάτι καθόλου ευχάριστο, ειδικά αν συμβεί σε κανένα εξωτικό ταξίδι.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγώ σου δίνω την αδερφή μου για 3 ημέρες (μόνο 3!!!)
Ελπίζω να μη μας διαβάζει η αδερφή σου, γιατί δεν σε βλέπω να προλαβαίνεις να κάνεις δοκιμές: ή θα σου φέρει το flash στο κεφάλι ή θα το πετάξει απ' το παράθυρο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-03-09 στις 20:09.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-09, 21:07
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

η αδερφή μου??? α , δεν έχω αδερφή καρδιά μου
και τι το περάσαμε εδώ?? αμέρικαν μπάρ??
μου θυμίζει Μέξικο , give me ten dollars mister and i'll give you my sister
χμμμμμμ στο θέμα μας , λοιπόν Φοίβο , fin , εάν σώσω το ΙΝΟΝ D-2000 θα νοιώσω ανακούφιση γιατί είναι πολύ καλό, έτσι λοιπόν θα παραγγείλω το Ζ240 με μονό καλώδιο και του D-2000 την οπτική ίνα κοντά στη βάση του Ζ240 και βουαλά, έτοιμος για μάχη
ευχαριστώ πολύ , από 3 μπύρες στον καθένα σας
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-09, 10:31
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

[quote=fivos;25474]Πάντως κι εγώ δε θα το πουλούσα το D-2000.
Είναι κάπως πιο αδύναμο (GN20) από το Ζ240 (GN24) αλλά αν εξαιρέσεις την ηλεκτρική σύνδεση που του λείπει, έχει όλα τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά του Ζ240.


Για την χρήση που σου λέει ο fin (σαν δεύτερο flash) δεν χρειάζεται να έχει το D2000 κανενός είδους επικοινωνία με τη φωτ. μηχανή:
Συνδέεις (ηλεκτρικά) ένα Z240 με τη φωτ.μηχανή και το Ζ240 οδηγεί (οπτικά) το D2000
(δοκίμασέ το και χωρίς οπτική ίνα - πρέπει να πιάνει από αρκετή απόσταση).

Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω, είναι ότι αν έχεις 2 flash Z240 ακόμη και να πάθει κάτι το ένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο, ενώ στο setup Ζ240 + D2000 αν πάθει κάτι το Z240 τότε έμεινες συνολικά χωρίς flash... κάτι καθόλου ευχάριστο, ειδικά αν συμβεί σε κανένα εξωτικό ταξίδι.



Fivo & fin
μετά από συζήτηση με τον Ταιβανέζο φίλο σχετικά με το πρόβλημα , μου επιβεβαιώνει τα όσα μου λέτε (δεν είχα καμμία αντίρρηση- με σώσατε)αλλά.........μου λέει πώς στην περίπτωση που δουλεύει το D-2000 με εντολή του Z-240 θα ενεργοποιείται ακόμη και όταν φωτογραφίζει το ζευγάρι μου με την δική του μηχανή , αυτό είναι ένα θέμα αλλά νομίζω πως εάν τοποθετηθεί/κολληθεί η οπτική ίνα κοντά στο Z-240 και την καλύψω με ...κάτι , ένα καπάκι (ιδιοκατασκευή) δεν θα υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιείται σε κάθε φλάς οποιουδήποτε. Φανταστείτε βουτιά σε τροπικό μέρος με άλλες 10 μηχανές τριγύρω και να φλασάρει το δικό μου συνέχεια...τρέλα , όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη!!!
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-09, 00:53
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά.........μου λέει πώς στην περίπτωση που δουλεύει το D-2000 με εντολή του Z-240 θα ενεργοποιείται ακόμη και όταν φωτογραφίζει το ζευγάρι μου με την δική του μηχανή , αυτό είναι ένα θέμα αλλά νομίζω πως εάν τοποθετηθεί/κολληθεί η οπτική ίνα κοντά στο Z-240 και την καλύψω με ...κάτι , ένα καπάκι (ιδιοκατασκευή) δεν θα υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιείται σε κάθε φλάς οποιουδήποτε. Φανταστείτε βουτιά σε τροπικό μέρος με άλλες 10 μηχανές τριγύρω και να φλασάρει το δικό μου συνέχεια...τρέλα , όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη!!!
Αν χρησιμοποιήσεις οπτική ίνα και την κολλήσεις κοντά στο Ζ-240 δε θα έχεις πρόβλημα, ακόμη και χωρίς καπάκι - δεν είναι τόσο ευαίσθητη.
Η μόνη περίπτωση να ενεργοποιηθεί το Ζ2000 από flash διπλανού φωτογράφου, είναι αν αφήσεις το "ματάκι" του flash ανοιχτό, χωρίς αντάπτορα (χωρίς οπτική ίνα δηλ.)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-09, 11:57
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Πωλείται INON D-2000 type 3 strobe

ευχαριστώ πολύ Φοίβο
καλή συνέχεια
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.