Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-09, 21:04
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Τα φωτα σας για τις εποχες

Αν και λαθραναγνωστης εδω και πολυ καιρο αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα και θελω τα φωτα σας.
Μερικα χρονια πριν βουτηξα στην Χαλκιδικη στην ακτη Καλογριας.Η ημερομηνια ηταν 7 Φεβρουαριου.Μπαινοντας μεσα στο νερο ειδα οτι ηταν γεματο με απειρα πραγματακια που κολυμπουσαν μπροστα μου.Φανταζομαι οτι ηταν ζωοπλαγκτον και ειχα την αισθηση οτι κολυμπουσα μεσα σε σουπα.Αοτα ολα σε βαθος το πολυ πεντε μετρων.Στο νερο επισης υπηρχανε πολλα ασκιδια τα οποια περιειχανε μια κοκκινη μπιλια και σε πολλες πςριπτωσεις σχηματιζανε μια αλυσιδα.Επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι καποια αλλα ζωυφια που μοιαζανε με σερπαντινες τα οποια ητανε τουλαχιστον 1,5 μετρο σε μηκος.Ενοιωθα οτι κολυμπουσα και γυρω μου υπηρχανε μονιμως πυροτεχνηματα.Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτοι οι οργανισμοι οσο μπορει να καταλαβει απο την περιγραφη μου?Γενικα ειχες την εντυπωση οτι ολη η φυση ηταν σε εξαρση παντου υπηρχε κινηση,κατι τετοιο δεν εχω ξαναδει σε ελληνικη θαλλασα.Η περιοδος που βουτηξα παιζει ρολο με ολα αυτα που ειδα?Δυστηχως την επομενη εβδομαδα που ξαναβουτηξα αυτη η εξαρση ζωης ειχε μειωθει στο ελαχιστο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-09, 22:22
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

οι ταινειες που αναφερεις λεγονται σαλπες....κ νομιζω οτι καπου μεσα στο φορουμ υπαρχει ποστ για αυτες....

καθε ανοιξη εχου την εκρηξη του πλαγκτον η οποια καθως προχωραμε προς το καλοκαιρι ατονει....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-09, 23:39
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Φαίνεται πως στην ακτή καλόγριας πολύς κόσμος έχει αυτήν την συνάντηση. Πριν λίγες βδομάδες ο Πέτρος μας είχε στείλε μερικές σχετικές φωτογραφίες.
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3503
Εγώ έχω ανεβάσει φωτογραφίες από την συνάντηση μου με αυτές στο μπλοκ μου (το λινκ από κάτω)
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-09, 08:32
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ταινειες που αναφερεις λεγονται σαλπες....κ νομιζω οτι καπου μεσα στο φορουμ υπαρχει ποστ για αυτες....

καθε ανοιξη εχου την εκρηξη του πλαγκτον η οποια καθως προχωραμε προς το καλοκαιρι ατονει....
Βρε !! Ακομα εδω εισαι εσυ ?

Την Κυριακη που μας περασε μπηκα στην Ακτη καλογριας και αναμεσα σε ολα αυτα που περιγραφεις ειδα αυτους τους οργανισμους (μοιαζουν με Spanish dancers) , πολλους μαζεμενους , μαλιστα δυο ζευγαρωναν () . Επισης ειχε σουπιες , πεσκαντριτσες (μικρες και πανεμορφες ) και τουλαχιστον τεσσσερα διαφορετικα ειδη γυμνοβραγχια . Φυσικα δεν ειχα παρει την καμερα μαζι μου .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 15-04-09 στις 08:36.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-09, 10:12
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sid Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι καποια αλλα ζωυφια που μοιαζανε με σερπαντινες τα οποια ητανε τουλαχιστον 1,5 μετρο σε μηκος. Ενοιωθα οτι κολυμπουσα και γυρω μου υπηρχανε μονιμως πυροτεχνηματα.
Αυτά τα "ζελατινώδη" πλαγκτονικά ζώα που ιριδίζουν ανήκουν στο φύλο κτενοφόρα. Αν παρατηρήσετε φέρουν σειρές από "μικρές βλεφαρίδες" οι οποίες κινούνται παλμικά. Οι μορφές τους ποικίλουν από σφαιρικές μέχρι....σερπαντινες. Είναι συγγενικά με τις μέδουσες, όμως δεν έχουν κνιδοκύτταρα (δεν τσιμπάνε). Παλιά είχα ξεκινήσει ένα thread στο Abyss γι αυτά τα πλάσματα, όμως πολλές απο τις φωτογραφίες τις έχω σβήσει πια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-09, 10:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και λαθραναγνωστης εδω και πολυ καιρο αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα και θελω τα φωτα σας.
Μερικα χρονια πριν βουτηξα στην Χαλκιδικη στην ακτη Καλογριας.Η ημερομηνια ηταν 7 Φεβρουαριου.Μπαινοντας μεσα στο νερο ειδα οτι ηταν γεματο με απειρα πραγματακια που κολυμπουσαν μπροστα μου.Φανταζομαι οτι ηταν ζωοπλαγκτον και ειχα την αισθηση οτι κολυμπουσα μεσα σε σουπα.Αοτα ολα σε βαθος το πολυ πεντε μετρων.Στο νερο επισης υπηρχανε πολλα ασκιδια τα οποια περιειχανε μια κοκκινη μπιλια και σε πολλες πςριπτωσεις σχηματιζανε μια αλυσιδα.Επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι καποια αλλα ζωυφια που μοιαζανε με σερπαντινες τα οποια ητανε τουλαχιστον 1,5 μετρο σε μηκος.Ενοιωθα οτι κολυμπουσα και γυρω μου υπηρχανε μονιμως πυροτεχνηματα.Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτοι οι οργανισμοι οσο μπορει να καταλαβει απο την περιγραφη μου?Γενικα ειχες την εντυπωση οτι ολη η φυση ηταν σε εξαρση παντου υπηρχε κινηση,κατι τετοιο δεν εχω ξαναδει σε ελληνικη θαλλασα.Η περιοδος που βουτηξα παιζει ρολο με ολα αυτα που ειδα?Δυστηχως την επομενη εβδομαδα που ξαναβουτηξα αυτη η εξαρση ζωης ειχε μειωθει στο ελαχιστο.
sid καλωσήρθες στο φόρουμ του Συλλόγου Τηθύς!

Πράγματι, η Άνοιξη είναι μια εποχή με εκρηκτικές αναπτύξεις των οργανισμών του πλαγκτού (οι βροχές της εποχής αλλά και το λιώσιμο των ορεινών πάγων μεταφέρουν πολλά θρεπτικά που "λιπαίνουν" τις ακτές μας και πυροδοτούν όλες αυτές τις "ανθήσεις").
Η έναρξη της ανοιξιάτικης σεζόν στη θάλασσα δεν εχει βέβαια μια σταθερή ημερομηνία, μπορεί να "παίζει" ανάλογα με τις βροχές ή τις θερμοκρασίες που έχουν προηγηθεί. Ο Φεβρουάριος αλλά κυρίως ο Μάρτης είναι κλασικοί μήνες τέτοιων εξάρσεων.

Παρατηρώ ότι γνωρίζεις ήδη ότι οι σάλπες είναι ασκίδια
Τώρα αυτό που λες για σερπαντίνες, μου φέρνει δύο πιθανές εκδοχές στο μυαλό (όχι ότι αποκλείεται να υπάρχουν και άλλες...)

Ρίξε μια ματιά στο κτενοφόρο Ζώνη της Αφροδίτης (Cestus veneris) και στο σιφωνοφόρο Praya sp.
Υπόψη ότι το τελευταίο -σε αντίθεση με τη Ζώνη και τις σάλπες- τσιμπάει....

Ευχαριστούμε για τις πολύ ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις σου!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-09, 10:38
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων

Praya sp.
Υπόψη ότι το τελευταίο -σε αντίθεση με τη Ζώνη και τις σάλπες- τσιμπάει....
....φαρμακερά .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-09, 14:30
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Aρα λοιπον η ημερομηνια δεν παιζει ρολο,τα ασκιδια ειναι μαλλον σαλπες ενω τα "πυροτεχνηματα" μου μοιαζουν πιο πολυ με Praya sp.Παντως αν και εχω βουτηξει σε διαφορες τροπικες θαλασσες αυτη ηταν μια απο τις πιο ωραιες καταδυσεις που εχω κανει.Μακαρι μεσα απο το φορουμ οποιος πετυχαινει στην Καλογρια το συγκεκριμενο φαινομενο να ειδοπειει και τους υπολοιπους.Και κατι τελευταιο,ποιο ειναι ενα καλο βιβλιο που να γραφει για ολα αυτα τα ειδη που τα αποκαλουμε οι αδαης "μεδουσες" το οποιο να μην ειναι πολυ εξειδικευμενο,αλλα ουτε και σε μορφη καταλογου με μια φωτογραφια και πεντε πληροφοριες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-09, 17:49
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

...δεν έχει βέβαια μόνο μεδουσοειδή αλλά -παρά τον τίτλο του- ούτε μόνο ψάρια. Έχει όμορφες εικόνες και συνοπτικές πληροφορίες για τα ό,τι τραβάει το μάτι του δύτη υποβρυχίως.

Andrea Ghissoti -Mediterranean Fish

(ο υπότιτλος The World's Μost Βeautiful Sea εξηγεί γιατί από τότε που τον πρωτοδιάβασα παραμένω απόλυτη φαν του συγγραφέα )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-09, 18:50
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Τα φωτα σας για τις εποχες

Άντε πάλι στο άμαζον για ον λαιν αγορές...
Φτηνό το βλέπω, για ρίξε και κανά άλλο να μην πληρώσουμε τσάμπα τα μεταφορικά γιατί δεν το βρίσκω στο Ελλάντα...
...μη σου πω πως δεν το βρήκα ούτε στο άμαζον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.