Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Ε/Γ "Ήπειρος" στη Σκύρο

Πριν τριάντα χρόνια, στις 29 Γενάρη, το ακτοπλοϊκό ΗΠΕΙΡΟΣ προσέκρουσε στην νησίδα Βαλάξα της Σκύρου και προκειμένου να μη βυθιστεί το προσάραξαν απέναντι στο Σαρακήνικο. Εκεί το πλοίο κάηκε την επομένη και καταστράφηκε ολοσχερω΄ς. Απ'οτι έχω ακούσει κατόπιν η θάλασσα παρέσυρε το ναυάγιο σε πιο βαθιά νερά. Επειδή μου κάνει εντύπωση τόσο μεγάλο ναυάγιο να "ξεσκάρωσε" από το κύμα, μήπως μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει αν υπάρχει ακόμη το ναυάγιο ή οχι;

Υπάρχει και μια φωτο με το φλεγόμενο και προσαραγμένο πλοίο από τον τύπο της εποχής.
πηγή το ψηφιακό αρχείο της εθνικής βιβλιοθήκης.

IPIROS 29-1-70.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-10, 21:20
dgiouzelis dgiouzelis is offline
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Ε/Γ "Ήπειρος" στη Σκύρο

Καλησπέρα!
παρότι το πρώτο μου Post, δε σας έχω καλά νέα!

Το πρώτο μέρος της ιστορίας, είναι σωστό, όντως έγινε έτσι το ναυάγιο. Πήρε φωτιά και το προσάραξαν στον όρμο αχερούνες, ο οποίος είναι αμμώδης.
(Τα Σαρακήνικο δεν είναι καν σε εκείνο το μέρος της Σκύρου, βρίσκετε στο νότιο τμήμα του νησιού.)
Οι ντόπιοι λένε, (μόλις το επιβεβαίωσε με έναν παλιό ψαρά τον καπτα Κώστα), ότι ένα βράδυ κάποιο ρυμουλκό το πήρε στη ζούλα για παλιοσίδερα και πάει... Αγνοείτε η τύχη του. Η αγκυρά του όμως σε μια ανασκαφή για κάποια έργα της ΔΕΗ στον όρμο βρέθηκε και κοσμεί ένα παραλιακό μαγαζί.

Η ιστορία σου όμως, ταιριάζει και με ένα άλλο ναυάγιο του Αγία Μαντρόνα (δεν ξέρω χρονολογία) το οποίο πήρε φωτιά μέσα στον κόλπο της καλαμίτσας και έμεινε ακυβέρνητο. Παρασύρθηκε προς τα νότια και έριξαν τις άγκυρες για να το κρατήσουν. Τα νερά όμως εκεί είναι βαθιά και προσάξε στις διαβατές.
Έμεινε εκεί για κάποιο διάστημα και κανιβαλίστικε από τους ντόπιους.
Αργότερα, οι άγκυρες σε συνδυασμό με τον νοτιά το ξεσκάρωσαν όπως λες και βούλιαξε.
Είναι επισκέψιμο και το βάθος που θα το βρει κανείς είναι από τα 28 έως τα 60 μέτρα.

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες να βρω, αν και ο Γιάννης Μετασούμης (G.Metasoumis ) σίγουρα θα ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες εφόσον έχει κάνει με τη σχολή αρκετές βουτιές εκεί...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-10, 22:56
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: Ε/Γ "Ήπειρος" στη Σκύρο

Σε ευχαριστώ και καλή χρονιά!
Εχεις δίκιο για το όνομα της παραλίας. Μπέρδεψα την Καλαμίτσα με το Σαρακήνικο...

Η μαρτυρία οτι το ναυάγιο του ΗΠΕΙΡΟΣ απομακρύνθηκε είναι σημαντική, όμως δεν νομίζω να το πήρανε "στη ζούλα". Όπως φαίνεται στη φωτο είχε καθήσει με την πρύμνη, οπότε αν το ανελκύσανε θα πρέπει να είχανε προηγηθεί εργασίες στεγανοποίησης και απάντλησης. Μήπως μπορούμε να μάθουμε πότε απομακρύνθηκε;

Όσο για το ΑΓΙΑ ΜΑΤΡΩΝΑ ήταν ένα φορτηγό του 1966 και το ατύχημα έγινε τον Οκτώβρη του 1982 και βυθίστηκε μετά από 4 μήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-10, 21:27
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Ε/Γ "Ήπειρος" στη Σκύρο

Παράθεση:
Μήπως μπορούμε να μάθουμε πότε απομακρύνθηκε;



Το Επιβατηγό ΗΠΕΙΡΟΣ με αριθμό νηολογίου 2013 που είχε προσαράξει στις 30/1/1970 σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω ήταν στον όρμο ΑΧΥΡΩΝΕΣ και στις 5 Σεπτεμβρίου 1970 αποκολλήθηκε η ανελκυσθεί και ρυμουλκήθηκε στα ναυπηγεία του Φραντζέσκου στο Πέραμα. Η διάλυση ολοκληρώθηκε στις 22 Μαρτίου 1971.




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-10, 23:50
dgiouzelis dgiouzelis is offline
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Ε/Γ "Ήπειρος" στη Σκύρο

Αρα οι πληροφορίες μου είναι μισές...
καμιά φορά οι ντόπιοι λένε και παραμύθια τελικά!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.