Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-12, 19:09
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
αγορες απο scuba.com

χαίρετε,

Θελω να αγορασω κατι απο το scuba.com και θα ηθελα να ρωτησω οποιους πιθανον το εχουν χρησιμοποιησει-αν παραγγειλεις οτιδηποτε απο εκει εχει δασμους και ποσα ειναι περιπου τα μεταφορικα?

Το ρωταω γιατι δεν μου υπολογιζει μεταφορικα αμεσως και δεν ξερω αν ειναι να εχω και τιποτα τελωνεια για ενα αντικειμενο που κοστιζει 60ευρα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-12, 22:41
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
χαίρετε,

Θελω να αγορασω κατι απο το scuba.com και θα ηθελα να ρωτησω οποιους πιθανον το εχουν χρησιμοποιησει-αν παραγγειλεις οτιδηποτε απο εκει εχει δασμους και ποσα ειναι περιπου τα μεταφορικα?

Το ρωταω γιατι δεν μου υπολογιζει μεταφορικα αμεσως και δεν ξερω αν ειναι να εχω και τιποτα τελωνεια για ενα αντικειμενο που κοστιζει 60ευρα...
Εάν η αποστολή γίνεται με USPS (τα αντίστοιχα δικά μας ΕΛΤΑ) λογικά σε αυτό το ποσό δε θα έχεις άλλη επιβάρυνση (ίσως μόνο 3€ από τα ελληνικά ΕΛΤΑ εάν περάσει από το τελωνείο).

Εάν η αποστολή γίνει με courier τότε όλα είναι πιθανά. Εάν περάσει τελωνείο στην Ελλάδα υπολόγιζε άλλα 60-80€.

Προσοχή μεγάλη εάν πάρεις κάτι που είναι ηλεκτρονικό ή φωτογραφικό.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-12, 11:21
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

Στο checkout μολις επιλεξεις χωρα greece σου υπολογιζει κατευθειαν και τα μεταφορικα. Τυχαια εβαλα ενα ζευγαρι μποτακια και μου εβγαλε
μεταφορικα 25$

Συνηθως συμφερει να παρεις καμποσα πραγμτα.

p.s Δεν εχω αγορασει ποτε απο το συγκεκριμενο e-shop

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-12, 14:31
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Θελω να αγορασω αυτο
http://www.scuba.com/scuba-gear-67/0...der---USB.html
Το σκεφτομαι ομως γιατι μια αλλη φορα αγορασα κατι απο hong kong και το εστειλα πισω αφου τελικα απο 250ευρω ηθελε και αλλα 180 για τελωνειο!. Εφαγα και δυο μηνες μεχρι να μου επιστρεψουνε τα λεφτα μετα απο απειλες οτι θα τους καταγγειλω στον ευρωπαικο συνηγορο του καταναλωτη...

Επισης με προβληματιζει το οτι δεν αναφερει παραδοση στη διευθυνση αλλα αναφερει το "point of entry to your country" που ειναι το τελωνειο.

Βαζοντας τη διευθυνση μου ακομα και με amazon checkout βγαζει αλλα $52 Shipping and Handling τα οποια μου φανηκαν πολλα για αυτο και ρωταω τι τελικα ισχυει για αγορες απο εκει. Αλλα με $100+ μαλλον δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-12, 15:36
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Θελω να αγορασω αυτο
http://www.scuba.com/scuba-gear-67/0...der---USB.html
Το σκεφτομαι ομως γιατι μια αλλη φορα αγορασα κατι απο hong kong και το εστειλα πισω αφου τελικα απο 250ευρω ηθελε και αλλα 180 για τελωνειο!. Εφαγα και δυο μηνες μεχρι να μου επιστρεψουνε τα λεφτα μετα απο απειλες οτι θα τους καταγγειλω στον ευρωπαικο συνηγορο του καταναλωτη...

Επισης με προβληματιζει το οτι δεν αναφερει παραδοση στη διευθυνση αλλα αναφερει το "point of entry to your country" που ειναι το τελωνειο.

Βαζοντας τη διευθυνση μου ακομα και με amazon checkout βγαζει αλλα $52 Shipping and Handling τα οποια μου φανηκαν πολλα για αυτο και ρωταω τι τελικα ισχυει για αγορες απο εκει. Αλλα με $100+ μαλλον δεν...
Προσπάθησες να το βρεις στην Ευρώπη και δεν υπάρχει;

Για ποιο DC είναι;

Αυτό είναι το ίδιο;

Νομίζω ότι θα το βρεις και στην Ευρώπη ψάχνοντας λίγο παραπάνω ...

Εάν το προϊόν αποσταλεί από USA χαρακτηρισμένο ως κατηγορία "sports" δε θα έχεις πρόβλημα. Εάν αποσταλεί ως "electronics" τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Αλλά εάν μπορείς να αποφύγεις τις USA κάνε το, να ενισχύσεις λίγο και την ευρωπαϊκή οικονομία
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-12, 18:12
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

Αν και δεν βλεπω εικονα το ιδιο πρεπει να ειναι. Ειναι για το oceanic pro plus 2. Δεν εχω κανενα προβλημα με την ευρωπαικη οικονομια και ακομη καλυτερα με την ελληνικη οικονομια αλλα εδω κανει 80ευρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-12, 07:44
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

Δεν πρέπει να πληρωθεί ΦΠΑ ανεξάρτητα αν θα χρεωθεί εισαγωγικώς δασμός ή όχι? (τουλάχιστον εδώ έτσι γινεται για αντικείμενα εκτός Ε.Ε.)
Αν θα πληρωθεί ΦΠΑ τότε το πολύ να γλυτώσεις 10 ευρώ.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-12, 20:16
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: αγορες απο scuba.com

Θεωρητικα πρεπει να πληρωσεις ΦΠΑ. Ομως οταν κατι ειναι μικρης αξιας σε χρεωνουν ενα μικρο ποσο στο ταχυδρομειο και δεν σε βαζουν σε αυτη τη διαδικασια. Οταν ειχα αγορασει ενα φακο απο ebay απο αμερικη με χρεωσε το ταχυδρομειο 5ευρω λογω μικρης αξιας. Οταν ρωτησα γιατι μου ειπανε οτι επειδη ερχονται πολλα τα μικρης αξιας τα περνανε ετσι και ξεμπερδευεις.

Οταν κατι ερχεται με απλο ταχυδρομειο μπορει να τη γλυτωσεις. Οταν ερχεται κατι με dhl κλπ κλπ το περνανε απο τελωνειο και πληρωνεις τα πολλα (ΦΠΑ+εκτελωνισμο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.